Wybór najlepszego urządzenia, którego zadaniem będzie poprawa jakości powietrza nie należy do łatwych. Podpowiadamy na jakie cechy zwrócić uwagę, aby wybrać oczyszczacz powietrza najbardziej dopasowany do potrzeb i preferencji domowników.
Oczyszczacz powietrza jest niezastąpiony w okresie jesienno- zimowym, zwłaszcza w polskiej rzeczywistości. Gdy tylko na zewnątrz zrobi się chłodniej, rusza sezon grzewczy, a wraz z nim na czerwono świeci alert smogowy. Trująca smogowa mgła spowija miasta i wsie, żadnego miejsca nie oszczędzając. Na szczęście można się przed smogiem ustrzec minimalizując jego negatywny wpływ na nasz organizm. W sukurs przychodzą oczyszczacze powietrza, czyli niezbędny sprzęt w każdym nowoczesnym domu i mieszkaniu.
Co to jest oczyszczacz powietrza?
Zadaniem oczyszczacza powietrza jest filtrowanie i neutralizacja wszystkich szkodliwych pyłów, gazów, substancji, alergenów, zarodników pleśni i grzybów, drobnoustrojów oraz wirusów z powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniu. Skuteczne oczyszczanie powietrza możliwe jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań oraz specjalnych filtrów.
Kiedy przydaje się oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza przydaje się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, czyli wtedy, gdy ogrzewamy domy paląc w piecach. To wtedy mamy do czynienia ze smogiem siarkowym, który powstaje m.in. ze zmieszania pyłów, szkodliwych gazów, sadzy i popiołu wydobywającego się ze spalania złej jakości opału. Gdy, poprzez wentylację, dostanie się on do wnętrza domów i mieszkań może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.
Jesień i zima to czas zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę i przeziębienie. Aby neutralizować bakterie i chorobotwórcze wirusy oraz zapobiegać rozprzestrzenianiu się grypy i przeziębienia wystarczy włączyć oczyszczacz powietrza. Po kilku minutach nie będzie śladu po szkodliwych patogenach. Używanie oczyszczacza powietrza przez cały rok ułatwia natomiast funkcjonowanie alergikom.
Komu przydaje się oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza powinien być obowiązkowym sprzętem we wszystkich nowoczesnych domach i mieszkaniach. Rodziny, zwłaszcza z małymi dziećmi, docenią jego działanie, gdy dzięki oczyszczonemu powietrzu poprawi się zdrowie i samopoczucie domowników, a sen nocny będzie bardziej efektywny.
Najnowsze badania pokazują także, że regularne używanie oczyszczacza powietrza przynosi wyraźną ulgę alergikom i astmatykom. Oczyszczacz powietrza eliminując wszystkie alergeny – sierść, kurz, zarodniki pleśni czy pyłki roślin, pozwala swobodniej odetchnąć. Katar sienny znacząco się zmniejsza, oczy nie łzawią, ataki duszącego kaszlu również są zredukowane.
Oczyszczanie powietrza przydaje się także w domu, w którym mieszka palacz. Podczas palenia papierosów uwalniają się gazy i substancje smoliste, które są bardzo szkodliwe dla wszystkich domowników. Jeżeli więc zdarza Ci się puścić dymka w domu to koniecznie miej oczyszczacz powietrza na podorędziu. Usunie on nie tylko nieprzyjemne i szkodliwe zapachy, ale także zneutralizuje cząstki stałe, które uwalniane są wraz z dymem tytoniowym (np. benzo(a)piren, kadm czy arsen), jak i gazy (np. formaldehyd, aceton). Dzięki temu dym papierosowy nie osiądzie na ścianach i mieszkanie nim nie przesiąknie.
Jak działa oczyszczacz powietrza?
Zazwyczaj, aby oczyścić powietrze ze szkodliwych pyłów PM10, PM2,5, lotnych związków organicznych (LZO), drobnoustrojów, wirusów czy alergenów musi być przepuszczone przez filtry: wstępny, HEPA i węglowy. To na nich pozostają wszystkie zanieczyszczenia, czasem nawet 99,9%. Wydmuchiwane do pomieszczenia powietrze jest oczyszczone, a w przypadku oczyszczacza powietrza z nawilżaczem dodatkowo odpowiednio nawilżone. Czasem jednak technologia jest bardziej skomplikowana, mowa tu o jonizacji i opatentowanej przez firmę Sharp metodzie Plasmacluster. Polega ona na emisji dodatnich i ujemnych jonów, których zadaniem jest dezaktywacja napotkanych wirusów, bakterii oraz alergenów.
