Czy oczyszczacz powietrza pomaga w walce z COVID-19?

W okresie zwiększonej zachorowalności na koronawirusa, grypę czy przeziębienie trzeba działać na kilku frontach. Zachowanie podstawowych zasad higieny i dystansu społecznego oraz noszenie maseczek trzeba jeszcze wesprzeć działaniem nowoczesnej technologii. Oczyszczacz powietrza może realnie pomóc w walce z wirusami, w tym wirusem SARS-CoV-2. Podpowiadamy, które modele najlepiej sobie z nim radzą.

Po ponad dwóch latach od wybuchu pandemii koronawirusa, stan naszej wiedzy jest już na tyle duży, że pozwala na stwierdzenie jak skutecznie zwiększyć swoją ochronę w starciu z wirusami, w tym wirusem Covid-19. Częste mycie rąk, dezynfekcja, noszenie maseczek czy zachowanie dystansu społecznego wsparte działaniami nowoczesnego oczyszczacza powietrza mogą realnie ochronić przed wieloma chorobami, w tym zarażeniem się koronawirusem.

Oczyszczacze powietrza skutecznie eliminują Covid-19

Dwa lata badań potwierdzają efektywną, a co najważniejsze skuteczną pracę oczyszczaczy powietrza w neutralizowaniu wirusów chorobotwórczych, w tym także koronawirusa siejącego postrach na całym globie.

Obecnie nie powinniśmy już stawiać pytania: „Czy oczyszczacz pomaga w walce z Covid-19?” a raczej „Jaki i w jakim stopniu uchroni przed zarażeniem koronawirusem, a także kiedy i dlaczego warto go stosować?”.

Wirusy, w tym koronawirus, roznoszą się drogą kropelkową, wystarczy więc na kogoś lub na coś kichnąć, aby zainfekować go chorobą. I tak, jeżeli będziesz rozmawiał z kimś potencjalnie chorym bez zachowania dystansu społecznego, bez założonych maseczek i do tego w zamkniętym pomieszczeniu, to niestety wtedy i najlepszy oczyszczacz powietrza nie zdąży zareagować i skutecznie zadziałać. Ale wystarczy, że rozmówcy założą maseczki, zachowają 1,5 – 2 metry dystansu społecznego w zamkniętej przestrzeni, w której jest włączony oczyszczacz powietrza, to realna szansa na efektywne przefiltrowanie powietrza i zneutralizowanie koronawirusa wzrasta diametralnie.

Z wirusami, w tym z Covid-19, nie poradzą sobie jednak wszystkie oczyszczacze powietrza, a jedynie te z wielostopniowym procesem filtracji, z wysokiej jakości, a do tego dobrze spasowanymi filtrami oraz odpowiednim współczynnikiem CADR. Jak się okazuje, także funkcja jonizacji powietrza również ma znaczenie przy eliminowaniu chorobotwórczych wirusów.

Obecnie w ofercie kilku producentów znajdują się modele, które dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii osiągają obiecujące wyniki w eliminacji koronawirusa.

wielostopniowa filtracja

Najlepsze filtry chronią przed SARS-CoV-2

Seria oczyszczaczy IDEAL AP PRO zawiera bardzo wydajny i wielostopniowy system filtracji, który skutecznie ogranicza stężenie zanieczyszczeń, wirusów i koronawirusów w powietrzu w pomieszczeniu zamkniętym. Oczyszczacze wyposażone są w filtr wstępny, bardzo wysokiej klasy filtr HEPA H14 (skuteczność filtracji na poziomie 99,998%) oraz filtr węglowy. A to realnie zapobiega przenoszeniu koronawirusa oraz zmniejsza ryzyko zakażenia.

Co ciekawe, oczyszczacze powietrza serii IDEAL AP PRO dopuszczone są do użytku w placówkach medycznych. Wysoka jakość i skuteczność urządzeń oficjalnie zostały potwierdzone certyfikatami Instytutu Schwarzkopf we współpracy z Mainfranken Institute of Hygiene.

Kolejnym przykładem są oczyszczacze powietrza Blueair, które posiadają wysoką klasę filtrów i bardzo dobrą szczelność całego układu filtracji. W kwietniu 2021 r. producent przeprowadził trzy testy na skuteczność usuwania koronawirusa w znajdującym się w ośrodku MRIGlobal (Kansas City, USA) laboratorium o poziomie bezpieczeństwa biologicznego. Testowano najpierw wyłączony oczyszczacz powietrza Blueair HealthProtect™ 7410, wokół którego rozpylono wirusa SARS-COV-2. Następnie, przy wyłączonym oczyszczaczu powietrza, cyklicznie dokonywano pomiaru stężenia wirusa w powietrzu. Cały proces powtórzono trzykrotnie. Następnie wyliczono średnią z trzech 5-minutowych odczytów. Takiemu samemu procesowi poddano także włączony oczyszczacz powietrza po tym, jak wentylator cyrkulował powietrze przez 10 minut. Wyniki pokazały, że oczyszczacz powietrza usunął 99,99% wirusa SARS-COV-2 rozpylonego w komorze testowej.

Jonizacja też walczy z koronawirusami

Sharp już w 2004 r. przeprowadził badania, które oceniały skuteczność technologii Plasmacluster™ w usuwaniu koronawirusów. Nie było jeszcze wtedy znanych koronawirusów SARS-CoV-2, dlatego badano skuteczność usuwania koronawirusa FCoV. Test wykazał, że jonizacja Plasmacluster™ skutecznie dezaktywowała wirusy, dzięki czemu nie zagrażały już ludzkiemu organizmowi. Dostępne są także inne badania, tym razem przeprowadzone przez Retroscreen Virology lTD z Wielkiej Brytanii, które potwierdziły, że technologia Plasmacluster niszczy strukturę wirusów, przez co tracą one zdolność do dalszego infekowania.

W 2020 roku Sharp przeprowadził badania udowadniając, że przenoszone drogą powietrzną koronawirusy SARS-CoV-2, które zostają poddane działaniu jonów Plasmacluster w zaledwie 30 sekund zmniejszają miano zakaźne wirusa o ponad 90%. Osiągnięcie jest wynikiem wspólnej pracy grup naukowców m.in. z Narodowego Centrum Badań na rzecz Kontroli i Profilaktyki Chorób Zakaźnych/ Instytutu Medycyny Tropikalnej na Uniwersytecie Nagasaki. Badania udowadniają, że oczyszczacze powietrza Sharp z technologią jonizacji Plasmacluster™ stanowią doskonałe uzupełnienie w skuteczniej walce z zarażeniem się Covid-19.

Oczyszczacz powietrza niezastąpiony jest w okresie jesienno-zimowym, ponieważ skutecznie zwalcza szkodliwy smog, w tym pyły PM 2,5 oraz PM 10, które mogą powodować niewydolność oddechową. Alergeny, które osłabiają układ odpornościowy, a także pleśni i grzyby, które mogą utrudniać oddychanie. Natomiast zastosowanie jonizacji dodatkowo pozwala na przywrócenie równowagi jonowej w powietrzu zapewniając tym lepsze samopoczucie domownikom. Jak się okazuje, także w czasie epidemii koronawirusa warto stosować oczyszczacz powietrza, ponieważ jest on ważnym działaniem profilaktycznym i pozwala na zwiększenie ochrony przez zakażeniem.

[]