Joga, ćwiczenia oraz wspomaganie kondycji

Joga to forma aktywności ruchowej, której fundamentem jest prawidłowy oddech. Świadome dotlenianie organizmu przynosi wymierne efekty w postaci poprawy wydolności układu krążeniowo-oddechowego. Joga wycisza, uspokaja, odpręża. Konkretne pozycje pozwalają z kolei na rozluźnienie i wzmocnienie poszczególnych mięśni, ścięgien i kości naszego ciała. Elastyczne mięśnie, to silne mięśnie!

Wszystko zaczyna się od oddechu

Odpowiednie oddychanie jest podstawą udanych ćwiczeń. W jodze ważny jest naprzemienny wydech i wdech. Oddech wykonujemy przez nos, na którego składają się następujące elementy: oddech do brzucha, oddech do klatki piersiowej oraz oddech nosowo-gardzielowy. Przy odrobinie wytrwałości można się tego nauczyć. Jak zatem zacząć? Na początek usiądź po turecku, wyprostuj plecy i staraj się utrzymać miednicę w pozycji pionowej. Zwróć uwagę na ułożenie barek (powinny być szeroko rozstawione). Wyciągnij szyję i cofnij gardło. Prawą rękę połóż swobodnie na brzuchu, natomiast lewą oprzyj na dolnej części żeber. Wdychając powoli powietrze nosem, obserwuj jak unosi się brzuch i wypełnia się nim dolna część płuc. Następnie postaraj się nim wypełnić górną część klatki piersiowej. Resztkami powietrza wypełnij nos i gardziel. Wydychając powietrze, zmień kolejność, zaczynając od nosa i gardzieli.
Joga na otwarcie bioder i bóle kręgosłupa
Nasze biodra przez większą część dnia pozostają zamknięte. To niezaprzeczalny fakt. Czytając poranną gazetę, pijąc kawę przy stole, pracując przy biurku, podróżując autobusem, spotykając się z koleżanką w restauracji, oglądając telewizję lub buszując w intrenecie, a nawet kapiąc się – wszystko to robimy w pozycji siedzącej. Nie jest to wyłącznie zmora obecnych czasów… Siedzący tryb życia skraca i osłabia zginacze stawu biodrowego, w efekcie ograniczając zakres ich ruchu i rotując naszą miednicę do przodu. To z kolei daje o sobie znać w postaci dobrze znanego bólu dolnego odcinka kręgosłupa. Jedną z najkorzystniejszych asan jest pozycja Malasana. Najlepiej wykonywać ją wcześnie rano lub wieczorem, kiedy nasz żołądek nie jest nadmiernie przeciążony jedzeniem.

Jak wykonać tę pozycję?

  • Kucnij tak, aby całe stopy przylegały mocno do ziemi
  • Rozszerz uda (ich szerokość powinna być większa niż szerokość klatki piersiowej)
  • Postaraj się, aby tułów balansował między udami
  • Połącz ze sobą dłonie i oprzyj łokcie o kolana
  • Wyprostuj plecy, wydłuż kręgosłup i wyciągnij szyję
  • Wytrzymaj w tej pozycji 60 sekund, pamiętając o prawidłowym oddechu

Joga dla stawów

Joga powięziowa ma za zadanie wzmocnić elastyczność naszej tkanki łącznej, która nawiasem mówiąc, stanowi blisko 30% mięśni naszego organizmu. To forma aktywności zatrzymanej, w której asany są trzymane od 3 do nawet 20 minut. Mając więc odrobinę wolnego czasu, warto zacząć praktykować yin yoge. Eksperymentują i pracując z wybranymi pozycjami, pamiętajmy, by nie przekraczaj własnej granicy i gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort, zmieńmy asan. Kiedy już natomiast znajdziemy odpowiednie dla siebie ułożenie ciała, zawsze zastygajmy w pozycji tak, jak do niej weszliśmy.

[]