Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z domu

Długo utrzymujący się nieprzyjemny zapach to niedogodność, która potrafi istotnie obniżyć komfort z przebywania w domu. Dym papierosowy, zapach smażeniny czy niektórych gotowanych produktów, to tylko niektóre z trudnych do usunięcia intensywnych woni. Dziś przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów na to, by twój dom zawsze pachniał świeżością.

Zacznijmy od profilaktyki, która pomoże ci zapobiec powstawaniu niemiłych zapachów. Przede wszystkim musimy pamiętać o eliminacji złych nawyków, takich jak np. palenie papierosów. Zapach dymu wsiąka nie tylko w meble, ubrania czy zasłony, ale również w ściany, dlatego tak ciężko jest się go pozbyć. Kolejnym ważnym elementem profilaktyki jest regularne wietrzenie mieszkania oraz mycie podłogi i innych powierzchni. Warto przynajmniej raz w tygodniu wlewać środek dezynfekujący do zlewów oraz czyścić wywiew w okapie kuchennym. Nie zapominajmy też o częstym myciu koszy na śmieci, który są nie tylko źródłem nieprzyjemnego zapachu, ale również siedliskiem bakterii.

Life hacki na brzydkie zapachy

Niestety, wielu zapachów zwyczajnie nie da się uniknąć. Z pomocą przychodzą wtedy domowe sposoby, które pomogą zniwelować drażniące wonie. Jednym z popularnych problemów są zapachy niektórych gotowanych warzyw, takich jak kalafior, brukselka czy kapusta. Produkty te są zdrowe, jednak ich „aromat” może długo unosić się w kuchni. Jak temu zaradzić? Wystarczy do garnka, w którym gotujemy problematyczne warzywa, dorzucimy skórkę chleba razowego. Na kapustę podziała natomiast natka pietruszki, cytryna lub szklanka mleka (na litr wody). Innym zdrowym daniem, które „pamiętamy” długo po przygotowaniu jest ryba. Dlatego warto przy kolejnym smażeniu dodać do oleju kilka kropli soku z cytryny lub pokrojonego ziemniaka. Kolejnym ciekawym sposobem jest dodanie na patelnię łyżki masła orzechowego, które nie tylko zniweluje zapach ryby, ale dodatkowo nie zmieni smaku potrawy!

Nawet największemu pasjonatowi kulinariów zdarza się czasem przypalić potrawę. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem spalenizny unoszącym się po domu? Pomocny okazuje się 5-procentowy roztwór octu, który należy przez kilka minut gotować. Drugim sposobem jest przyprażenie na patelni garści ziaren kawy naturalnej. Zapach dymu tytoniowego to zmora wszystkich, którzy mieszkają z osobami posiadający ten niezdrowy nawyk. Skuteczne w walce z wonią papierosów okazują się świece zapachowe. Innym rozwiązaniem jest również wrzątek z dodatkiem trzech łyżek sody i olejku lawendowego, który wystarczy pozostawić w pomieszczeniu na kilka godzin.

Oczyszczacz walczy z zapachami

Jeśli zależy ci na szybkim pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów z dużych powierzchni, to zastanów się nad zakupem oczyszczacza powietrza. Nie tylko skutecznie pochłania drażniące wonie, ale również niweluje z powietrza bakterie, wirusy i alergeny. Co ciekawe regularne stosowanie oczyszczacza z funkcją jonizacji znacząco zmniejsza ilość osiadającego na powierzchniach kurzu.

[]