Suche powietrze to zmora większości polskich mieszkań i domów w okresie jesienno-zimowym. W sezonie grzewczym nierzadko przesadzamy z wysokością temperatury w zamkniętych pomieszczeniach. Jednocześnie wielu z nas nie dba o prawidłową wentylację. Tym samym sprawiamy, że poziom wilgotności powietrza w pokoju drastycznie spada, co może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Z naszego artykułu dowiesz się, jak temu zapobiegać. Podpowiadamy, jak nawilżyć powietrze i utrzymać jego optymalne parametry niezależnie od pory roku.
Zbyt suche powietrze w domu – zagrożenie dla zdrowia
Zbyt suche powietrze w domu może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych i wpływa negatywnie na komfort przebywania w przestrzeniach zamkniętych. Jaki poziom nawilżenia będzie więc optymalny dla domowników? Prawidłowa wilgotność względna jest ściśle związana z panującą w domu temperaturą: im jest ona wyższa, tym powietrze może zawierać więcej pary wodnej. Dla tzw. komfortu termicznego w większości pomieszczeń ta powinna wahać się w zakresie 20-22℃, w sypialni zaś być nieco niższa – ok. 18-19℃. Poziom nawilżenia powinien mieścić się w zakresie 40-60%. Warto mierzyć go za pomocą higrometru czy stacji pogodowej.
Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu
Nie da się ukryć, że jakość powietrza w Polsce pozostawia sporo do życzenia. Co roku w okresie grzewczym nasze miasta osiągają haniebnie wysokie miejsca w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miejscowości na świecie. Normy stężenia pyłu zawieszonego ustalone przez WHO w 2021 roku to 5 µg/m3 dla pyłów PM2.5 i 15 µg/m3 dla pyłów PM10. Tymczasem – według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – w dniu 9 stycznia 2024 r. poziom pyłu zawieszonego PM10 w Dębicy wynosił 177,2 µg/m3. Alarm smogowy obowiązywał w większej części kraju i niestety musimy przyznać, że nie był to przypadek jednorazowy. Według aktualnych szacunków WHO w Polsce z powodu negatywnego wpływu smogu co roku przedwcześnie umiera ok. 35-45 tysięcy obywateli. Przyczyny zgonów to m.in. choroby układu oddechowego, udar mózgu, zawał czy niewydolność serca.
Za wysokie stężenie zanieczyszczeń w Polsce odpowiada przede wszystkim niska emisja (źródła z wylotem spalin na wys. maks. 40 m), której sprzyja dofinansowana energetyka węglowa i wykorzystywanie starodawnej infrastruktury w elektrowniach. Pyły z przestarzałych domowych kotłów to nawet 83% całego zanieczyszczenia w kraju. Mniejsze, choć wciąż istotne znaczenie, ma wysoki średni wiek samochodów poruszających się po polskich drogach.
Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Domowe sposoby
Jak nawilżać powietrze w domu? Nie wszyscy decydują się na urządzenie, które samodzielnie kontroluje wilgotność i utrzymuje ją na właściwym poziomie. Istnieją domowe sposoby nawilżania powietrza. Podpowiadamy, które z nich są w stanie zastąpić profesjonalne nawilżacze lub wspierać ich pracę, a które pozostają nieskuteczne. Istnieją również takie, z których warto od razu zrezygnować, ponieważ wpływają negatywnie na jakość powietrza w domu.
- Ceramiczny pojemnik z wodą na grzejniku. To najbardziej podstawowa wersja nawilżacza, która podnosi wilgotność poprzez parowanie wody do powietrza. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to mało wydajne rozwiązanie, raczej do niewielkich przestrzeni, które w dodatku nie sprawdzi się przy dzieciach czy zwierzętach. Trzeba również dbać o to, by zawieszony na kaloryferze pojemnik był czysty i nie dochodziło w nim do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych.
- Pojemniki z gorącą wodą rozstawione w pokojach. Z pewnością parująca woda dość szybko wpłynie na poziom wilgotności względnej, jednak to rozwiązanie niezwykle niepraktyczne oraz niebezpieczne dla dzieci i zwierząt.
