Bycie eko to już nie tylko moda, to świadomy wybór, który pozwala na zdrowsze życie. Nowe technologie, nowoczesne sprzęty, ale i aplikacje mobilne mogą nam w tym pomagać. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 13 pomysłowych urządzeń i aplikacji, których wykorzystywanie przysłuży się zarówno Tobie, jak i planecie.
Co pomaga dbać o powietrze?
O tym, jak ważne jest oddychanie czystym powietrzem bez smogu, pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, dwutlenku siarki i azotu, benzo(a)pirenu, tlenku węgla, ołowiu czy ozonu chyba nikogo już nie trzeba przekonywać. Zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy to duszący dym unoszący się za oknem skutecznie zniechęca do wychodzenia na zewnątrz. Pojawia się jednak coraz więcej rozwiązań, które informują o aktualnym stanie powietrza, oczyszczają je lub nie emitują szkodliwych gazów.
Fotowoltaika i nowoczesne piece
Przykładem jest choćby o instalacja fotowoltaiczna, która wytwarza prąd z promieni słonecznych uniezależniając gospodarstwa domowe lub firmy od kupowania prądu wyprodukowanego ze spalania węgla w tradycyjnych elektrowniach. Mniej szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery emituje też palenie opałem w nowoczesnych piecach, nawet węglowych. Ekologiczne kotły centralnego ogrzewania mają specjalną konstrukcję paleniska, w efekcie palenie w nich jest sprawne i wydajne – nawet na poziomie do 85%.
Biokominek, czujniki jakości powietrza i oczyszczacz
Stare, nieekonomiczne i nieekologiczne kopciuchy powinny więc odejść do lamusa jak najszybciej. Podobnie z tradycyjnymi kominkami. Dla tych, co nie wyobrażają sobie zimowego popołudnia z książką przy cieple skwierczącego kominka istnieje już ekologiczny zamiennik – biokominek. Pali się w nim płynnym lub żelowym paliwem na bazie alkoholu, które spala się nie wytwarzając dymu ani zapachu. W odróżnieniu od tradycyjnego kominka, w biokominku po wypaleniu się paliwa w palenisku nie pozostaje popiół. Efekt wizualny jest więc ten sam, pracy mniej, a i powietrze czystsze.
Zimą czyste powietrze w większości polskich wsi i miast to jednak nadal towar deficytowy. Aby na bieżąco monitorować jaka jest aktualnie jakość powietrza na zewnątrz wystarczy wejść na strony internetowe: Airly.org/map/pl/, Aqicn.org/map/poland/pl/ oraz Powietrze.gios.gov.pl/pjp/current. A gdy powietrze okaże się kiepskiej jakości to lepiej pozostać w domu i włączyć oczyszczacz powietrza, który dzięki stosownym filtrom szybko oczyści powietrze ze wszelkich szkodliwych gazów, pyłów, wirusów, bakterii czy zarodników pleśni.
Dbam o to, co jem – woskowijki
Przechowywanie żywności w plastikowych torebkach czy foliach nie jest zdrowe ani ekologiczne. Naturalna alternatywą dla wszechobecnego plastiku w kuchni są woskowijki, które nie tylko zmniejszają wytwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych, ale dzięki właściwościom oddychającym i antybakteryjnym dłużej utrzymują świeżość żywności. Są to owijki z wosku pszczelego w różnych rozmiarach i formach (mogą być arkuszem lub workiem) które można bez problemu używać bez przerwy nawet przez rok, a następnie poddać recyklingowi lub zutylizować w sposób przyjazny dla środowiska.
Woskowijki służą do pakowania pieczywa, serów, wędlin, ciastek, świeżych ziół, owoców i warzyw, a także do zapakowania kanapek do szkoły lub pracy. Aby przykryć jedzenie, arkusze z wosku pszczelego są po prostu owijane wokół przedmiotu i lekko dociskane rękami – ciepło rąk pozwala woskowijce doskonale dopasować się do przykrywanego przedmiotu. Po użyciu arkusz spłukuje się zimną lub letnią wodą, i jeżeli to konieczne, odrobiną organicznego środka czyszczącego.
Ekologiczna komórka i laptop z recyklingu
Nowoczesna komórka czy komputer to nie tylko wysokiej rozdzielczości ekran czy wytrzymała bateria, ale także świadomy, bardziej ekologiczny sposób ich produkcji i recyklingu. W samym procesie wytwarzania szkodliwe pierwiastki, takie jak: kadm, ołów czy rtęć powinny być wykluczone, a szerzej wykorzystane materiały pochodzące z recyklingu. Zwłaszcza odpady ze zużytego sprzętu elektronicznego. A sama produkcja powinna odbywać się przy jak największym ograniczeniu wydzielania dwutlenku węgla. Ważny jest także cykl życiowy telefonu czy laptopa – wygrywają ci producenci, którzy mają pomysły na jak najmniejsze zużycie energii.
Eko aplikacje i zero waste
Nowoczesne eko-telefony powstają przy wykorzystywaniu surowców wtórnych, są energooszczędne, a niektóre mają możliwość ładowania z użyciem odnawialnych źródeł energii. To ważne dla coraz większej grupy użytkowników, widać to także po ściąganych na telefon eko aplikacjach. Takie aplikacje nie dość, że edukują i informują to ułatwiają jeszcze codzienne funkcjonowanie.
GreenLove pozwala znaleźć miejsca (sklepy, restauracje, cukiernie itp.) ze zdrową żywnością, sprawdzić ich godziny otwarcia, a nawet zrobić rezerwację. Foodsi pomaga restauracjom, piekarniom i sklepom sprzedawać nadwyżki jedzenia, poprzez docieranie do klientów dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebują. Kupując jedzenie w super cenach, pomagasz lokalnym biznesom zwalczać food waste.
Aplikacja Moje Odpady pokazuje jak poprawnie segregować i wrzucać odpady do poszczególnych pojemników, zawiera aktualny harmonogram wywozu odpadów, zbiórek i PSZOK oraz pozwala na zgłaszanie do obsługi komunalnej nieprawidłowości oraz “dzikich” wysypisk śmieci wraz z ich zdjęciem.
Eko aplikacje i tanie podróżowanie
moBilet ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej, podróżowanie samochodem czy koleją. Jedziesz i parkujesz wygodniej, a nawet taniej. Płacisz za bilety za pomocą metod płatności dostępnych w moBilet. Wszystko masz w telefonie, oszczędzasz więc papier i tusz. Obecnie moBilet jest dostępny w ponad 100 miastach w Polsce. Natomiast aplikacja BlaBlaCar umożliwia – w zamian za zwrot części kosztów benzyny – zabrać ze sobą w podróż pasażera, który tego samego dnia planuje dostać się w to samo miejsce. Dzięki wspólnym przejazdom ograniczasz emisje gazów cieplarnianych, a przy okazji poznajesz nowych ludzi.
Bycie eko na co dzień jest coraz prostsze, zwłaszcza, gdy możesz wspomagać się nowoczesną technologią. Smart rozwiązania ułatwiają życie i czynią je przyjemniejszym. Korzystając z nich możesz mieć dwie korzyści za jednym razem. Warto wypróbować.