Idą upały! Czy masz już swój klimatyzator?

Jak przetrwać upalne dni, których w Polsce notuje się coraz więcej? Nieodzownym elementem, oprócz zimnej wody do picia, są wentylator oraz klimatyzator. Podpowiadamy, jakie urządzenia najlepiej sprawdzą się w domowych warunkach.

Z roku na rok pogoda coraz bardziej zaskakuje. Ekstremalne zjawiska pogodowe można obserwować już o każdej porze roku. Latem niemalże standardem stają się wielodniowe upały. Gdy na zewnątrz żar leje się z nieba, ratunkiem mogą być klimatyzowane pomieszczenia. Jednak nie musisz szukać ich w biurowcach czy galeriach handlowych, możesz zapewnić optymalną temperaturę w swoim domu lub mieszkaniu używając przenośnego klimatyzatora.

Przenośny klimatyzator – urządzenie do zadań specjalnych

W ostatnim czasie przenośne klimatyzatory zyskują na popularności, zwłaszcza, że wykazują porównywalną wydajność i efektywność co klimatyzatory ścienne, a nie wymagają ingerencji w konstrukcję budynku oraz pozwalają na swobodne przenoszenie urządzenia. Działają na podobnej zasadzie co lodówka. Pobierają ciepłe powietrze z pomieszczenia, ochładzają je i za pomocą wentylatora przyjemny chłód rozprowadzają z powrotem. Natomiast ciepło za pomocą rury odprowadzane jest na zewnątrz.

Oprócz funkcji chłodzenia, niektóre klimatyzatory przenośne, dzięki podpięciu ich pod pompę ciepła, mogą ogrzewać powietrze w pomieszczeniu np. w okresach poza sezonem grzewczym. Klimatyzatorem, który skutecznie chłodzi, a w razie potrzeby ogrzewa powietrze jest model Sharp UL-Y12EA-W.

Gdzie ustawić klimatyzator?

Nowoczesny klimatyzator przenośny jest kompaktowy i wygodny w użytkowaniu. Jedynym elementem wystającym poza jego obudowę jest rura odprowadzająca ciepłe powietrze, którą umieszcza się w oknie lub drzwiach balkonowych.

Rura odprowadzająca powietrze wykonana jest z tworzywa ABS. Jest bardzo elastyczna, co pozwala na nadawanie jej dowolnego kształtu. Dostosowana jest do odprowadzania powietrza ciepłego, jak i zimnego. Najczęściej ma kolor biały oraz długość trzech metrów, dzięki czemu bez problemu ustawisz klimatyzator w dogodnym miejscu.

Montaż klimatyzatora jest prosty i na tyle intuicyjny, że można go wykonać samodzielnie i to w krótkim czasie. To sprawia, że klimatyzator może schładzać powietrze w dowolnym pomieszczeniu, ponieważ z łatwością można go przenosić. Wystarczy podpiąć wtyczkę do zasilania i wyprowadzić rurę ciepłego powietrza poza budynek. Opcjonalnie można do tego użyć specjalnej uszczelki.

Mniejszą mobilnością cechują się natomiast dwa pozostałe sposoby instalacji rury klimatyzatora, czyli poprzez specjalnie wywiercony w ścianie otwór lub połączenie jej z systemem wentylacji. Wywiercenie dziury w ścianie jest dość problematyczne w sytuacji, gdy mieszkasz w bloku – ingerencja w konstrukcję budynku może być zabroniona, a poza tym, gdy nie będziesz korzystał z klimatyzatora (np. zimą) to dziura w ścianie zostanie…ani to ładne, ani funkcjonalne.

Natomiast gdy chcesz zintegrować rurę z systemem wentylacji to możliwe jest to tylko w przypadku wentylacji mechanicznej. Mieszkając w bloku i korzystając z wentylacji grawitacyjnej wyświadczyłbyś sąsiadowi niedźwiedzią przysługę – wpuściłbyś mu dodatkowe ciepłe powietrze do wnętrza mieszkania… nic przyjemnego w czasie upału, prawda?

Łatwy i tani montaż to nie wszystkie zalety urządzenia

Klimatyzatory są niezastąpione w upalne dni, skutecznie schładzają powietrze do wybranej temperatury, najczęściej w przedziale 16 – 30 st.C. Duży wybór urządzeń sprawia, że z łatwością dopasujesz optymalny sprzęt do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie on najczęściej pracował. Przykładowo, do użytku w pomieszczeniach o powierzchni do m² świetnie sprawdza się Sharp UL-C09EA-W, natomiast w miejscach bardziej przestronnych, czyli do 35 m² – Sharp UL-C12EA-W.