- Rozwieszenie prania czy mokrych ręczników na kaloryferach. To niekiedy bardzo efektywne rozwiązanie – poziom nawilżenia powietrza podnosi się bowiem szybko. Trzeba jednak liczyć się z tym, że skuteczność jest krótkotrwała, a we wnętrzu pozostają liczne zanieczyszczenia. Z prania rozprzestrzeniają się szkodliwe substancje (LZO) pochodzące ze środków piorących, z którymi radzą sobie wyłącznie profesjonalne oczyszczacze powietrza. Na ręcznikach natomiast może znajdować się np. martwy naskórek.
- Kwiaty. Istnieją rośliny doniczkowe, które są uznawane za “naturalne nawilżacze powietrza”. Swój przydomek zawdzięczają właściwościom, dzięki którym wyparowują istotną część pobranej wody. To m.in. bluszcz, paproć, diffenbachia czy fikus. Rzeczywiście wpływają na wilgotność powietrza, ponadto są w stanie filtrować niektóre substancje toksyczne. Ich skuteczność jest jednak na tyle niska, że stanowią jedynie wsparcie dla profesjonalnych urządzeń.
Nawilżacz powietrza do domu
Nie da się ukryć, że żadne z powyższych rozwiązań nie jest tak skuteczne, jak domowy nawilżacz. Urządzenie jest w stanie obsłużyć większą powierzchnię, realnie niwelując suchość powietrza. Nowoczesne rozwiązania są energooszczędne, ciche i bezpieczne dla wszystkich domowników. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup nawilżacza, zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat dostępnych modeli.
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Na rynku dostępne są 3 podstawowe rodzaje nawilżaczy powietrza:
- nawilżacze parowe,
- nawilżacze ultradźwiękowe,
- nawilżacze ewaporacyjne.
Nawilżacze parowe to najbardziej podstawowe rozwiązanie, które generuje higienicznie czystą parę wodną dzięki wbudowanej grzałce lub innemu systemowi grzewczemu. Są bardzo wydajne i ciche, a cena ich zakupu jest niska. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze stosunkowo wysoki pobór energii. Podczas wyboru parowych nawilżaczy należy zwracać uwagę, czy posiadają system schładzania mgiełki – inaczej będą generowały ryzyko poparzenia w czasie stosowania.
Nawilżacze ultradźwiękowe rozbijają wodę na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. Nowsze urządzenia zostały udoskonalone i pracują na innych częstotliwościach, więc nie są szkodliwe dla domowych zwierząt. Ich zaletą jest cicha praca. Należy jednak mieć na uwadze, że spora część nawilżaczy ultradźwiękowych wymaga stosowania wody destylowanej lub filtrów zabezpieczających przed zanieczyszczeniami.
Ewaporacyjne nawilżacze powietrza posiadają maty ewaporacyjne lub specjalne dyski, które łączą suche powietrze z cząsteczkami wody. Nie tylko niwelują zbyt niską wilgotność, ale także są w stanie zatrzymać zanieczyszczenia powietrza, np. pyłki czy kurz. Działają cicho, są bezpieczne dla wszystkich domowników, nie generują białego osadu. Niektóre nawilżacze ewaporacyjne są wyposażone w rozwiązania o właściwościach antybakteryjnych (np. jony srebra), które zabezpieczają przed rozwojem drobnoustrojów w zbiornikach na wodę. Modele wyposażone w niewymienne dyski nie generują dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.
Który nawilżacz powietrza wybrać?
Stosowanie nawilżacza to niemal konieczność w sezonie grzewczym, gdy dosięga nas problem suchego powietrza. Nie ma jednak jednego urządzenia, które sprawdzi się u wszystkich. Warto przeanalizować parametry oraz wady i zalety dostępnych rozwiązań, a w razie wątpliwości skonsultować się z doświadczonymi sprzedawcami sklepu Idealne Powietrze.