Jak konserwować i dbać o nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza to nieodzowne urządzenie w sezonie grzewczym, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest zazwyczaj poniżej zalecanej normy. Aby działał on sprawnie oraz skutecznie, musi być właściwie konserwowany. Podpowiadamy, jak o niego dbać, by służył przez lata.

Nawilżacz powietrza jest niezbędny w pomieszczeniach, w których jest zbyt mała wilgotność powietrza. Na sklepowych półkach znajdziesz nawilżacze powietrza wielu marek, o różnym typie działania, przeznaczonych do pomieszczeń małych i dużych. Decydując się na jego zakup musisz liczyć się jednak z tym, że urządzenie powinno być regularnie konserwowane. Odpowiednia dbałość i czyszczenie zapewnią mu długą i wydajną pracę. W przeciwnym razie licz się z częstszymi awariami sprzętu oraz gorszą sprawnością.

Jeżeli nie chcesz tracić czasu na czyszczenie urządzenia, wybierz nawilżacz powietrza Stylies Antares, który nie wymaga konserwacji. A przy tym posiada zintegrowaną technologię jonizacji powietrza oraz funkcję aromaterapii. 

Przygotowanie nawilżacza do czyszczenia

Na samym początku, zanim cokolwiek zaczniesz robić – koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko wyglądem (i ceną), ale także mechanizmem działania. Co wpływa także na nieco odmienny sposób ich czyszczenia. Mimo to, są pewne rozwiązania uniwersalne.

Zanim więc przystąpisz do czyszczenia – rozmontuj urządzenie, czyli odepnij, rozkręć, zdejmij czy wyjmij poszczególne jego części. Wszystko z należytą starannością i uwagą, żeby niczego nie uszkodzić i aby zapamiętać, jak go prawidłowo ponownie złożyć.

Środki do czyszczenia nawilżacza powietrza

Nawilżacz powietrza można czyścić na wiele sposobów oraz przy użyciu różnych środków. Niektórzy stawiają na domowe rozwiązania, czyli wodę, mydło, płyn do mycia naczyń i spirytus, inni natomiast inwestują w profesjonalny środek do czyszczenia nawilżacza powietrza. Niezależnie czym umyjesz jego poszczególne elementy, przyda się szczoteczka do zębów i sucha ściereczka.

czyszczenie nawilżacza powietrza

Usunięcie zabrudzeń z elementów nawilżacza

Po kolei sprawdź każdy z elementów urządzenia i zidentyfikuj gdzie pojawił się brud. Na pewno znajdziesz go w miejscach takich, jak:

  • pojemnik na wodę, który pokrywa trudny do usunięcia osad (lub kamień). Tutaj przyda się szczoteczka do zębów oraz profesjonalny środek czyszczący lub płyn do mycia naczyń. Oprócz osadu, mogą pojawić się też ślady pleśni. Po zmyciu jej wodą, warto dodatkowo przetrzeć te miejsca sokiem z cytryny lub spirytusem, ponieważ działają dezynfekująco.

Aby wyczyścić zbiornik, napełnij go czystą wodą do wysokości ok. 1/3 pojemności. Dodaj środek czyszczący. Myj go czystą, miękką ściereczką. Gdy nie możesz wyczyścić brudu z zakamarków, użyj szczoteczki do zębów. Gdy zbiornik jest wyczyszczony, wylej z niego brudną wodę oraz zainstaluj filtr.

  • Filtr w nawilżaczu powietrza również brudzi się. Aby go wyczyścić, musisz wyjąć go z nawilżacza, następnie namoczyć w wodzie, do której dodaj kwasek cytrynowy (skutecznie usunie on kamień, który jest główną przyczyną degradacji filtra) i zostawić w niej na godzinę. Później spłucz filtr po bieżącą wodą, bez uciskania, wyciskania i wykręcania, ponieważ łatwo go w ten sposób uszkodzić. Musisz poczekać aż woda sama z niego ścieknie. Dopiero wtedy zamontuj filtr w nawilżaczu.
  • Obudowę nawilżacza powietrza wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, aby pozbyć się z niej kurzu i innych zabrudzeń.

Pamiętaj, czyszczenie nawilżacza powietrza wraz z filtrem powinno się powtarzać raz w miesiącu. Natomiast tacki, z której pobierana jest woda – raz w tygodniu.

Jak odkamienić nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza trzeba regularnie czyścić, konserwować oraz odkamieniać. Na wszystkich urządzeniach, które mają regularny kontakt z wodą z czasem osadza się kamień. Ma on wpływ na żywotność, wydajność i efektywność pracy, ale także na częstszą awaryjność. Zastanawiając się, jak odkamienić nawilżacz powietrza, warto sięgnąć po kwasek cytrynowy lub odkamieniacz. Skutecznie usuną one osadzony na poszczególnych elementach „nalot z kamienia” i sprawią, że będą wyglądały jak nowe.

Co ważne i co z pewnością przysłuży się nawilżaczowi powietrza to nie nalewanie do zbiornika wody prosto z kranu. Lepiej sprawdzi się woda przefiltrowana (nawet z dzbanka z filtrem) lub destylowana (choć to spory wydatek). Zazwyczaj przy w włączonym urządzeniu woda po prostu zużywa się. Natomiast w przypadku, gdy nie używasz urządzenia przez dłuższy czas to koniecznie opróżnij zbiornik w nawilżaczu, aby woda nie kisła.

Jak dbać o nawilżacz powietrza w pigułce

Po pierwsze, instrukcja. W niej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat nawilżacza, również te o konserwacji jego poszczególnych elementów. Po drugie, postaw na regularne czyszczenie nawilżacza. Ustal sobie konkretny dzień tygodnia, w którym poświęcisz czas na jego wyczyszczenie. Po trzecie, ułatw sobie konserwację urządzenia uzupełniając zbiornik jedynie przefiltrowaną wodą, pozwoli Ci to na większą kontrolę ilości kamienia. Po czwarte, testuj różne sposoby i środki do czyszczenia nawilżacza oraz wybierz taki, który jest najwygodniejszy i najlepiej sprawdza się w przypadku użytkowanego przez Ciebie modelu. I po piąte, pamiętaj, że regularne czyszczenie nawilżacza powietrza wydłuża jego sprawne funkcjonowanie oraz przynosi pozytywne skutki dla zdrowia i samopoczucia domowników. Nie warto więc sobie tego odpuszczać lub traktować po macoszemu, bo może to przynieść efekt odwrotny od zakładanego.

 

[]