Nowoczesne urządzenia charakteryzują się dość cichą pracą na najwyższych obrotach (50 – 65 dB) oraz niskim zużyciem energii – większość modeli jest w klasie wydajności energetycznej A/A+. Sprawia to, że w pomieszczeniu, w którym włączony jest klimatyzator na niższych obrotach można normalnie funkcjonować – spać, odpoczywać, pracować lub relaksować się. A niskie zużycie energii, zwłaszcza w dobie ciągłych podwyżek cen prądu, jest szczególnie istotne, aby radość z orzeźwiającego chłodu nie ulotniła się wraz z otrzymaniem miesięcznego rachunku.

przenośny klimatyzator

Przenośny klimatyzator – na co zwrócić uwagę?

Wybierając urządzenie do użytku domowego nie kieruj się wyłącznie ceną i wyglądem. Choć na pozór wszystkie klimatyzatory są do siebie bardzo podobne, to w rzeczywistości różnią się dostępnymi funkcjonalnościami. To ich analizie i dobraniu ich do swoich potrzeb poświęć więcej czasu. Kieruj się zasadą, aby nie płacić za coś, z czego nie będziesz korzystał.

Warto zwrócić uwagę na:

  1. Dostępne funkcje, oprócz chłodzenia powietrza. Zazwyczaj są to: ogrzewanie, osuszanie czy wentylacja. Zastanów się na czym Ci zależy i czy chcesz za daną funkcję więcej płacić, ponieważ akurat w Twoim przypadku niektóre z nich mogą się w ogóle nie przydać.
  2. Moc chłodnicza – to od niej zależy efektywność pracy klimatyzatora. Większość przenośnych klimatyzatorów oferuje moc w przedziale 2-4 kW. Im większe pomieszczenie chcesz schładzać, tym więcej mocy powinien mieć klimatyzator.
  3. Wydajność – podawana jest w metrach sześciennych na godzinę [m3/h], informuje jak szybko klimatyzator będzie w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do wybranej przez Ciebie wartości. W tym przypadku również im większe jest pomieszczenie, w którym stanie sprzęt, tym większa powinna być jego wydajność.
  4. Głośność pracy, to bardzo ważny parametr, zwłaszcza, że klimatyzatory nie są ciche – zazwyczaj emitują dźwięk na poziomie 50 – 65 dB. Nie da się tego uniknąć, z uwagi na pracujący w nim wentylator. Jest jednak i na to sposób – schłodzenie pomieszczenia, gdy nikt w nim nie przebywa, a potem utrzymywanie pożądanej temperatury na niskich obrotach.
  5. Klasa energetyczna (energooszczędność) – pracujący klimatyzator pobiera prąd i to znacznie więcej niż oczyszczacz powietrza. Zwróć więc uwagę na klasę energetyczną – wybieraj modele klasy A lub A+, aby po sezonie letnim Twój domowy budżet zbytnio nie cierpiał.
  6. Sterowanie za pomocą panelu sterowania, pilota lub aplikacji mobilnej. W panelu sterowania ustawisz ręcznie tryb i temperaturę chłodzenia, pilotem możesz sterować urządzeniem z każdego miejsca w domu. Najwięcej możliwości daje natomiast aplikacja mobilna, w której możesz zapisać swoje preferencje, a także kierować pracą klimatyzatora poza domem.
  7. Funkcje dodatkowe, czyli blokada rodzicielska, która przydaje się, gdy w domu jest małe ciekawskie dziecko oraz timer, którym ustawisz jak długo pracować ma urządzenie i kiedy ma się wyłączyć.
  8. Cena – koszt zakupu klimatyzatora zależy od wybranych funkcjonalności oraz od wielkości pomieszczenia, który ma efektywnie schłodzić. W przypadku mniejszych pomieszczeń cena klimatyzatora wahać się będzie w przedziale 1 000 – 2 000 zł. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią to musisz liczyć się z ceną od 2 000 zł wzwyż.

Znajdziemy przenośny klimatyzator idealny dla Ciebie!

Eksperci pracujący w sklepie idealnepowietrze.pl znajdą najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb przenośny klimatyzator. Powiedz, które funkcje i parametry są dla Ciebie kluczowe, a my dopasujemy do Twoich preferencji najlepsze urządzenie od topowych marek.

[]