Wybór najlepszego oczyszczacza powietrza do domu jest trudny, ponieważ każdy ma inne potrzeby i oczekiwania względem takiego urządzenia. Określając najbardziej pożądane cechy i funkcjonalności z pewnością znajdziesz najlepszy oczyszczacz powietrza do domu. Na co warto zwrócić uwagę?
Dlaczego oczyszczacz powietrza jest potrzebny?
Powietrze, którym oddychamy to obecnie mieszanka wybuchowa. Oprócz tlenu i azotu, znajdują się w nim szkodliwe gazy (dwutlenek węgla, tlenki siarki i azotu, ale także LZO, czyli lotne związki organiczne), pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5, bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów, kurz czy alergeny roślinne i zwierzęce. Dużo tego, prawda? Sytuacja jest zła, co potwierdzają rankingi, w których Polska i polskie miasta zajmują czołowe pozycje jeżeli chodzi o poziom zanieczyszczenia powietrza.
Nie potrzeba zresztą statystyk, aby przekonać się, że sytuacja jest dramatyczna, zwłaszcza zimą. Sezon grzewczy i ogrzewanie domów złej jakości węglem, drewnem lub (o zgrozo) śmieciami uwalnia do atmosfery trujące gazy, tlenek siarki, sadzę czy cząsteczki popiołu tworząc smog siarkowy. Jest on niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia, czego potwierdzeniem jest 48 tysięcy zgonów rocznie w Polsce z jego powodu.
Regularne oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest przyczyną nowotworów płuc, udarów mózgu, chorób serca, problemów krążeniowo-oddechowych czy astmy. Smog truje nas tak samo, jak palacza regularne wdychanie dymu papierosowego. Z tą różnicą, że palacz decyduje się na to dobrowolnie i jest świadomy ryzyka, a wdychanie smogu jest wciąż naszym przykrym obowiązkiem. Bo alternatywy na zewnątrz innej nie ma. Na szczęście na jakość powietrza w domu mamy wpływ i możemy ją znaczenie poprawić używając nowoczesnego oczyszczacza powietrza.
Rodzaje oczyszczaczy powietrza – który najlepszy do domu?
Powietrze, którym oddychamy we wnętrzu naszego domu lub mieszkania może być jednak nawet o 60% bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Podczas wietrzenia, ale także przez wentylację czy nieszczelne okna przedostają się do środka smog z pyłami zawieszonymi PM10 i PM2.5, spaliny, kurz i alergeny. Ale to nie wszystko, w samym w domu znajduje się wiele przedmiotów i urządzeń, które są źródłem szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych (LZO), wydzielają je choćby meble, tapety, kleje, farby, kosmetyki czy środki czystości. W mieszkaniach palaczy dymem papierosowym przesiąknięte są wszystkie sprzęty, a gdy w domu mieszka zwierzę to standardem jest wszechobecna sierść. W takich okolicznościach nieoceniony jest oczyszczacz powietrza. Aby dobrać najbardziej optymalny do swojego stylu życia, warto poznać jakie są ich rodzaje.
- Oczyszczacz powietrza antysmogowy z filtrami HEPA (klasy E13 lub wyższej) oraz węglowym. Filtr węglowy pochłania zanieczyszczenia formie lotnej, LZO i inne gazy oraz nieprzyjemne zapachy. Filtr HEPA skutecznie neutralizuje pozostałe szkodliwe cząsteczki. Połączenie obu filtrów zapewnia oczyszczenie powietrza z pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz innych składników smogu w 99,97%.
- Oczyszczacz powietrza z jonizatorem dla alergika – gdy Ty lub ktoś z domowników cierpi z powodu uczulenia na pyłki roślin, kurz, roztocza czy sierść zwierząt to wyraźną ulgę przyniesie mu urządzenie wykorzystujące kilkuetapową filtrację oraz metodę jonizacji. Jonizacja skutecznie neutralizuje wszystkie alergeny przynosząc wyraźną ulgę w codziennym funkcjonowaniu. W końcu męczące objawy alergii, przynajmniej w domowym zaciszu, ustępują.
