Przed zakupem urządzenia do domu warto przyjrzeć się topowym modelom prezentowanym w rankingach oczyszczaczy powietrza. Podpowiadamy, jakie parametry najczęściej porównuje się, aby wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza w danej klasie.
O dobroczynnym wpływie oczyszczacza powietrza na nasze zdrowie i samopoczucie nie trzeba już nikogo przekonywać. Ich skuteczność przetestowały miliony. Wybierając oczyszczacz powietrza na miarę swoich potrzeb i oczekiwań, warto wiedzieć na jakie funkcjonalności zwracać uwagę, aby postawić na najlepsze urządzenie w danej kategorii.
Ranking oczyszczaczy powietrza: jakie parametry urządzenia są najważniejsze?
-
Cena
Większość z nas przy wyborze czegokolwiek zazwyczaj kieruje się ceną. I to właśnie ona decyduje o zakupie. I brawo dla Was, bo smart shopping jest w cenie, ale niekoniecznie wtedy, gdy chodzi o sprzęt elektroniczny. Znacie powiedzenie, że „biednego nie stać na tanie rzeczy” albo „głupi płaci dwa razy”? Chodzi o to, że czasami wybór najtańszej oferty powoduje, że dostajesz sprzęt kiepskiej jakości, który szybciej się zużywa i psuje, a jego naprawa jest nieopłacalna. W efekcie zamiast cieszyć się rzeczą lepszej jakości (ale droższą) przez dłuższy czas, dostajesz gorszy sprzęt, którego koszty eksploatacji są wyższe, a wymiana na nowy również niestety szybsza i częstsza. Wybierając oczyszczacz powietrza o wiele lepiej postawić na dobrej jakości sprzęt i kupić go w sprawdzonych miejscach, w których specjaliści odpowiednio doradzą oraz pomogą w razie ewentualnej reklamacji.
-
Współczynnik CADR
Pokazuje on ile czystego powietrza jest w stanie dostarczyć oczyszczacz powietrza w ciągu godziny. Wartość wskazywana jest w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). CADR to międzynarodowy wskaźnik, dzięki czemu łatwy do porównania u różnych producentów. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma on bezpośredniego przełożenia na metraż pomieszczenia (wielkość pokoju podaje się w metrach kwadratowych (m2)). Różne wysokości pomieszczeń sprawiają, że podawanie deklarowanego metrażu jest więc dość mylące.
Warto więc obliczyć wielkość pomieszczenia, w którym pracować ma urządzenie i tak dopasować oczyszczacz, aby minimum trzykrotnie wymieniał powietrze w ciągu godziny. Przykładowo, pokój o wymiarach 20 m2 oraz wysokości 2 m ma wielkość 50 m3 – do takiego pomieszczenia szukaj oczyszczacza, który ma minimum 150 m3 CADR. Oczywiście im więcej, tym lepiej, ale pamiętaj, aby współczynnik CADR nie był niższy, ponieważ wtedy urządzenie nie będzie wydajne.
-
Metoda filtracji
Standardowym wyposażeniem oczyszczacza powietrza jest zestaw filtrów złożony z filtra HEPA i filtra węglowego. Filtr HEPA oczyszcza powietrze z wszelkiego rodzaju cząsteczek, zanieczyszczeń i alergenów. Filtr węglowy pochłania wszelkie zanieczyszczenia w formie lotnej, w tym zapachy i dym papierosowy. W większości urządzeń pojawia się także filtr wstępny (mają go wszystkie oczyszczacze powietrza sprzedawane w sklepie idealnepowietrze.pl) zatrzymujący największe drobinki oraz filtr elektrostatyczny neutralizujący cząsteczki za pomocą pola elektrostatycznego. Wyniki badań pokazały jednak, że urządzenia wykorzystujące wyłącznie filtrację elektrostatyczną lub elektrostatyczną w połączeniu z węglową są mniej wydajne niż oczyszczacze z filtrami HEPA. Nie dokonuje się na nich również pomiarów współczynnika CADR.
-
Żywotność filtrów
Filtry HEPA utrzymują sprawność od 12 do 60 miesięcy w zależności od producenta. Żywotność filtrów węglowych wynosi natomiast od trzech miesięcy (Winix) do pięciu lat (LifeAir). Wymiana filtrów to największy koszt podczas eksploatacji urządzenia. Warto więc sprawdzić ich cenę przed zakupem oczyszczacza powietrza, żeby później nie okazało się, że tani model tylko z pozoru był tani.
-
Dodatkowe funkcje: oczyszczacz powietrza z nawilżaczem
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem przydaje się, gdy w pomieszczeniu jest zbyt niska wilgotność powietrza (norma to 40-60%). Przesuszone powietrze jest powodem wielu dolegliwości – od podrażnionej śluzówki nosa, skóry i gardła, poprzez problemy z samopoczuciem, po gorszą jakość snu, a także osłabienie odporności. Odpowiednio nawilżone powietrze może zakończyć wiele z przykrych dolegliwości. Tego typu urządzenia polecane są szczególnie rodzinom z małymi dziećmi.
-
Dodatkowe funkcje: oczyszczacz powietrza z jonizatorem
Oczyszczacz powietrza z jonizatorem zapewni niemalże sterylne powietrze w pomieszczeniu, wolne od wszelkich zanieczyszczeń i alergenów. Szczególnie zalecany jest alergikom, którzy borykają się z alergią na pyłki traw, zbóż czy drzew, roztocza, zarodniki pleśni i grzybów oraz do pomieszczeń, w których znajduje się dużo sprzętów elektronicznych. Jonizacja oparta o technologię Plasmacluster pomaga zachować równowagę kationowo-anionową w pomieszczeniu, a to sprzyja lepszemu samopoczuciu i koncentracji. Oczyszczacze powietrza z jonizatorem w technologii Plasmacluster produkuje marka Sharp.
-
Timer
Pozwala na sterowanie pracą urządzenia, gdy nikogo nie ma w pobliżu. Możesz więc zaprogramować pracę oczyszczacza powietrza w ten sposób, aby oczyszczał powietrze o stałych godzinach lub np. włączył się na godzinę przed powrotem domowników do domu.
-
Tryb automatyczny
Gdy tylko jakość powietrza w pomieszczeniu pogorszy się, oczyszczacz samoistnie włączy się i rozpocznie eliminację zanieczyszczeń.
-
Pilot/ aplikacja
Wielu producentów umożliwia zarządzanie pracą oczyszczacza za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej zainstalowanej np. na telefonie. Aplikacja daje jeszcze szersze spektrum możliwości, ponieważ pozwala na sterowanie urządzeniem z dowolnego miejsca, nawet gdy jesteś poza domem. Dodatkowo, możesz mieć stały podgląd pracy oczyszczacza oraz informacji o ilości zanieczyszczeń, które dostają się do wewnątrz.
-
Głośność
Głośna praca urządzenia, zwłaszcza w nocy może zaburzać spokojny sen. Stawiając oczyszczacz w sypialni upewnij się, że ma on tryb pracy nocny, który jest cichszy. Im mniejsza emisja decybeli (najlepiej poniżej 25 dB), tym lepiej dla „wrażliwych” pomieszczeń. W salonie w ogóle nie będzie przeszkadzało urządzenie, które emituje dźwięk na poziomie 30-35 dB, ale w sypialni to może okazać się dużo za głośno.
Wybierając oczyszczacz powietrza dostosowany do swoich potrzeb, koniecznie sprawdź 10 wyszczególnionych przez nas parametrów. To da Ci gwarancję, że Twój wybór będzie strzałem w dziesiątkę!