Czym jest jonizator powietrza

Jonizator powietrza to innowacyjne urządzenie, które nie tylko niweluje z naszego otoczenia nieprzyjemne zapachy, ale przede wszystkim neutralizuje i skutecznie usuwa wszelkie, szkodliwe patogenny takie jak wirusy, roztocza, bakterie i inne podejrzane alergeny. Może właśnie takiego oddechu i oczyszczenia teraz najbardziej potrzebujemy?

Słynna maksyma głosi, że życie nie znosi próżni. Liczy się więc odpowiedni balans pomiędzy skrajnościami. Powietrze, którym oddychamy jest w sposób naturalny nasycone zarówno dodatnimi jak i ujemnymi jonami.

Wzorowane na naturze

Jony dodatnie, czyli kationy to np. pyły, kurz, bakterie i wirusy. My ludzie także potrafimy ich nieco „dodać” do atmosfery poprzez korzystanie z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, urządzeń grzewczych czy elektrycznych. Kationom lubią się także gromadzić we wszelkiego typu pomieszczeniach zamkniętych, w którym chętnie przebywa grupa ludzi. Zbyt duża ilość jonów naładowanych dodatnio, może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację. Ważna jest ich równowaga, w otoczeniu. Na szczęście przyroda potrafi zrównoważyć nasz „elektroklimat”, dostarczając także jony ujemne, zwane anionami. Z anionami możemy zetknąć się np. wybierając się na spacer po burzy albo na wycieczkę do lasu, czy też przechadzając się nad morzem bądź rzeką. Prawda, że przyjemnie się wtedy oddycha?

Jak działa jonizator

Proces „sztucznej jonizacji” powietrza najprościej można wytłumaczyć na przykładzie opatentowanej przez firmę Sharp technologii Plasmacluster. Podstawą całego procesu jest obecny w powietrzy tlen oraz woda. Oczyszczacz z jonizatorem wyposażony jest w elektrodę o ładunku dodatnim oraz elektrodę o ładunku ujemnym. Przez obie przepływa prąd o znacznym natężeniu. W wyniku rozpady plazmy elektroda dodatnia zamienia cząsteczki wody na jony dodatnie (H+), natomiast elektora ujemna przy wyrzucie ładunków, przekształca tlen na jony ujemne (O2-). Nowo powstałe jony potrzebują cząsteczek wody, żeby stać się stabilne i odporne na neutralizację a do tego zdolne do przemieszczania się nawet na duże odległości w powietrzu. W ten sposób „rodzą się” Plasmacluster. W praktyce oznacza to, gdy jony te napotkają na swej drodze szkodliwą substancję, będą dążyć do jej neutralizacji, niszcząc błonę komórkową patogenu poprzez uwalnianie wysoce aktywnych rodników OH. Z zanieczyszczonych cząsteczek zostaje tym samym usunięty wodór, jego miejsce natomiast zajmują cząsteczki wody (H2O) Technologia Plasmacluster usuwa zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu oraz te przylegające bezpośrednio do danej powierzchni.

Oczyszczanie i nawilżanie z renomowanymi jonizatorami

Zarówno oczyszczacz powietrza firmy Sharp, Vestfrost, a także modele Winix Zero, Compact, Zero Pro i Toshiba 116 zostały wyposażone w dodatkowe filtry (m.in. filtr wstępny, HEPA, węglowy), które doskonale wyłapują wszelkie nawet najbardziej niebezpieczne substancje i nie tylko je neutralizują, ale ostatecznie usuwają, podnosząc jednocześnie poziom wilgotności w pomieszczeniu. Modele Vestfrost zostały dodatkowo wzbogacone o funkcję UV-C LED oraz Plasma ION, natomiast urządzenia marki Winix wykorzystują technologię PlasmaWave® i cząsteczki hydroksylu, które jeszcze skuteczniej zabezpieczają przed przedostaniem się do powietrza ozonu oraz tlenków azotu. Zarówno technologia Plasma ION jak i PlasmaWave®, co do zasady działają podobnie jak technologia Plasmacluster, uwalniając do powietrza jony dodatnie oraz ujemne, które przyczepiając się do powierzchni zanieczyszczeń i likwidują je. Z kolei wykorzystywane przez Vestfrost światło ultrafioletowe oczyszcza także strukturę filtra oraz przepływające przez nią powietrze. Oczyszczacze z funkcją jonizacji powietrza doskonale równoważą zarówno jony dodatnie, jak i jony ujemny, sprawiając tym samym, że poprawia się nasze samopoczucie i wraca tak potrzebna do życia energia

[]