Jak odpowiednie umieszczenie oczyszczacza w mieszkaniu wpływa na jego prawidłowe działanie?

Kupno oczyszczacza powietrza to jedno, natomiast odpowiednie ustawienie go w przestrzeni to druga, równie istotna kwestia. Odpowiedni dobór miejsca ma bowiem decydujące znaczenie i wpływa na wydajność i efektywność filtracji. Gdzie postawić oczyszczacz powietrza?

Budowa oczyszczacza

Odpowiednie umiejscowienie oczyszczacza powietrza w przestrzeni, z której na co dzień korzystasz, ma duży wpływ na jakość jego pracy. Związane jest to z jego budową. Oczyszczacz powietrza składa się m.in. z filtrów oraz wentylatora.

Wentylator wymusza ruch powietrza, dzięki temu zanieczyszczone powietrze wdmuchiwane jest do środka, przechodzi wieloetapowy proces filtracji i neutralizacji zanieczyszczeń, a następnie – już oczyszczone – wydmuchiwane jest na zewnątrz.

Aby więc oczyszczacz dział bez przeszkód, czyli skutecznie mógł filtrować powietrze, gdy tylko jego czujniki wykryją zanieczyszczenia, musi być ustawiony w odpowiednim miejscu. Powinien stać na podłodze i być oddalony od wszystkich mebli o 20-30 cm. Co więcej, najlepiej ustawić go w pobliżu okien, wtedy szybciej i efektywniej wyłapie wpadające do środka zanieczyszczenia.

Dostępne są modele oczyszczaczy np. marki Sharp, które mogą i powinny stać przy ścianie, jednak z zachowaniem 30 cm odstępu od niej. Jeżeli więc dysponujesz niewielką powierzchnią pomieszczenia – sprawdź urządzenia tej marki. Większość oczyszczaczy powinna jednak stać w miejscu, które zapewnia swobodny przepływ powietrza, bez zaburzających ich pracę przeszkód.

Niezależnie od producenta, nie stawiaj swojego oczyszczacza w pobliżu grzejników czy piekarnika oraz w miejscach zbyt zawilgoconych (np. łazienka), bo to może się szybko odbić na kondycji sprzętu, który szybciej się popsuje.

Jak dobrać wielkość oczyszczacza?

Właściwy dobór oczyszczacza do wielkości pomieszczenia również jest ważny i wpływa na wydajność sprzętu. Planując zakup urządzenia, kieruj się zasadą, aby nie wybierać jednego oczyszczacza o większej mocy do filtrowania powietrza w całym mieszkaniu, a kupuj mniejsze urządzenia, ale z przeznaczeniem do konkretnego pomieszczenia.

Przykładowo, wybierz oczyszczacz dedykowany do sypialni, pokoju dziecka, salonu czy biura. To ważne, ponieważ w każdym z tych pomieszczeń oczyszczacz może, a nawet musi spełniać inne zadania, a także inne funkcje mogą okazać się wtedy kluczowe.

Oczyszczacz musi mieć także odpowiedni współczynnik CADR, który informuje ile powietrza jest on w stanie oczyścić w ciągu godziny oraz o maksymalnym metrażu, na jakim oczyszczacz może być używany, aby działał wydajnie.

W sypialni sprawdzą się cichsze modele posiadające tryb nocny. Do pokoju dziecka, które jest alergikiem, lepsze okażą się oczyszczacze z atestami poświadczającymi skuteczne usuwanie alergenów oraz z blokadą rodzicielską. W pomieszczeniu biurowym natomiast najlepiej radzą sobie modele z jonizatorem powietrza lub wykorzystujące technologię Plasmacluster.

UAHG60EL-oczyszczacz-powietrza-wroclaw

Dlaczego ustawienie oczyszczacza powietrza jest tak ważne?

Ściany, wnęki, przepierzenia, meble i różne sprzęty ustawione w pomieszczeniu stanowią skuteczną barierę w swobodnej cyrkulacji powietrza. Dlatego też nie decyduj się na zakup jednego oczyszczacza z nadzieją, że skutecznie oczyści on powietrze w całym mieszkaniu. To niemożliwe. Lepszą decyzją jest kupienie dwóch mniejszych urządzeń i rozstawienie ich w miejscach, gdzie najczęściej przebywasz Ty i inni domownicy.

Oczyszczacz powietrza działa najefektywniej w zamkniętym pomieszczeniu ustawiony w pobliżu okien. Takie usytuowanie pozwala mu na wydajną filtrację powietrza i szybkie wyłapywanie zanieczyszczeń, które przenikają przez okna. Co ważne, zanim włączysz oczyszczacz – pozamykaj okna i drzwi. To zapewni optymalny obieg powietrza, a tym samym najlepsze oczyszczanie.

Nie stawiaj natomiast oczyszczacza powietrza w korytarzu, we wnękach, pod stołem czy za drzwiami – takie usytuowanie sprawi, że urządzenie nie spełni wystarczająco dobrze swego zadania. Nie dość, że będzie głośno pracowało, to jeszcze nie oczyści powietrza w zadowalający sposób. Podobnie z ustawieniem go przy grzejnikach lub w kuchni obok piekarnika. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza przełoży się na gorsze wyniki i wydajność pracy.

Nie chodzi o eksponowanie oczyszczacza w centralnym punkcie pokoju, ale o zapewnienie mu swobody działania, aby mógł on na zadowalającym poziomie filtrować powietrze z zanieczyszczeń.

Szeroki wybór oczyszczaczy powietrza, które mają nowoczesny design i wzornictwo, a także coraz więcej wariantów kolorystycznych sprawia, że łatwo dopasować go do charakteru wnętrza. Urządzenia prezentują się modnie i estetycznie, a co najważniejsze skutecznie pomogą Tobie i Twojej rodzinie zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

 

[]