Oczyszczacz powietrza również wiosną i latem?

Oczyszczacz powietrza niezastąpiony jest zimą, w sezonie grzewczym, jeżeli chcemy oddychać powietrzem wolnym od smogu i zanieczyszczeń. Jednak, gdy tylko pierwsze jaskółki zwiastują wiosnę, oczyszczacz ląduje w piwnicy. Czy słusznie? Otóż nie. Mamy przynajmniej osiem powodów, aby korzystać z oczyszczacza powietrza przez cały rok. 

1. Oczyszczacz powietrza- tak, żeby pozbyć się kurzu

Znacie to uczucie, kiedy przez pół soboty pieczołowicie ścieracie kurz ze wszystkich mebli, zaglądacie do najmniejszych zakamarków, wycieracie wszystkie lampy, a po południu połowa z wytartych sprzętów nie przejdzie już testu białej rękawiczki? Mimo, że niejednej i niejednemu ręce opadają to nic na to nie poradzicie, bez sprzątania byłoby jeszcze gorzej. Kurz to mieszanka różnych zanieczyszczeń, których wiele w powietrzu i to niezależnie od pory roku. Ba, wiosną i latem, kiedy częściej otwieramy okna i wietrzymy pomieszczenia, jest go nawet więcej. Istnieje jednak sposób, aby ujarzmić domowy kurz i mieć go pod większą kontrolą. Pomoże w tym właśnie oczyszczacz powietrza. Większość wyposażona jest w trzy filtry, w tym filtr wstępny, który wyłapuje z powietrza kurz. Dzięki temu mniej osadza się go na meblach czy podłodze. A to oznacza szybsze sprzątanie.

2. Oczyszczacz powietrza- tak, żeby zneutralizować alergeny

Żyjemy w zanieczyszczonym środowisku. Smog, coraz gorsza jakość żywności, postępująca degradacja środowiska naturalnego to tylko niektóre powody nasilających się różnego typu alergii. Alergików jest coraz więcej, alergia dotyka także coraz młodszych. Wiosną najbardziej cierpią osoby uczulone na pyłki roślin, w tym traw i drzew. Zaczerwienione, piekące albo łzawiące oczy czy nieustający katar to jedne z częstszych męczących objawów. Można je skutecznie zminimalizować ograniczając kontakt z alergenem. O ile pobyt na dworze będzie wymagał wspomagaczy w postaci leków antyalergicznych to w pomieszczeniu pomoże oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA. Wyłapie i zatrzyma cząsteczki alergenów, roztoczy czy zarodniki pleśni odpowiedzialnych za złe samopoczucie alergików. W końcu w domu poczują wyraźną ulgę. W nocy ich sen będzie lepszy i bardziej wartościowy, a w dzień wrócą do normalnej aktywności.

3. Oczyszczacz powietrza- tak, gdy masz domowe zwierzęta

Kot i pies, obok niezmierzonych pokładów miłości, czułości i oddania są również źródłem bałaganu. Wszechobecna sierść czy brud przyniesiony na zwierzęcych łapkach i ciele nie są łatwe do skutecznego uprzątnięcia. Sierść naszego pupila jest podobno obecna w domu jeszcze przez pół roku od jego wyprowadzki. A na tej sierści drobnoustroje i roztocza, nie mówiąc już o charakterystycznym zapachu. Istnieje jednak sposób na pogodzenie chęci posiadania domowego zwierzątka i dbałości o porządek i czyste powietrze. W tym przypadku nieocenioną pomocą okazuje się oczyszczacz powietrza, który przefiltruje powietrze i oczyści je z drobnoustrojów, roztoczy i nieprzyjemnego zapachu.

