Filtry do wody do domu i biura – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Odpowiednie filtry skutecznie oczyszczą wodę, poprawiając przy tym jej walory smakowe i wizualne. Aby dobrać optymalny system filtracji wody, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Podpowiadamy, jak znaleźć filtry do wody, które spełnią swoje zadanie w mieszkaniu, domu i biurze.

Jakość używanej przez nas wody, niezależnie czy mowa o wodzie do picia, przygotowywania jedzenia, kąpieli lub prania, ma znaczenie. Często nawet nie mamy świadomości, jak kiepskiej jakości wodę używamy na co dzień. Piasek, zanieczyszczenia, zbyt dużo szkodliwych związków i minerałów – wszystko negatywnie odbija się na naszym zdrowiu, ale także na krótszym działaniu domowych urządzeń. Zazwyczaj wystarczy jednak zastosowanie odpowiedniego filtra do wody, aby pozbyć się problemu.

Zanim wybierzesz filtr, sprawdź skąd pobierasz wodę i w jakiej ilości

Jakość wody często zależy od miejsca zamieszkania i poboru wody. Mieszkańcy miast pobierający wodę z wodociągów miejskich mają wodę innej (często lepszej) jakości niż mieszkający poza jego granicami i czerpiący wodę ze studni. Jednak zastosowanie odpowiednich filtrów do wody wystarczy, aby usunąć m.in. zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek i muł oraz związki organiczne (żelazo, wapń) odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach, wygląd i smak wody.

Aby wiedzieć, jakie zanieczyszczenia i związki zawiera codziennie używana przez ciebie woda, możesz przed zakupem filtra przekazać jej próbkę do analizy, która sprawdzi ją pod kątem mętności, barwy, zapachu, poziomu twardości oraz ilości związków chemicznych.

Zazwyczaj woda czerpana z wodociągów jest czystsza i zdatna do picia, ponieważ przechodzi odpowiednie badania, które weryfikują jej jakość. Zdarza się jednak, że i w wodzie z miejskich wodociągów pojawią się zanieczyszczenia mechaniczne, jak piasek czy drobinki rdzy.

Natomiast woda pobierana ze studni już takich badań nie przechodzi, a w badanych próbkach znajdują się zazwyczaj związki chemiczne znacznie przekraczające dopuszczalne normy, w tym zbyt duże ilości żelaza, wapnia czy manganu, nie mówiąc już o groźnych dla zdrowia bakteriach.

Określenie dziennego zużycia wody również pomoże w odpowiednim dobraniu filtra, ponieważ im więcej wody zużywasz, tym bardziej wydajnego systemu filtracyjnego będziesz potrzebował. Nieodpowiednio dopasowany zestaw filtracyjny będzie natomiast nieskuteczny.

Jakie są rodzaje filtracji wody?

Jak widać, na wybór sposobu filtracji wody w mieszkaniu, domu czy biurze wpływ ma jakość wody, ilość, jaka jest dziennie zużywana, miejsce jej poboru, ale także indywidualne preferencje smakowe. Wybierać można spośród kilku rodzajów filtracji:

filtry odwróconej osmozy – są to najbardziej skuteczne, a tym samym rekomendowane systemy filtracji wody, ponieważ dzięki zastosowaniu odwróconej osmozy z wody usuwane są m.in. wszelkie szkodliwe związki organiczne, metale ciężkie, chlor, bakterie, patogeny, azotany czy azotyny. Wykorzystanie specjalnej membrany, przez którą w procesie filtracji przepływa woda pod wysokim ciśnieniem, pozwala na uzyskanie czystej i przyjemniej w smaku wody. Często zdarza się, że filtracja odwróconej osmozy uzupełniona jest o mineralizator, który wzbogaca wodę o prozdrowotne minerały, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

filtry zmiękczające wodę – sprawdzają się w przypadku zbyt twardej wody, ponieważ za pomocą specjalnego złoża zmniejszają jej twardość. Wystarczy podłączyć je w odpowiednim miejscu, aby korzystać z miękkiej wody w całym domu. Pomagają w pozbyciu się m.in. kamienia kotłowego, który spowodowany jest przez nadmiar wapnia i magnezu. Ich zastosowanie sprawia, że przepływająca przez nie woda jest zmiękczana za pomocą złoża jonowymiennego. Trzeba jednak pamiętać, że filtry zmiękczające wodę nie usuwają z niej zanieczyszczeń i nie poprawiają jej smaku.

filtry węglowe – mają wpływ na poprawę smaku i zapachu wody, pochłaniają także chlor i związki organiczne. Często wchodzą w skład systemów odwróconej osmozy.

filtry mechaniczne – zatrzymują piasek, żwir, muł, rdzę czy różnego rodzaju zawiesiny. Są to zazwyczaj tzw. filtry wstępne oczyszczające wodę z większych zanieczyszczeń.

Jaki filtr zastosować, aby mieć wodę pitną w domu?

Wybór systemu filtracji uzależniony jest od ustalenia funkcji, jaką ma pełnić. W zależności od potrzeb, filtr do wody może dostarczać czystą wodę w całym domu, punktowo, np. tylko z jednego kranu, z którego najczęściej pobiera się wodę pitną, może być też dedykowany do konkretnych miejsc i wykorzystywany np. tylko jako filtr prysznicowy. Filtry tego typu, mimo, że przydatne, to oferują niższą skuteczność w poprawie jakości wody niż profesjonalne jednostki, czyli zmiękczacze wody i systemy odwróconej osmozy.

Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy system filtracji zamontujemy w miejscu, które umożliwi rozprowadzenie przefiltrowanej wody w całym domu lub biurze. Najczęściej stosuje się zmiękczacz wody lub filtr narurowy mechaniczny.

Filtry narurowe są przystosowane do pełnienia różnych funkcji, w zależności od typu wypełnienia. Mogą pozbywać się zanieczyszczeń mechanicznych, ale także poprawiać smak i zapach wody.

Podobnie z filtrami montowanymi pod zlewem lub bezpośrednio na kranie, które w zależności od wypełnienia, mogą poprawiać nieco smak i kolor wody lub uzyskać krystalicznie czystą, doskonałą w smaku wodę z pomocą systemu odwróconej osmozy.

Jaki filtr do wody w bloku lub w biurze?

Posiadając mieszkanie w bloku nie zamontujesz w nim dużej jednostki poprawiającej jakość wody. Ale nie wszystko stracone, w takiej sytuacji możesz zastosować niewielkie filtry oczyszczające wodę punktowo.

W mieszkaniu postaw na system odwróconej osmozy, który występuje w różnych rozmiarach, również nadających się do małych przestrzeni. Można wybrać wersję podblatową lub nablatową.

Natomiast w biurach sprawdzą się filtry do zastosowania punktowego, np. do zamontowania w kuchni na kranie, ale także w wersji podblatowej, nablatowej lub wolnostojącej.

 

Zastanawiasz się nad zakupem filtrów do wody? Nasi specjaliści chętnie doradzą w wyborze optymalnego rozwiązania do domu i biura. Zadzwoń, napisz lub odwiedź nas w naszym sklepie.

 

 

 

 

 

 

[]