Ekologiczne lifehacki, które pokochasz

Temat ekologii jest coraz częściej poruszany w mediach. Nie możemy bowiem jako społeczeństwo ignorować go tak jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Dociera do nas coraz więcej zatrważających informacji dotyczących wpływu działalności człowieka na środowisko, a mimo to wciąż jest nam ciężko zmienić swój tryb życia na bardziej ekologiczny. Wydaje się nam bowiem, że w skali globalnej poprawne nawyki jednej osoby nie mają znaczenia, a dodatkowo, że wszelkie ekologiczne działania są kosztowne i trudne do wdrożenia. Dziś postanowiłam zaproponować rozwiązania, które nie tylko pozwolą dbać o środowisko, ale również oszczędzić czas i pieniądze.

Pojazdy elektryczne


Jedną z pierwszych rzeczy jaka przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o wadach mieszkania w wielkim mieście, są korki. Stanie w nich nie należy do najprzyjemniejszych czynności, a co gorsza, zbyt duża ilość samochodów powoduje wzrost zanieczyszczenia powietrza w mieście. Te potrzeby doskonale zidentyfikowali producenci pojazdów elektrycznych, których wypożyczane na minuty ekologiczne samochody i hulajnogi cieszą się w Polsce ogromną popularnością. To przyjazne dla środowiska rozwiązanie umożliwia przede wszystkim ogromną oszczędność czasu i pieniędzy. Miasta wspierają transport elektryczny, więc dla ich użytkowników przewidziane są specjalne miejsca postojowe, dzięki czemu bez problemu zaparkujemy nawet w ścisłym centrum i to bez żadnych opłat. A przecież posiadanie własnego samochodu to nie tylko koszty parkingu i paliwa, ale również serwisu, napraw oraz ubezpieczenia, co w skali roku daje nam pokaźną sumę. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze spokojnie możemy przeznaczyć na wymarzone wakacje dla całej rodziny.

Energia słoneczna


Media co chwilę serwują nam prognozy horrendalnych podwyżek cen prądu. Dodatkowo liczba urządzeń elektrycznych będących na wyposażeniu każdego domu z roku na rok wzrasta. Istnieje jednak sposób, by nie dać się rosnącym cenom, a równocześnie zadbać o środowisko! Panele solarne to inwestycja, która umożliwia całkowite pokrycie zapotrzebowania energetycznego dzięki odnawialnej energii słonecznej. Szacuje się, że koszt wyposażenia domu w technologię fotowoltaiczną to około 10 tysięcy złotych. W ramach rządowego programu możemy jednak otrzymać aż 50% zwrot kosztów inwestycji w panele słoneczne. Aby podkreślić korzyści wynikające z tej formy pozyskiwania energii, warto wspomnieć, że całość zainwestowanego kapitału zwraca się średnio po pięciu latach. Później możemy cieszyć się energią elektryczną całkowicie za darmo, a wyprodukowane nadwyżki z powodzeniem odsprzedać zakładom energetycznym.

Eko zakupy


Powszechna dostępność towarów sprawia, że wielu zakupów dokonujemy niepotrzebnie. Robimy to pod wpływem chwili, nie zastanawiając się czy dany produkt jest nam rzeczywiście potrzebny. Jak więc kupować roztropnie, a przy okazji dbać o środowisko naturalne? Przede wszystkich warto zacząć od robienia list zakupów, dzięki czemu unikniemy błąkania się po sklepie w poszukiwaniu inspiracji i kupowania niepotrzebnych rzeczy. Warto pamiętać również, aby na zakupy zabierać własną torbę na produkty. Świetnym rozwiązaniem są popularne bawełniane ekotorby, które nie tylko są bardzo wygodne, ale będą nam służyć długie lata. Jeśli mamy w domu zapas plastikowych reklamówek to wykorzystajmy je ponownie. Kolejnym dobrym nawykiem jest kupowanie większych opakowań, które starczą nam na dłużej, generując tym samym mniej odpadów.

Darmowa dobra woda

W Polsce wciąż spotykamy się z przeświadczeniem, iż woda z kranu jest niezdatna do picia i może prowadzić do rozwoju wielu chorób układu pokarmowego. Ministerstwo Zdrowia skutecznie obala ten mit, deklarując że woda w polskich miastach spełnia wszystkie krajowe normy bezpieczeństwa, jak również te określone przez WHO. Dlaczego więc z niej nie korzystać, skoro możemy oszczędzić, a przy okazji dbać o środowisko?

Domowy recykling


Pomimo, że większość z nas zapewne wyrzuca stare rzeczy to coraz bardziej popularny staje się trend, w którym dajemy im drugie życie. Domowy recykling to przede wszystkim świetny sposób na wykorzystanie części garderoby, z których już nie korzystamy. Możemy w bardzo łatwy sposób przerobić je np. na bawełniane torby na zakupy czy szmatki kuchenne. Warto pamiętać również o możliwości oddania ubrań potrzebującym lub odsprzedaży do internetowych sklepów vintage. Podobnie rzecz ma się z nadwyżką żywności, którą możemy zamrozić lub przekazać innym w ramach tzw. społecznej lodówki.

[]