Czy rośliny doniczkowe poprawiają jakość powietrza

Dekoratorzy wnętrz, psycholodzy oraz wielu specjalistów z dziedziny medycyny rekomendują aby w naszych domach było dużo roślin. Poprawiają one samopoczucie, istotnie zwiększają produktywność oraz mają wpływ na jakość powietrza. Najnowsze badania dowodzą jednak, że rośliny doniczkowe mają znikomy wpływ na eliminację zanieczyszczeń w domu.

Zgromadzone na przestrzeni ostatnich 30 lat badania na temat wpływu roślin doniczkowych na poprawę jakości powietrza w domu były podstawą dla naukowców z Drexel University do obalenia powszechnie panującego mitu. Jak się okazuje rośliny doniczkowe oczywiście oczyszczają powietrze, jednak ich wydajność jest bardzo mała. Aby uzyskać taki sam efekt świeżego powietrza jak w przypadku wietrzenia pomieszczeń, należałoby zgromadzić na 1 m2 od 10 do nawet 1000 doniczek z roślinami!

Prawdopodobnie do rozpowszechnienia tego mitu przyczyniły się badania przeprowadzone w 1989 roku przez NASA. Sprawdzali oni wtedy czy rośliny mogą skutecznie filtrować powietrze na stacjach kosmicznych. W tym celu umieszczono roślinę w hermetycznej komorze o powierzchni 6 m2. Wyniki pokazały, że w ciągu zaledwie 24 godzin roślina wyeliminowała prawie 70% toksycznych zanieczyszczeń z powietrza. Jednak taka skuteczność nie przekłada się w żaden sposób na warunki domowe, w których cyrkulacja powietrza jest dużo większa.

Jeśli szukasz skutecznego sposobu na zdrowe i czyste powietrze w twoim domu, sprawdź ofertę oczyszczaczy powietrza marki Sharp, które w kilka godzin pracy eliminują do 99,97% unoszących się w powietrzu bakterii, wirusów oraz zanieczyszczeń.

[]