Jak pozbyć się z domu uciążliwych zapachów

Zwierzęta, pleśń, dym papierosowy czy nawet zapach gotowania są negatywnie odbierane przez nasz zmysł węchu. Wpływają zarówno na nasz komfort przebywania w pomieszczeniach, jak na nasze zdrowie. W internecie znajdziemy sporo lifehacków pozwalających pozbyć się uporczywych zapachów, jednak nie wszystkie z nich są skuteczne. Dlatego dziś zaprezentujemy te najciekawsze, pozwalające trwale zapobiegać i neutralizować nieprzyjemną woń w domu.

Regularne porządki

Spray z detergentem trzymany w ręcew gumowej rękawicy
Może się to wydawać banalne, ale nieregularne sprzątanie jest czynnikiem najmocniej wpływającym na stałe unoszenie się nieprzyjemnego zapachu w powietrzu. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dokładną dezynfekcję naszego domu. Co ciekawe, bardzo dobrze w tym temacie sprawdza się odpowiednio rozcieńczony roztwór octu, który nie tylko neutralizuje zapach, ale również zapobiega osiadaniu się kurzu. Dobrze do takiego domowego środka czystości dodać również troszkę soku z cytryny, który ma dodatkowo charakter bakteriobójczy.

Mało osób wie, że przyczyną nieprzyjemnego zapachu są brudne żarówki, na których gromadzi się brud i tłuszcz. Pod wpływem wydzielanego przez nie ciepła ulatnia się uciążliwa woń, której możemy zapobiec dzięki regularnemu czyszczeniu źródeł światła wilgotną ściereczką. Brzydki zapach bardzo długo utrzymuje się również w dywanach, wykładzinach czy… w ścianach, dlatego warto raz na jakiś czas zaplanować odświeżenie mieszkania poprzez malowanie.

Zrezygnuj z odświeżaczy powietrza

Rozsypane ziarna kawy
Korzystanie z odświeżaczy powietrza to dość powszechny nawyk zarówno w domach, jak i w biurach. Jednak niezależnie od tego czy jest to zapach w areozolu, pachnących kuleczkach czy też w płynie (wkładany do kontaktu) odświeżacze powietrza nie są dobrym rozwiązaniem na uporczywy zapach. W żaden sposób go nie neutralizują, a jedynie maskują! Niejednokrotnie daje to efekt gęstej mieszanki zapachów, która negatywnie wpływa zarówno na komfort przebywania w danym pomieszczeniu, jak i układ oddechowy. Jesteśmy przez to bardziej zmęczeni, nie możemy się skupić ani zrelaksować. Dlatego zamiast odświeżaczy rekomendujemy naturalne rozwiązania takie jak cytryna (na brzydki zapach ze zmywarki), ziarna kawy (na pozbycie się uciążliwej woni z lodówki) czy soda oczyszczona (na trudny w czyszczeniu piekarnik).

Aby cieszyć się świeżym powietrzem powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednią wentylację i regularnie wietrzyć pomieszczenia. Jednak nie jest to wskazane w sezonie smogowym, dlatego lepiej w tym okresie postawić na odpowiedni oczyszczacz powietrza.

Proste rozwiązania sprawdzą się w sypialni, jednak w kuchni trudniej uzyskać efekt rześkości. Wynika to stąd, że gotowanie pozostawia warstwę swoistego „smaru” w powietrzu, która później osiada na szafkach kuchennych i ścianach. Dlatego warto używać okapu kuchennego nie tylko w trakcie, ale również chwilę po gotowaniu. Źródłem nieprzyjemnych zapachów jest również kosz na śmieci oraz kuchenka, jeśli nie myjesz ich regularnie.

Zainwestuj w oczyszczacz powietrza


Wyżej wymienione sposoby są skuteczne, jednak jeśli zależy ci na szybkim i skutecznym rozprawieniu się z zapachami to odpowiedni oczyszczacz powietrza jest idealnym rozwiązaniem. Modele marki Sharp poradzą sobie nie tylko z zapachem zwierząt, papierosów czy stęchlizny, ale ponadto pozwolą zdezynfekować ubrania czy meble. Funkcja jonizacji umożliwia uzyskanie efektu rześkiego i zdrowego powietrza jak nad morzem czy w lesie. Wystarczy zaledwie trzy godziny pracy urządzenia do całkowitej neutralizacji nawet najbardziej problematycznych woni. A to tylko jedna z wielu zalet posiadania oczyszczacza powietrza.

[]