Dlaczego warto zadbać o zdrowie i zainwestować w droższy oczyszczacz powietrza?

W sezonie jesienno-zimowym oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach staje się powoli standardem. Zanieczyszczenia, alergeny, wirusy, dym z kominów czy smog unoszące się w powietrzu, którym oddychasz sprawiają, że w trosce o zdrowie swoje i swoich najbliższych inwestujesz w urządzenie filtrujące powietrze. Podpowiadamy, jakiego typu sprzęt wybrać i dlaczego nie warto na nim oszczędzać.

Podstawowym kryterium wielu zakupowych wyborów, zwłaszcza, gdy dotyczy to wydania większej gotówki, jest cena. To ona świadczy o atrakcyjności i staje się decydującym czynnikiem determinującym ostateczną decyzję o zakupie. Jednak są produkty, na których nie warto oszczędzać, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi zdrowie Twoje i Twojej rodziny.

Zapewne choć raz w życiu zdarzyło Ci się dokonać zakupu pod wpływem chwili, emocji lub okazyjnej ceny, a potem okazywało się, że był on nietrafiony, a pieniądze, choć nieduże, zostały wyrzucone w błoto. Rzecz swojej roli nie spełniała w ogóle lub tylko połowicznie, a korzystanie z niej było uciążliwe i niesatysfakcjonujące.

Mimo, że nie zawsze niska cena łączy się z kiepską jakością, tak jak towar drogi nie musi być wysokogatunkowy, to zazwyczaj w przypadku sprzętów elektronicznych, w tym oczyszczaczy powietrza, warto wydać więcej, aby mieć wygodne w użytkowaniu urządzenie.

Tani vs. droższy oczyszczacz powietrza – różnice

Aby nie żałować decyzji o zakupie oczyszczacza powietrza, dokładnie przeanalizuj dostępne w nim funkcjonalności oraz określ te, które są dla Ciebie kluczowe. To pomoże w podjęciu właściwej decyzji dotyczącej kupna sprzętu, który efektywnie będzie służył przez długie lata.

Obecnie możesz wybierać wśród wielu marek i modeli oczyszczaczy, które różnią się nie tylko ceną, wyglądem, ale także dostępnymi funkcjonalnościami i zastosowaną technologią.

Jeżeli zależy Ci jedynie na podstawowej funkcji oczyszczacza, czyli na filtracji powietrza, możesz szukać wśród tańszych urządzeń, ponieważ z reguły należycie spełnią swoje zadanie.

Jednak przed zakupem koniecznie sprawdź współczynnik CADR (czyli ilość powietrza, jaką urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny), częstotliwość wymiany filtrów, ich cenę oraz prognozowane zużycie prądu, ponieważ może okazać się, że tanie w zakupie urządzenie będzie generowało duże koszty eksploatacji oraz będzie niewłaściwie dobrane do wielkości pomieszczenia.

Poza tym w tańszych modelach nie znajdziesz rozbudowanych funkcji, różnych trybów pracy, zaawansowanych czujników czy nowoczesnego panelu sterowania. Zazwyczaj są one także głośniejsze. Jeżeli któraś z tych funkcji jest dla Ciebie istotna to zwiększ budżet. 

KIN40EH_lifestyle_oczyszczacz-powietrza

Droższy oczyszczacz powietrza – dlaczego warto?

 Oczyszczacz powietrza to nie tylko dobrze wyglądający i modny gadżet. Ma on realne zadania do wykonania w domu, w którym mieszkają alergicy, małe dzieci czy zwierzęta.

Oprócz bardzo skutecznej, wielostopniowej filtracji powietrza, w droższych modelach dostępne są dodatkowe zastosowania (np. funkcja jonizacji, nawilżania powietrza lub klimatyzera). Ale także wiele trybów pracy (automatyczny lub cichszy w nocy), rozbudowany panel sterowania oraz możliwość korzystania z urządzenia z poziomu aplikacji mobilnej. Co więcej, wyposażone są one również w dużą ilość czujników, które monitorują stan powietrza w pomieszczeniu i w razie potrzeby samoistnie uruchamiają urządzenie.

Droższe oczyszczacze powietrza zazwyczaj wyposażone są w blokadę rodzicielską, funkcję monitorowania zużycia filtra oraz kontrolery dodatkowych parametrów, takich jak temperatura czy wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Natomiast mimo wielu funkcjonalności, zarządzanie tego typu urządzeniami jest proste i intuicyjne, dzięki wykorzystaniu nowoczesnego, dotykowego czy podświetlanego na kolorowo panelu sterowania. Co więcej, urządzenia nieco droższe, a więc renomowanych marek, pracują cicho, nawet w nocy.

Zaawansowane funkcje do zadań specjalnych

Tańszy model oczyszczacza powietrza powinien zapewnić poprawne oczyszczenie powietrza w otoczeniu. Jednak w sytuacji, gdy masz w otoczeniu alergika, małe dziecko lub pracujesz w trybie home office, warto rozważyć zakup nieco droższego modelu wyposażonego w dodatkowe funkcje, które uzupełnią proces filtracji powietrza o kolejne etapy.

Postaw na taki model, który nie dość, że oczyści powietrze ze szkodliwych gazów, pyłów, alergenów czy związków chemicznych, zadba przy tym o prawidłowy poziom wilgotności oraz równowagę jonów w powietrzu (przydatne, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których znajduje się dużo sprzętów elektronicznych), a nawet schłodzi delikatnie otoczenie wokół.

Zazwyczaj tańsze modele oczyszczają powietrze w trzech podstawowych typach filtracji, wykorzystując filtr wstępny, HEPA i węglowy. Droższe modele (np. Sharp) mogą dołączyć do tego jonizację Plasmacluster czy nawilżanie.

Jonizacja ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ponieważ zapewnia równowagę kationowo-anionową w powietrzu, redukuje alergeny, wspomaga neutralizację pleśni, bakterii, wirusów czy grzybów. Jonizacja w połączeniu z oczyszczaniem powietrza redukuje natomiast nieprzyjemne dolegliwości u alergików i astmatyków.

Gdzie kupić dobrej jakości oczyszczacz powietrza?

Postaw na kupno oczyszczacza powietrza w wyspecjalizowanych sklepach. Pozwól, aby to eksperci z branży podpowiedzieli, jaki model oczyszczacza wybrać oraz dobrali taki, który najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie i zdrowiu najbliższych to kupuj oryginalne urządzenia posiadające odpowiednie certyfikaty jakości i atesty. Oczyszczacze topowych marek gwarantują skuteczność, efektywność i prawidłowe działanie przez lata.

[]