Jak ustawić oczyszczacz powietrza, aby był wydajny

Kupiłeś oczyszczacz powietrza do swojego domu? Pewnie zastanawiasz się gdzie i jak go postawić, aby jego praca była maksymalnie wydajna. W poniższym artykule znajdziesz pigułkę wiedzy z zaleceniami dotyczącymi umiejscowienia oczyszczacza powietrza w domu.

Zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza

Niezależnie od tego jakiej marki oczyszczacz powietrza posiadasz, musisz pamiętać że podstawą jego prawidłowego funkcjonowania jest odpowiednia cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu. Aby łatwiej się rozprowadzało, a urządzenie skutecznie pochłaniało zanieczyszczenia nie zasłaniaj jego czerpni powietrza. Są to otwory na oczyszczaczu odpowiedzialne za zasysanie i wydalanie powietrza. Ich umiejscowienie na urządzeniu zależy od producenta. Odpowiednio zabezpieczona cyrkulacja sprawi, że oczyszczacz łatwiej pochłaniać będzie zanieczyszczenia, a następnie rozprowadzać świeże powietrze po domu.

Ustaw urządzenie tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu

Kolejną ważną decyzją jest wybór pomieszczenia, w którym stać będzie oczyszczacz powietrza. Wiele osób pyta czy można ustawić oczyszczacz w korytarzu? Odpowiedź brzmi: tak, ale po co? Korytarz jest miejscem, gdzie z reguły nie spędzamy dużo czasu, więc jeśli umieścimy tam urządzenie to musimy liczyć się z tym, że oczyszczone powietrze dotrze do innych pomieszczeń z dużym opóźnieniem. Dlatego warto wybierać miejsca, gdzie spędzamy najwięcej czasu, takie jak: salon czy sypialnia. Niektóre oczyszczacze powietrza posiadają udogodnienie w postaci kółek transportowych, dzięki czemu możemy z powodzeniem zmieniać umiejscowienie urządzenia w ciągu dnia.

Jak szybciej pochłaniać zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy

Jednym z najważniejszych elementów wentylacyjnych w mieszkaniu są okna, które dają stały dostęp do powietrza z zewnątrz. Jeśli zależy ci, aby twój oczyszczacz łatwiej i szybciej wykrywał zanieczyszczenia – postaw go w okolicy okien. Tym sposobem urządzenie uniemożliwi zanieczyszczonym masom powietrza przedostanie się do reszty pomieszczeń. Kolejnym dobrym miejscem na ustawienie oczyszczacza powietrza jest styk salonu i kuchni. Dzięki temu oczyszczone powietrze szybciej rozprzestrzeni się na całej powierzchni aneksu i kuchni, a ponadto urządzenie skutecznie pochłonie zapachy po gotowaniu.

Gdzie NIE umieszczać oczyszczacza powietrza

Dostępne na rynku oczyszczacze powietrza w większości wyposażone są w wysoce pochłaniające zanieczyszczenia filtry węglowe. To rozwiązanie zapewnia imponującą skuteczność oczyszczania, ale nie poleca się stosowania go w pomieszczeniach o dużej wilgotności (przekraczającej 80-90%). Dlatego złym pomysłem jest umiejscowienie oczyszczacza np. w łazience. Nie tylko ze względu na spadek skuteczności działania urządzenia, ale również z powodu bezpieczeństwa (ryzyko zalania).

[]