- Oczyszczacz z funkcją nawilżania/ dla dziecka – gdy w sezonie grzewczym w Twoim mieszkaniu jest zbyt suche powietrze, które zaburza koncentrację, powoduje zmęczenie, suchy kaszel, problemy ze snem, ale także negatywnie wpływa na stan i kondycję domowych roślin to warto postawić na urządzenie 2w1, czyli oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Skuteczna neutralizacja zanieczyszczeń w połączeniu z nawilżaniem powietrza metodą ewaporacji sprawi, że powietrze stanie się rześkie, domownicy odetchną pełną piersią, a rośliny odzyskają swój blask.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza do domu?
Wybierając najlepszy oczyszczacz do domu warto sprawdzić kilka kwestii. Oto one:
- Głośność pracy
Ważne w szczególności, gdy chcemy postawić oczyszczacz w sypialni. W końcu kto chciałby, aby urządzenie uniemożliwiało przyjemny i spokojny sen. Im mniejsza emisja decybeli (najlepiej poniżej 25 dB), tym lepiej dla „wrażliwych” pomieszczeń. W salonie w ogóle nie będzie przeszkadzało urządzenie, które emituje dźwięk na poziomie 30-35 dB, ale w sypialni to może okazać się dużo za głośno. - Sposoby filtracji
Jeżeli Ty lub ktoś z domowników jesteście alergikami to powinniście zwracać uwagę na modele, które neutralizują większość pyłków i kurz. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku oczyszczacz z jonizatorem. Jeżeli chcesz natomiast zadbać o swoje zdrowie, wybierz modele, które neutralizują wirusy, bakterie oraz pleśń. Aby pozbyć się z domowego powietrza zanieczyszczeń pochodzących ze smogu, zadbaj o to, by oczyszczacz miał filtr HEPA oraz filtr węglowy. - Wielkość pomieszczenia
Ważne w szczególności, gdy chcemy oczyszczać większe pomieszczenia. Każdy model utrzymuje znakomitą jakość powietrza w pomieszczeniach o różnym metrażu. Wobec czego należy sprawdzić podawaną przez producenta wydajność oczyszczacza i dopasować ją do wielkości pomieszczenia, w którym chcemy go wstawić. Warto przy tym pamiętać, że dobrze dobrany oczyszczacz powietrza powinien wymienić powietrze w danym pomieszczeniu minimum trzykrotnie w ciągu godziny. Przykładowo, jeżeli mamy model, który w opisie ma podaną wartość 300 m3/h to znaczy, że pasuje do pomieszczenia o kubaturze max. 100 m3 i wysokości 2.5 m, czyli skutecznie oczyści powietrze na powierzchni 40 m2.
Najlepszy oczyszczacz do domu to taki, który spełni wszystkie z powyższych funkcji. Dokładnie sprawdź, jakie są twoje wymagania przed zakupem. I pamiętaj, że nie zawsze warto sugerować się wyłącznie ceną. Tańsze modele generują w późniejszym czasie większe koszty – obok mniejszej skuteczności, zużywają więcej prądu, częściej trzeba w nich wymieniać filtry, szybciej też zużywają się.
Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?
Już na etapie decyzji o kupnie sprzętu warto przemyśleć gdzie się go postawi. Ma to duże znaczenie dla jego efektywnej, wydajnej i bezawaryjnej pracy przez długie lata. Decydując, w którym pomieszczeniu stanie oczyszczacz, zaplanuj dla niego miejsce w centralnej części pomieszczenia, najlepiej blisko okna. Nie musi on stać na środku, ale ważne, aby nie było w pobliżu przeszkód, które zaburzałyby filtrację. Nie stawiaj go w kątach, wnękach, przy grzejnikach czy pod firankami, ponieważ to przeszkodzi w efektywnemu przepływowi powietrza.
Oczyszczacze polecane do domu
W sklepie idealnepowietrze.pl znajdziesz bogaty wybór oczyszczaczy powietrza z przeznaczeniem do domu. Szczegółowo opisane parametry oraz rekomendowane przeznaczenie sprzętu pomoże Ci znaleźć idealnie pasujący do Twojego domu oczyszczacz powietrza renomowanych producentów: LIFAair, Sharp, Blueair, Fellowes, Coway, Toshiba, Ideal, Winix, Samsung, Vestfrost.