O tym, jak ważne jest prawidłowe segregowanie śmieci nie trzeba już nikogo przekonywać. A jakie zachowania warto wdrożyć w codziennym funkcjonowaniu, aby być bardziej eko i oddychać czystszym powietrzem?
Maj już od kilku lat okrzyknięty jest miesiącem pogłębiania świadomości ekologicznej. To w maju wiosna w naszej szerokości geograficznej jest już w pełnym rozkwicie. Kwiaty pachną na potęgę. Trawa zielenieje. Ptaki śpiewają. Te wyjątkowe okoliczności przyrody nastrajają do długich spacerów. No właśnie, a nie chciałbyś spacerować wśród stert śmieci, prawda? Co roku, 11 maja z pomocą rusza akcja Dzień bez Śmiecenia. Trwająca niemal trzy tygodnie kampania edukacyjna uświadamia jak ważna jest prawidłowa segregacja śmieci i jak niewiele trzeba zmienić w naszych codziennych przyzwyczajeniach, aby być bardziej eko na co dzień. Co wspólnie możemy zrobić, żeby oddychać czystszym powietrzem w domu i na zewnątrz? W pomieszczeniach zamkniętych nasze powietrze oczyszczą nowoczesne oczyszczacze powietrza. Jak jednak możemy wspierać ten efekt?
Bądź eko i dbaj o powietrze
Statystycznie na każdego Polaka przypada aż 315 kg śmieci w ciągu roku. Z tego ponad 70 procent trafia na wysypiska, zanieczyszczając powietrze i wodę. Załóżmy, że choć kilka kilogramów śmieci poddasz recyklingowi lub zrezygnujesz z niektórych produktów, wymieniając je na bardziej ekologiczne to będziesz mógł cieszyć się życiem w czystszym środowisku. Wystarczy naprawdę niewiele. Na pewno i Ty wymyślisz swoje sposoby na to, aby wprowadzając małą modyfikację codziennych zachowań, ograniczyć produkcję śmieci i zatrzymać niekorzystne zmiany klimatu.
Powietrze, którym oddychamy w domu może być nawet do trzech razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz! Jak to możliwe? Wpływ na to mają farby, którymi pomalowane są pomieszczenia, chemiczne środki czystości używane do sprzątania, środki owadobójcze czy odświeżacze powietrza. Parująca farba ścienna pogarsza jakość powietrza, którym oddychasz. Lotne związki użyte do jej produkcji, w tym formaldehyd, mogą powodować bóle głowy, złe samopoczucie czy pieczenie oczu. Pomóc może ficus, popularny kwiat doniczkowy. Okazuje się, że należy on do grupy roślin, które potrafią usunąć formaldehyd z powietrza. Planując kolejny remont, wybierz natomiast farbę z oznaczeniem o braku związków VOC w składzie.
Robiąc przegląd szkodliwych dla zdrowia sprzętów domowych, koniecznie wymień winylową zasłonę prysznicową na tą wyprodukowaną z plastiku bez PCV lub wykonaną z tkaniny czy bambusa. Dzięki temu przestaniesz wdychać ponad 100 szkodliwych substancji chemicznych, które winyl emituje do atmosfery. Dodatkowy plus? Pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu w łazience.
Sprzątaj dom ekologicznie
Sprzedawane w sklepach gotowe płyny do mycia szyb zawierają wspomniane już rakotwórcze formaldehydy, które parując, wnikają w warstwę ozonową. Wystarczy więc przed planowanym myciem szyb przygotować własny ich zamiennik. Użyj do tego soku z cytryny zmieszanego z octem i wodą. Twoje szyby będą lśniące i, co ważniejsze, bezpieczne. Podobnie jest z środkami do czyszczenia kuchenek, płyt i piekarników. W swoim składzie zawierają toluen, benzen i… znów formaldehyd! Zamiast więc szkodzić sobie i atmosferze, przygotuj własną pastę na zabrudzenia z sody oczyszczonej i mydła w płynie.
Żeby pozbyć się z domu komarów, moli czy mrówek nie wykorzystuj gotowych środków owadobójczych. Jak się okazuje, lepiej omijać je szerokim łukiem, ponieważ zawierają związki fosforoorganiczne, których długotrwałe wdychanie może powodować zatrucie. Zamiast tego poszukaj naturalnych rozwiązań, które pomogą Ci pozbyć się niechcianych owadów z domu.
Podobnie z nieprzyjemnymi domowymi zapachami, nie stosuj na nie odświeżacza powietrza. Lepszym rozwiązaniem jest po prostu otworzenie okna, ponieważ drogeryjne odświeżacze mają w swoim składzie chemikalia, które powodują nowotwory. Ze świec zapachowych też lepiej zrezygnuj, ponieważ uwalniają do powietrza, którym oddychasz, szkodliwe związki chemiczne. A parafina i knot są głównymi źródłami sadzy. Na szczęście, jest już zdrowa alternatywa – pachnące świece wytworzone z naturalnego wosku. Wąchaj je na zdrowie.
Jeżeli na co dzień używasz w domu odkurzacza, a w upalne dni wykorzystujesz klimatyzację lub wiatrak to nie zapomnij o czyszczeniu filtrów powietrza znajdujących się w tych urządzeniach. Na nich również osadzają się zanieczyszczenia, pleśnie i grzyby.
Eko – jazda elektrykiem
Jak przyczynić się do mniejszej emisji spalin do atmosfery? Możesz korzystać z miejskiego transportu publicznego kiedy to tylko możliwe. W autobusie zmieści się kilkadziesiąt osób jednocześnie, a same autobusy miejskie często są już ładowane elektrycznie, co minimalizuje emisję szkodliwych gazów. Podobnie jest w przypadku auta elektrycznego lub hybrydy typu plug-in, możesz je ładować prądem wytwarzanym z domowej fotowoltaiki, przez co będzie taniej i bardziej ekologicznie. Wspólne dojeżdżanie do pracy z kolegą lub koleżanką mieszkającą w okolicy również sprawi, że będzie bardziej ekonomicznie, prospołecznie, a do tego wspólnymi siłami zredukujecie emisję zanieczyszczeń o połowę. A to jeszcze nie koniec dobrych informacji, bo gdy będziecie przestrzegali ograniczeń prędkości to zmniejszycie zużycie paliwa nawet o 1/3 w stosunku do agresywnej, szybkiej jazdy z częstym przyśpieszaniem i hamowaniem. Jaka to ulga dla atmosfery (i portfela), prawda? Jeżeli przed Tobą krótka trasa do 5 kilometrów to najlepiej przejdź ją pieszo lub przejedź rowerem. Twoje zdrowie i kondycja poprawią się, a samopoczucie polepszy świadomość, że robisz coś dobrego dla warstwy ozonowej.
Bycie eko w codziennych sytuacjach, choć na początku wydaje się trudne i skomplikowane, to z czasem będzie coraz łatwiejsze. Zobaczysz. Zwłaszcza, że świadomość tego, co nas truje to już połowa sukcesu. Nie musisz jednak podejmować samodzielnie walki o czystsze powietrze, masz technologicznych sprzymierzeńców! Oczyszczacz powietrza będzie Twoją nieocenioną pomocą i wsparciem. Sprawdź sobie.