Rodzaje oczyszczaczy powietrza
Urządzenia oczyszczające powietrze można podzielić i sklasyfikować na wiele różnych sposobów. Często wyznacznikiem jest rodzaj zastosowanych filtrów, ale taka klasyfikacja jest mało czytelna. Lepszy jest podział bardziej praktyczny i ułatwiający wybór potencjalnemu użytkownikowi, czyli:
- oczyszczacze powietrza eliminujące zanieczyszczenia znajdujące się w smogu, czyli posiadające filtr HEPA klasy E11 i większej połączone z filtrem węglowym.
- oczyszczacze powietrza przeznaczone dla alergików wykorzystujące wielostopniowe filtrowanie, co pozwala na wyeliminowanie praktycznie każdego rodzaju alergenu z powietrza. Z myślą o alergikach powstały też modele oparte na jonizacji powietrza, która eliminuje alergeny, bakterie, wirusy i zarodniki grzybów w 99,9%.
- oczyszczacz powietrza z nawilżaniem, który zapewni komfortową, czyli 40-60% wilgotność powietrza w pomieszczeniu. To szczególnie ważne w sezonie grzewczym, kiedy zbyt suche powietrze wewnątrz pomieszczenia powoduje nieprzyjemne dolegliwości – od podrażnienia gardła i nosa, chrypki, przesuszonej skóry, łamliwych włosów poprzez większą podatność na przeziębienia, a na gorszym samopoczuciu i częstszych bólach głowy kończąc.
- oczyszczacz powietrza z jonizatorem, który wytwarza jony ujemne i emituje je do otoczenia, przez co przyklejają się one do wszelkich pyłów, dociążają je i w efekcie zostają one szybciej i łatwiej wciągnięte do oczyszczacza.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?
Dobry oczyszczacz powietrza to must-have w każdym nowoczesnym mieszkaniu i domu. Aby wybrać model idealnie spełniający Twoje wymagania warto zwrócić na czynniki takie jak:
- system filtracji, czyli w jaki sposób urządzenie oczyszcza powietrze oraz czy wyeliminuje te zanieczyszczenia, które najbardziej nam szkodzą.
- głośność pracy, jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy urządzenie ma stać w sypialni. Wybierając model oczyszczacza sprawdź czy ma nocny tryb pracy (jest cichszy) i wybierz ten, który ma poniżej 35dB.
- powierzchnię, która będzie podlegała filtrowaniu – zasadą jest, że dobieramy oczyszczacz do powierzchni określonego pomieszczenia a nie całego mieszkania. Powietrze pomiędzy pokojami nie miesza się zbyt intensywnie, dlatego rekomenduje się, aby każda sypialnia miała swoje własne urządzenie filtrujące powietrze.
- pobór energii – ceny prądu wciąż rosną, zadbaj więc o to, aby oczyszczacz nie generował dużego zużycia energii elektrycznej. Można znaleźć modele, które są energooszczędne, a ich miesięczne używanie podnosi rachunek za prąd jedynie o 5 zł.
- wydajność, czyli ilość powietrza, którą urządzenie jest w stanie oczyścić w ciągu godziny. Znając powierzchnię pokoju, w którym ma pracować oczyszczacz bez problemu dobierzesz jego odpowiedni model.
- walory estetyczne – kolor, wygląd czy kształt mają znaczenie, zwłaszcza, że możesz przebierać wśród wielu producentów i dziesiątek modeli. Wybierz taki, który najlepiej wpasuje się we wnętrze Twojego domu.
Najlepszy oczyszczacz powietrza to taki, który zapewni połączenie wszystkich powyższych cech.
Ile kosztują oczyszczacze powietrza?
Mnogość producentów i oferowanych przez nich modeli oczyszczaczy powietrza to także pełna paleta cen. Zaczynają się one o kilkuset, a kończą nawet na kilku tysiącach złotych. Najprostsze modele mniej renomowanych firm mają zazwyczaj ograniczone funkcjonalności, są mniej wydajne i pracują na budżetowych podzespołach, które nie zawsze da się naprawić w razie usterki. A w tańszych modelach mogą się one zdarzyć.
Gdy w grę wchodzi zdrowie Twoje i Twoich najbliższych nie zawsze opłaca się oszczędzać. Aby kupić sprzęt dobrej jakości musisz przygotować się na wydatek od około 1000 złotych wzwyż.
Polecane modele, czyli jacy producenci są najlepsi?
W sklepie idealnepowietrze.pl znajdziesz bogaty wybór oczyszczaczy powietrza renomowanych producentów. Najlepsze modele firm LIFAair, Sharp, Blueair, Fellowes, Coway, Toshiba, Ideal, Winix, Samsung, Vestfrost przeznaczone do eliminacji smogu, alergenów, ale także z jonizatorem i nawilżaczem dostępne są na wyciągniecie ręki.