4. Oczyszczacz powietrza skończy z toksycznym związkiem

Ok, umówmy się, z toksycznym związkiem będącym odzwierciedleniem relacji damsko- męskich musisz poradzić sobie samodzielnie. Ale już z toksycznymi związkami i substancjami zawartymi w farbach, którymi właśnie pomalowałeś ściany mieszkania rozprawi się oczyszczacz powietrza. Zapachu świeżo pomalowanej farbą ściany ciężko się pozbyć. Wietrzenie trwa długo i często jest to karkołomne zadanie, ponieważ charakterystycznej woni unoszącej się w pomieszczeniu ciężko się pozbyć. W skład farb wchodzi wiele toksycznych związków, m.in. formaldehyd. Jego długotrwałe wdychanie jest szkodliwe dla zdrowia. Zresztą wiele produktów używanych podczas remontów, których latem wykonuje się statystycznie więcej niż w innych porach roku, jest dla naszego układu oddechowego niezdrowych. Oczyszczacz powietrza, a dokładnie umieszczony w nim filtr węglowy wyłapie wszystkie szkodliwe lotne związki organiczne, w tym gazy i nieprzyjemne zapachy z powietrza i skutecznie je zneutralizuje.

5. Oczyszczacz powietrza- tak, bo sprzątanie jest niezdrowe

Mimo, że moda na naturalne, najlepiej robione samodzielnie środki czystości trwa, to i tak większość z nas używa do sprzątania gotowej chemii gospodarczej zawierającej rakotwórcze związki LZO (lotne związki organiczne, czyli m.in. aceton i toluen). Dodawane są one do proszków do prania, płynów do mycia naczyń, mebli i podłóg, preparatów do czyszczenia szyb oraz do odświeżaczy powietrza. Mimo, że nuty zapachowe dodawane do tych produktów mogą kusić niektóre nosy, jednak nie warto ich długo wdychać, ponieważ wpływają one niekorzystnie na nasz układ oddechowy. Skuteczną ochroną przed LZO są oczyszczacze powietrza z filtrem węglowym.

6. Oczyszczacz powietrza- tak, bo smog wtórny

Jeżeli nie rzuciłeś wszystkiego i nie wyprowadziłeś się w Bieszczady to smog wtórny najprawdopodobniej i u Ciebie jest obecny. Miasta o dużym natężeniu ruchu, autostrady, drogi tranzytowe poprowadzone przez środek wsi wiosną i latem cierpią z powodu smogu wtórnego generowanego przez pojazdy silnikowe. Kopciuchy nie kopcą, ale auta z rur wydechowych nadal wypuszczają do atmosfery szkodliwe pyły zawieszone oraz tlenki azotu, siarki i węgla. Można nie otwierać okien przez całe lato, ale to raczej kiepski pomysł. Lepiej zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza, który wszystkie szkodliwe gazy usunie.

7. Oczyszczacz powietrza- tak, na lepszy sen

Co zrobić, żeby budzić się wypoczętym i w dobrym humorze? To proste, wystarczy się wyspać! Jak się okazuje, oczyszczacz powietrza poprawia jakość i komfort snu. Oddychanie powietrzem wolnym od smogu, alergenów, drobnoustrojów czy kurzu pozwala lepiej przespać noc i obudzić się w lepszej kondycji fizycznej, bez opuchniętych powiek, podrażnionego nosa czy gardła. I co najważniejsze, w dobrym nastroju i z większą chęcią do działania.

8. Oczyszczacz powietrza- tak, bo ochłodzi w czasie upałów

Za oknem upał, mamy jednak pomysł jak się ochłodzić! Do wyboru macie picie wody z lodem albo oczyszczacz powietrza z funkcją klimatora, z którym się tą wodą i lodem podzielicie. Wystarczy przeznaczone do tego miejsce uzupełnić zimną wodą lub włożyć kostki lodu, a oczyszczacz skutecznie obniży temperaturę powietrza. To przyjemna i orzeźwiająca alternatywa, którą warto w upały uskutecznić. To dobry sposób, aby home office latem był bardziej znośny.

Udało mi się przekonać nieprzekonanych? Jeżeli tak to biegnijcie do piwnicy i przynieście z powrotem swój oczyszczacz powietrza. Niech pracuje dla poprawy waszego zdrowia i samopoczucia!

 

[]