Czy oczyszczacz powietrza likwiduje roztocza w materacach? Jakie ma inne zastosowania?

Roztocza, a właściwie ich odnóża i odchody są bardzo silnym alergenem powodującym objawy alergiczne, a także napady astmy. Na co dzień żyjące w materacach, pościeli czy dywanach roztocza można jednak skutecznie neutralizować wykorzystując do tego oczyszczacz powietrza. Podpowiadamy, do czego jeszcze przyda się wydajne i sprawne urządzenie do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.

Czym są roztocza i jak wypływają na zdrowie?

Roztocza to maleńkie, niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy z rodziny pajęczaków, które żyją w poduszkach, kocach, materacach, dywanach czy meblach tapicerowanych. Uwielbiają miejsca ciepłe, wilgotne i zakurzone. Tam, gdzie mieszkają ludzie, tam będą roztocza, ponieważ żywią się głównie złuszczonym ludzkim lub zwierzęcym naskórkiem. Co ciekawe, uczulają nas nie tyle same roztocza, ile ich odchody. I nie są to jednostkowe przypadki, ponieważ alergię na roztocza stwierdzono już u niemal trzech milionów Polaków!

Ciągły kontakt z alergenami obniża odporność i daje objawy alergii, jak choćby nieżyt nosa, zapalenie spojówek, suchy kaszel czy swędząca wysypka na skórze. Czasem zdarza się, że tak przyzwyczajamy się do tych codziennych niedogodności, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to objaw alergii. Dopiero ostrzejsza reakcja spowoduje, że wybierzemy się na wizytę do specjalisty, a ten stwierdzi alergię.

Czy oczyszczacz powietrza usuwa roztocza?

Roztocza są wszechobecne, a guanina, czyli uczulająca substancja, która wchodzi w skład odchodów roztoczy znajduje się w przedmiotach codziennego użytku, osiada na meblach i unosi się w powietrzu, którym oddychamy.

Walka z roztoczami jest trudna, ale możliwa. Aby ją wygrać, trzeba dokładnie poznać przeciwnika. Roztocza lubią wilgotne powietrze, ponieważ sprzyja ono ich rozmnażaniu. Natomiast suche powietrze pomaga w rozprzestrzenianiu się guaniny, która łączy się z kurzem. Pościel, materace, kanapy, fotele, dywany, wykładziny i zasłony są ulubionymi siedliskami roztoczy, ponieważ mają tam idealne warunki do bytowania i rozmnażania się. Możesz więc stać się minimalistą pozbywając się z domu większości przedmiotów czy elementów dekoracyjnych albo wydać skuteczną walkę kurzowi.

Twoim sojusznikiem może być oczyszczacz powietrza, który nie tylko neutralizuje smog, ale także wszelkie zanieczyszczenia jak sierść i kurz, alergeny, zarodniki pleśni, roztocza, lotne związki organiczne (jak formaldehyd, który uwalnia się ze ścian i mebli) czy dym papierosowy.

Jakie zanieczyszczenia zatrzymuje oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza, dzięki odpowiedniemu zestawowi filtrów jest w stanie wyłapać i zneutralizować 95 – 99,95% szkodliwych substancji. Zazwyczaj montuje się w nim filtr HEPA i filtr węglowy.

Filtr HEPA precyzyjnie zatrzymuje nawet najdrobniejsze cząsteczki stałe, dzięki temu jest skutecznym narzędziem w walce z pyłami zawieszonymi, benzopirenem, roztoczami, bakteriami czy drobnoustrojami.

Filtr węglowy neutralizuje szkodliwe gazy i brzydkie zapachy, w tym lotne związki organiczne czy dym papierosowy.

Uzupełnieniem obu filtrów jest filtr wstępny, do którego należy wyłapywanie większych zanieczyszczeń – sierści, włosów czy kurzu. Co ważne, w nowoczesnych urządzeniach można spotkać zarówno trzy osobne filtry, jak i jeden zintegrowany filtr typu 3w1.

roztocza powodują alergię

Jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy na roztocza?

Na sklepowych półkach zobaczycie setki modeli, które różnią się między sobą wydajnością, skutecznością filtracji, dostępnymi funkcjonalnościami i co najważniejsze ceną. Wybór modelu, który spełni osobiste preferencje nie jest łatwy, dlatego warto poprosić o pomoc doświadczonych sprzedawców. W sklepie idealnepowietrze.pl specjaliści doradzą jaki model oczyszczacza powietrza najlepiej sprawdzi się na określonej powierzchni oraz wskażą urządzenia dedykowane dla alergików. Analizując oferty poszczególnych producentów warto jednak zwrócić uwagę na:

  • dostępne filtry, w tym filtr HEPA, który jest nieodzownym elementem w oczyszczaczu powietrza przeznaczonym dla alergików;
  • tryby pracy, w tym tryb automatyczny, który po wykryciu zanieczyszczeń samodzielnie uruchomi urządzenie i zacznie proces oczyszczania powietrza;
  • współczynnik CADR, który informuje o tym, ile powietrza zostanie przefiltrowane przez oczyszczacz w ciągu godziny;
  • funkcję jonizacji powietrza, która skutecznie neutralizuje kurz i roztocza, ułatwiając ich pozbycie się podczas sprzątania;
  • otrzymane certyfikaty – ECARF, BAF czy PTA, które potwierdzają skuteczność działania oczyszczacza. Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii (ECARF) wystawia certyfikat urządzeniom, które usuwają 95% pyłków i zarodników pleśni z otoczenia. Brytyjska Fundacja Antyalergiczna (BAF) testuje skuteczność urządzeń, a Atest Polskiego Towarzystwa Alergicznego (PTA) potwierdza, że urządzenie nie stwarza ryzyka zaostrzenia objawów alergii.

Oczyszczacz powietrza może stanowić oręż w walce z roztoczami bytującymi w naszych domach. Pomoże on skutecznie zminimalizować alergizujący wpływ odchodów roztoczy na nasz organizm, a przy tym zachować większy porządek w domu. Mając oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, możesz więc nadal otaczać się ulubionymi przedmiotami, bez strachu, że mieszkające w nich roztocza zaostrzą przykre objawy alergii.

[]