Co jest lepsze: oczyszczacz czy nawilżacz powietrza?

Wśród osób, które rozważają zakup urządzenia, które skutecznie poprawi jakość powietrza w ich domu czy biurze, pytanie „oczyszczacz czy nawilżacz powietrza” jest jedną z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę fraz. Niestety, jak to bywa w przypadku tego rodzaju dylematów, odpowiedź brzmi: „to zależy”.

Co daje nawilżacz powietrza

Nawilżacz powietrza jest w większości przypadków zdecydowanie mniej zaawansowany technologicznie a co za tym idzie, ma dużo mniejszą funkcjonalność niż oczyszczacz. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu, co ma znaczenie szczególnie zimą, gdy powietrze jest wysuszone. Niewystarczająco nawilżone powietrze jest jedną z najczęstszych przyczyn infekcji układu oddechowego, dlatego warto odpowiednio o nią zadbać.

W lecie tego rodzaju urządzenie nie tylko nawilży, ale również schłodzi powietrze, dzięki funkcji klimatyzatora ewaporacyjnego, który jest znacznie zdrowszą alternatywą tradycyjnej klimatyzacji. Odpowiednia wilgotność nie tylko wpływa pozytywnie na nasz układ oddechowy, ale również poprawia jakość snu i stan skóry. Jednak sam nawilżacz nie poradzi sobie z takim zanieczyszczeniami jak smog, grzyby, pleśnie, wirusy czy inne groźne drobnoustroje. Wynika to przede wszystkim z ograniczonej funkcjonalności tego rodzaju urządzeń, których sposób działania oparty jest na filtracji wody, przy której powietrze zostaje nawilżone.

Kobieta w szlafroku siedzi w kuchni. Przed nią tablet oraz dzbanek z herbatą

Co daje oczyszczacz powietrza

Jeśli zależy nam na zdrowym i bezpiecznym powietrzu to warto rozważyć inwestycję w odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza. Technologia stosowana w urządzeniach marki SHARP czy IDEAL daje gwarancję eliminacji 99% unoszących się w powietrzu drobnoustrojów. Ponadto, coraz więcej oczyszczaczy posiada funkcję jonizacji, która sprawia, że możemy cieszyć się rześkim powietrzem jak nad morzem czy w lesie. Dodatkowo jonizacja pozwala skutecznie dezynfekować pomieszczenia, co zmniejsza liczbę zachorowań zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, których system odpornościowy wciąż się rozwija. Istotną zaletą oczyszczaczy jest również fakt, że skutecznie pochłaniają kurz, pyłki oraz sierść zwierząt, więc alergicy i astmatycy w końcu będą mogli odetchnąć bez uciążliwych objawów choroby. Regularne stosowanie oczyszczaczy poprawia jakość skóry, zmniejsza uczucie zmęczenia, poprawia metabolizm, a także pozytywnie wpływa na układ oddechowy.

Dziewczyna siedzi w kuchni na podłodzie i bawi się z rusym kotem. Na pierwszym planie oczyszczacz powietrze

Jakie urządzenie wybrać

Przede wszystkim myśląc o zakupie, powinniśmy pamiętać, że powinna być to inwestycja długofalowa, która ma przynieść nam ulgę od negatywnych skutków rosnącego zanieczyszczenia powietrza. Dlatego warto zapoznać się z ofertą urządzeń dwufunkcyjnych, które łączą w sobie oczyszczacz i nawilżacz, co da nam gwarancję bezpiecznego i zdrowego powietrza zarówno w domu, jak i w biurze. Wbrew stereotypom nie jest to zakup sezonowy, ponieważ o jakość powietrza w pomieszczeniach powinniśmy dbać cały rok, a nie tylko w uciążliwym okresie grzewczym czy alergicznym. Czyste powietrze to po prostu zdrowy organizm. Dobór odpowiedniego urządzenia to podstawa, dlatego polecamy linie IDEAL oraz SHARP KC, które ze względu na swoją dużą skuteczność są najczęściej wybieranymi markami oczyszczaczy z funkcją nawilżania.

[]