Jaki nawilżacz powietrza do sypialni wybrać?

W okresie zimowym, gdy ogrzewanie domów jest na porządku dziennym, wiele osób doświadcza nieprzyjemnego skutku – suchego powietrza w sypialni. Niskie temperatury na zewnątrz i intensywny sezon grzewczy sprawiają, że wilgotność powietrza spada, co może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza staje się więc kluczowy dla utrzymania komfortowego mikroklimatu w przestrzeni do spania. W naszym artykule prezentujemy objawy suchego powietrza w sypialni i jego wpływ na sen. Podpowiadamy również, jak wybrać nawilżacz powietrza do sypialni i przedstawiamy sprawdzone urządzenia.

Prawidłowa wilgotność powietrza w sypialni a jakość snu

Prawidłowa wilgotność powietrza w sypialni ma kluczowe znaczenie dla jakości snu. W przypadku zbyt suchej atmosfery, skóra staje się podatna na podrażnienia, a błony śluzowe nosa i gardła mogą ulegać wysuszeniu, co prowadzi do potencjalnych problemów z oddychaniem. Niska wilgotność to doskonałe warunki do przenoszenia się alergenów: roztoczy kurzu domowego czy pyłków. W takim mikroklimacie również dłużej utrzymują się w powietrzu wirusy, bakterie i inne drobnoustroje chorobotwórcze. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności może sprzyjać rozwojowi infekcji dróg oddechowych. Nie tylko nie wyśpisz się, ale również zmierzysz się z większą zapadalnością na nieprzyjemne choroby.

Pierwsze objawy suchego powietrza w sypialni, które powinny cię zaniepokoić, to m.in.:

 • problemy z zasypianiem i przebudzanie się,
 • wzmożone pragnienie,
 • drapanie w gardle
 • kaszel,
 • przesuszona skóra i problemy z cerą,
 • bóle głowy,
 • zmęczenie.

Z drugiej strony, zbyt wysoka wilgotność również niesie ze sobą swoje zagrożenia dla snu. Przesadne nawilżenie sprzyja rozwojowi pleśni, roztoczy i bakterii, co może prowadzić do alergii i infekcji, znacząco zakłócając spokojny sen. Dlatego ważne jest utrzymanie równowagi. Nawilżacze pozwalają utrzymać optymalny poziom wilgotności powietrza w sypialni, sprzyjając tym samym zdrowemu i regeneracyjnemu snu. Istotne jest jednak to, by zdecydować się na właściwe urządzenie – tak, by jego działanie były ciche, a obsługa nieskomplikowana.

Nawilżacz powietrza do sypialni – na co zwrócić uwagę?

Ogólne informacje, na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza powietrza, możesz znaleźć już na naszym blogu. Mówiąc jednak konkretnie o przestrzeni do wypoczynku, musimy wziąć pod uwagę szczególne potrzeby osób przebywającym w tym wnętrzu. To bowiem przestrzeń do odpoczynku, którego nic nie powinno zakłócać. Na czym więc opierać wybór urządzenia do nawilżania powietrza?

 • Podstawowe parametry: wydajność i pobór energii. Nawilżacz musi mieć moc dopasowaną do powierzchni, by zapewnić efektywną pracę. Zbyt mocny sprzęt będzie generował głośne dźwięki. Ze względu na jego wielogodzinne działanie dobrze jest wybierać urządzenia energooszczędne.
 • Głośność. To jeden z najważniejszych parametrów, gdy chcesz kupić nawilżacz do sypialni. Poziom generowanego hałasu zawsze jest prezentowany w karcie produktu – warto wybrać model o najniższych parametrach.
 • Tryb nocny. Nowoczesne nawilżacze powietrza są wyposażone w różnego rodzaju czujniki, które umożliwiają pracę w różnorakich trybach. Nocny najczęściej oznacza ciche działanie przy wygaszonych wskaźnikach – zapewnia idealne warunki do zasypiania i snu.
 • Higrostat i higrometr. Wbudowane czujniki sprawiają, że urządzenie jest w stanie samoczynnie kontrolować wilgotność i utrzymywać ją na właściwym poziomie. Warto zdecydować się na nawilżacz powietrza wyposażony w tryb automatyczny.
 • Pojemność zbiornika na wodę. Ze względu na komfort użytkowania nie bez znaczenia jest także czas pracy bez konieczności uzupełniania wody. Warto zdecydować się na nawilżacz ze zbiornikiem o pojemności co najmniej 2 litry.
 • Niewielki rozmiar. Sypialnia najczęściej jest niedużym pomieszczeniem, więc by zachować swobodę poruszania się po niej, warto wziąć pod uwagę kompaktowe nawilżacze powietrza.

Dla osób szczególnie wrażliwych na hałas polecamy nawilżacze umożliwiające programowanie czasu uruchomienia. Wbudowany timer pozwala opóźnić moment startu urządzenia, by domownicy zdążyli zapaść już w spokoju sen. Nowoczesne urządzenia umożliwiają również sterowanie nimi z poziomu telefonu.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Zastanawiając się, jak nawilżać powietrze w sypialni, warto wiedzieć, że domowe nawilżacze powietrza są dostępne w 3 podstawowych rodzajach.

 1. Nawilżacze parowe wykorzystują element grzewczy, który zapewnia parowanie wody do pomieszczenia. Są tanie, ciche i efektywne, ale trzeba wybierać modele z funkcją schładzania mgiełki, by nie generowały ryzyka poparzenia.
 2. Nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują ultradźwięki do generowania drobnej mgiełki. Również cechuje je zadowalająca skuteczność, jednak wymagają stosowania wody destylowanej lub wymiennych filtrów – w przeciwnym razie oprócz mokrych plam pozostawiają na meblach biały nalot. Właścicielom zwierząt rekomendujemy wyłącznie nowoczesne urządzenia, które działają w bezpiecznych dla czworonogów częstotliwościach.
 3. Nawilżacze ewaporacyjne są inspirowane procesami zachodzącymi w naturze i w pełni bezpieczny sposób łączą suche powietrze z cząsteczkami wody. Mogą posiadać matę ewaporacyjną lub niewymienne dyski – nie muszą więc generować żadnych kosztów dodatkowych. Urządzenia są ciche, wydajne i energooszczędne.

Który nawilżacz powietrza do sypialni wybrać? Polecane modele

Wybierając nawilżacz powietrza do pokoju, w którym śpisz, weź pod uwagę modele:

Pamiętaj, że na jakość twojego snu wpływa również jakość powietrza w sypialni. Dobrym rozwiązaniem są więc także oczyszczacze powietrza czy oczyszczacze z nawilżaniem.

[]