Oczyszczacz powietrza to bardzo dobra inwestycja do domów, mieszkań i biur. Jednak źle dobrane urządzenie lub nieodpowiednie użytkowanie może sprawić, że w pomieszczeniach wciąż będą unosić się drobinki kurzu i inne zanieczyszczenia. Jak temu zapobiec i optymalnie wykorzystać swój oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza do domu — jakie parametry?
Podstawowym parametrem, którym kieruje się większość osób szukających oczyszczacza do swojego domu lub mieszkania, jest podana przez producenta powierzchnia działania. Wskazuje on, na jakim metrażu najlepiej sprawdzi się dane urządzenie. Takie podejście do zakupu czasem generuje jednak kilka problemów. Oczyszczacz powietrza do mieszkania najlepiej dobierać na podstawie podanej w opisie rzeczywistej wydajności oczyszczania powietrza, czyli tzw. współczynnika CADR wyrażanego w m³/h. Co on oznacza i jak go interpretować? Wbrew pozorom, to dość proste:
- Dobrze dobrany oczyszczacz powinien wymienić powietrze(czyli przefiltrować) minimum trzykrotnie w ciągu jednej godziny.
- Współczynnik CADR przykładowego oczyszczacza Vestfrost VP-A1Z40WH wynosi 350m³/h. To znaczy, że optymalne będzie pracował przy powierzchni:
350 / 3(wymiany powietrza) / 2,5m(wysokość pomieszczenia) = ok. 46 m2
Zdarza się, że producent podaje wielkości pomieszczenia do którego oczyszczacz jest przeznaczony, jednak po sprawdzeniu wydajności w m³/h okazuje się że na takiej powierzchni wymieni powietrze tylko jeden raz w ciągu godziny. To zdecydowanie za mało.
Nie wiesz jak dobrać oczyszczacz? Zapytaj naszych ekspertów – doradzą : )
Telefon: +48 71 345 88 37
E-mail: kontakt@idealnepowietrze.pl
Kolejnym problemem, jest sposób użytkowania oczyszczacza. O jego złym ustawieniu powiemy więcej w kolejnych akapitach. Trzeba jednak podkreślić, że wiele osób wybiera nie oczyszczacz powietrza do pokoju, a do całego domu. Oczekują w ten sposób, że jedno urządzenie poradzi sobie z tak dużą powierzchnią. Osoby mające mieszkanie o powierzchni 40 m2 zwykle wybierają produkt zalecany do właśnie takiego metrażu. Nie biorą jednak pod uwagę, że jeden oczyszczacz nie poradzi sobie z filtrowaniem powietrza w kilku pomieszczeniach jednocześnie.
Czy jeden oczyszczacz powietrza do pokoju wystarczy?
Wspomnieliśmy już, że wiele osób decyduje się na jedno urządzenie do filtrowania powietrza w całym domu. Niestety w większości przypadków jest to błąd. Każda bariera w postaci ściany, wysokich mebli, wnęk czy korytarzy utrudnia przepływ powietrza. W efekcie oczyszczacz powietrza do domu okazuje się niewydajny, bo nie usuwa cząsteczek ze wszystkich zakamarków mieszkania. Powód tego jest prosty — urządzenie nie ma dostępu do każdego miejsca. Nawet ustawienie oczyszczacza w korytarzu nie jest rozwiązaniem problemu.
Lepszym wyjściem zwykle okazuje się zakup kilku oczyszczaczy o słabszej mocy, ale ustawionych w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki temu zanieczyszczenia są skutecznie odfiltrowane z powietrza w każdym pokoju. Nie jest konieczne ustawianie dwóch urządzeń w połączonych ze sobą pomieszczeniach, nieoddzielonych dużą barierą, np. w przypadku salonu z aneksem kuchennym.
Oczyszczacz powietrza dla dzieci – gdzie ustawić?
Istotną kwestią, która wpływa na optymalną pracę urządzenia, jest jego ustawienie w pomieszczeniu. Lepszym wyborem od półek i wysokich szafek będzie podłoga. To przy podłożu zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Na kontakt z nimi są przede wszystkim narażone raczkujące i stawiające pierwsze kroki maluchy. Dlatego oczyszczacz powietrza dla dzieci powinien stanąć bezpośrednio na podłodze.
Urządzenie nie powinno znajdować się we wnękach, za meblami lub być osłonięte innymi przedmiotami. Wszelkie przeszkody utrudniają mu prawidłową filtrację powietrza. Oczyszczacz zaleca się ustawiać niedaleko okna. To właśnie przez ramy okienne do domu przedostaje się najwięcej zanieczyszczeń z zewnątrz, w tym smog. Urządzenie ustawione przy parapecie będzie miało możliwość szybkiego i skutecznego wyłapania oraz zatrzymania szkodliwych cząsteczek z powietrza. Nie warto także umieszczać oczyszczacza przy drzwiach, a szczególnie przy wyjściu z pomieszczenia, które nie jest zamykane. Urządzenie pobiera wtedy powietrze również z korytarza, w efekcie nie oczyszcza wystarczająco zanieczyszczeń z pokoju, w którym stoi.
Trzeba pamiętać, że na jakość powietrza wpływ ma także system wentylacji w całym domu. Sposób przepływu powietrza również należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego oczyszczacza. Tylko w ten sposób uda się uzyskać zdrowe i bezpieczne otoczenie dla siebie i rodziny.