Jakiś czas temu na naszym idealnym fanpage’u pisałem na czym w skrócie polega jonizacja powietrza (kliknij tu aby ją przeczytać). W związku z dużym zainteresowaniem tym tematem, postanowiłem go rozwinąć i przedstawić Wam cały proces, a przede wszystkim cały wachlarz zalet wynikających z tego zjawiska. W dalszej części omówię jak jonizacja wykorzystywana jest do oczyszczania powietrza, ale również… do pielęgnacji włosów.
Co to jest jonizacja
Chyba każdy z nas ma w domu jakieś urządzenia elektryczne, takie jak: lodówka, telewizor, komputer czy kuchenka mikrofalowa. Postęp cywilizacyjny sprawia, że mamy ich w domu coraz więcej i zapewne ta tendencja utrzyma się. Nie ma oczywiście nic złego w korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań, które powstały po to, aby ułatwiać nam życie. Warto jednak wiedzieć, że każde z tych urządzeń emituje dodatnie ładunki elektrostatyczne. Im więcej znajduje się ich w pomieszczeniu, tym powietrze staje się bardziej „naładowane”. Tymczasem, to właśnie neutralność elektrostatyczna, czyli zrównoważenie pomiędzy ładunkiem ujemnym a dodatnim, jest głównym czynnikiem świadczącym o czystości powietrza. To ona sprawia że oddycha nam się lepiej.
Jonizacja to proces, który prowadzić ma do zrównoważenia ładunków elektrostatycznych w powietrzu. Takie zjawisko w sposób naturalny zaobserwować możemy, np. po burzy, nad morzem czy w lesie. Jak jednak osiągnąć rześkość powietrza w domu? To proste: należy skorzystać z oczyszczacza z funkcją jonizacji powietrza. Jednak zanim przejdziemy do tego jak dobrać odpowiedni oczyszczacz i na co warto zwrócić uwagę, sprawdźmy w jaki inny sposób można wykorzystać pozytywny wpływ jonizacji.
Jonizacja w pielęgnacji włosów
Jedną z największych niedogodności z suszarki jest to, że powoduje ona tzw. efekt siana, czyli puszenie się włosów. Jest to spowodowane gorącym powietrzem, które wykorzystywane jest w procesie suszenia włosów. Jest ono także źródłem jonów dodatnich i dlatego prowadzi także do elektryzowania się włosów. Aby zniwelować ten efekt należy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Wówczas łuski włosów będą domknięte. Stosuje się do tego dużą ilość odżywek, olejków oraz masek pielęgnacyjnych, jednak nawet to może okazać się nieskuteczne, zwłaszcza w przypadku włosów kręconych. Stąd coraz większą popularnością cieszą się suszarki, z funkcją jonizacji. Umożliwiają one neutralizacje jonów dodatnich, a tym samym domknięcie łusek włosów, dzięki czemu pozostają one lśniące, wygładzone i się nie elektryzują.
Suszarki nie są jedynymi urządzeniami, w których stosuje się jonizację, aby zadbać o zdrowy wygląd naszych włosów. W podobny sposób wykorzystano to zjawisko w prostownicy, która właśnie przez zgubny wpływ na zdrowie włosa, straciła dużo na popularności. Ta funkcja doskonale sprawdzi się przy każdym rodzaju włosów, ale najlepiej jest odczuwalna przy włosach kręconych oraz farbowanych, które nawet bez suszenia i prostowania wymagają szczególnego nawilżenia.
Jonizacja w oczyszczaniu powietrza
Każdy z nas zna zapach rześkiego i czystego powietrza po burzy, kiedy to właśnie w wyniku wyładowań atmosferycznych mamy możliwość obserwowania naturalnego procesu jonizacji powietrza. Po burzy oddycha nam się lepiej, a przede wszystkim zdrowiej, ponieważ powietrze o obojętnym naładowaniu elektrostatycznym zawiera mniej pyłów, wirusów i bakterii. Korzystając z oczyszczaczy powietrza z funkcją jonizacji możemy uzyskać ten efekt w zaciszu własnego domu.
Zyskujemy dzięki temu lepsze samopoczucie oraz wzrost odporności organizmu. Dodatkowo regularne stosowanie jonizacji znacznie poprawia jakość snu, stan skóry a także zwiększa metabolizm. Nasza rodzina korzysta z oczyszczacza powietrza Sharp, a dokładnie z modelu KC-D50EUW. Ma on specjalny program jonizacji, który umożliwia sterylizację pomieszczeń w trakcie choroby, aby wirusy i bakterie unoszące się w powietrzu i na przedmiotach codziennego użytku nie zarażały kolejnych domowników. Dodatkowo jest to również doskonałe rozwiązanie problemów osób cierpiących na alergie, ponieważ jonizacja neutralizuje unoszące się w powietrzu alergeny. Ciekawe jest również to, że zmniejsza się przy tym ilość osiadającego się na meblach kurzu, ponieważ zostaje on pochłonięty przez oczyszczacz.