Jesienne alergie – co uczula i jak można temu zaradzić?

Wraz z końcem lata alergicy mają nadzieję na dłuższą chwilę wytchnienia od męczącego kataru i duszącego kaszlu. Często jednak okazuje się, że objawy alergii nie ustępują, a nawet nasilają się. Co powoduje uczulenie jesienią i zimą? Jak, oprócz podawania leków, można przynieść ulgę alergikom? 

Kalendarz alergików nie pozostawia złudzeń – okres jesienno-zimowy nie jest wolny od alergenów. Nie pylą już zboża, trawy czy brzoza, ale chwasty już tak. Do tego przy jesiennej wilgoci, obniżonej temperaturze na zewnątrz i przesuszonym powietrzu wewnątrz pomieszczeń dają o sobie znać pleśnie, grzyby i roztocza. I naprawdę skutecznie potrafią one uprzykrzyć alergikom ich codzienne funkcjonowanie. 

Pylące wszędobylskie chwasty 

Wrzesień zazwyczaj kojarzy się ze spadającymi z drzew kasztanami i żołędziami oraz czerwoną dojrzałą jarzębiną, dla alergików to natomiast czas obfitego pylenia bylicy uważanej za najsilniej uczulający chwast w Polsce. Co więcej, w tym okresie w powietrzu obecne są również uczulające pyłki komosy, łubinu, babki lancetowatej, pokrzywy, perzu, a w ostatnich latach także ambrozji, silnie ekspansywnego chwastu z Ameryki Północnej. 

Pleśnie i grzyby w natarciu 

Duża wilgotność powietrza w połączeniu z niższą temperaturą tworzą komfortowe warunki do rozwoju pleśni i grzybów również będących silnymi alergenami. Ich pożywką są resztki roślin i zwierząt znajdujące się w glebie i na jej powierzchni. Aby zminimalizować kontakt z alergenem unikaj parków, lasów czy ogrodów, w których sterty wyschniętych i zawilgoconych liści są idealnym miejscem do ich rozwoju. W powietrzu zarodniki pleśni unoszą się niemal przez cały rok, najwięcej jest ich jednak latem i jesienią. Dopiero bardzo mroźna zima z obfitymi opadami śniegu może je zneutralizować. Wnętrza domów i mieszkań z pomieszczeniami o dużej wilgotności, słabej wentylacji i niewielkim dostępie światła, a także roślinami doniczkowymi również nie są od nich wolne. Wrażliwe nosy od razu wyczują charakterystyczny zapach pleśni i stęchlizny.  

 

Roztocza rozgościły się na dobre 

Centralne ogrzewanie, zbyt szczelne okna uniemożliwiające odpowiednią cyrkulację powietrza, a także duża ilość bibelotów, na których z łatwością osadza się kurz stanowią idealne warunki do rozwoju roztoczy. Te mikroskopijne pajączki, których odchody są silnymi alergenami, szczególnie upodobały sobie pościel, materace, dywany, wykładziny, tapicerowane meble i pluszaki, czyli miejsca i przedmioty, których gruntowne czyszczenie jest uciążliwe i powiedzmy sobie szczerze, niezbyt częste. Co więcej, to właśnie w takich miejscach roztocza znajdują najwięcej pożywienia, którym jest ludzki naskórek. 

Oczyszczacz powietrza usunie alergeny 

Na jesienne alergie pomogą leki przeciwhistaminowe, odczulanie, ale także unikanie kontaktu z alergenem. Warto stosować się także do kilku zasad. Po pierwsze, jeżeli uczulają Cię pyłki chwastów to unikaj spacerów po polach, łąkach i wiejskich dróżkach, szczególnie w godzinach szczytu pylenia, czyli od 10:00 do 15:00. Po drugie, uczuleni na pleśnie powinni omijać wszelkie zawilgocone miejsca, a także zrezygnować z roślin doniczkowych w domu. Natomiast na ślady obecności grzybów na ścianach lub fugach w łazience powinni od razu reagować i pozbywać się ich na bieżąco. Po trzecie, dobrze byłoby, aby alergia na kurz i roztocza łączyła się z minimalizmem w wystroju wnętrz. Z mieszkania warto usunąć wszystkie rzeczy potencjalnie zbierające kurz, czyli dywany, zasłony, książki, płyty oraz wszelkie bibeloty. Do tego trzeba częściej wietrzyć i regularnie sprzątać.  

Dużą ulgę alergikom, astmatykom oraz osobom z przewlekłymi chorobami górnych dróg oddechowych może przynieść ustawienie we wnętrzu oczyszczacza powietrza, który dzięki trzem filtrom, w tym filtrowi HEPA, skutecznie zneutralizuje zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, bakterie, wirusy, a także usunie sierść zwierząt, kurz, pyłki, LZO oraz nieprzyjemne zapachy. W sklepie idealnepowietrze.pl znajdziesz szeroki wybór oczyszczaczy powietrza wszystkich renomowanych producentów dedykowanych do różnych typów pomieszczeń, a do tego w różnych przedziałach cenowych. Dopasuj rozmiar oczyszczacza powietrza do powierzchni mieszkania, wybierz funkcje, na których najbardziej Ci zależy i ciesz się czystym powietrzem wolnym od alergenów. Z dedykowanym dla alergików oczyszczaczem powietrza jesienna alergia nie będzie taka męcząca. 

 

 

 

[]