Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza powietrza? Polecane modele

Aby dobrać nawilżacz powietrza najlepiej spełniający osobiste preferencje, trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia. Tym razem pomożemy w rozwiązaniu problemu, przed którym staje każdy kupujący – który model wybrać oraz dlaczego właśnie ten.

O tym, że nawilżacz powietrzna ma wpływ na poprawę komfortu życia, zwłaszcza w sezonie grzewczym, nie trzeba już nikogo przekonywać – więcej piszemy o tym tutaj. Tym razem w naszym poradniku podpowiadamy, które parametry są kluczowe dla pełnej satysfakcji z wykorzystywania urządzenia na co dzień.

Nawilżacz powietrza – jaki typ wybrać?

Przypomnijmy, stężenie cząstek wody w powietrzu mogą zwiększyć m.in. nawilżacze parowe, ultradźwiękowe, ewaporacyjne, a także oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania.

  • Nawilżacze parowe – podgrzewają wodę aż doprowadzą ją do wrzenia, a następnie przekazują ją do pomieszczenia przy użyciu wentylatora. Emitowana para osiąga wysoką temperaturę, trzeba więc uważać, zwłaszcza w przypadku dzieci, aby nie doszło do poparzenia. Co więcej, mimo, że ten typ nawilżaczy powietrza jest stosunkowo tani w zakupie, to już nie w eksploatacji, ponieważ zużywa odczuwalnie więcej prądu. Co z pewnością odbije się na rachunkach.
  • Nawilżacze ultradźwiękowe – przy użyciu drgającej membrany, która rozbija cząsteczki wody, tworzą wilgotną mgiełkę. Podczas pracy nawilżacza emitowane są ultradźwięki, które mogą rozdrażniać zwierzęta domowe, zwłaszcza psy. Mgiełka, mimo, że przyjemnie nawilża powietrze, to podczas procesu jej odparowywania dochodzi do wytrącania się minerałów, które mogą pozostawiać na meblach charakterystyczny białawy ślad. Przez co częstsze ich wycieranie jest niestety wskazane.
  • Nawilżacze ewaporacyjne – przepuszczają powietrze z pomieszczenia przez matę ewaporacyjną, dzięki której wraca ono już nawilżone. To wygodna, bezpieczna, nieinwazyjna metoda nawilżania powietrza, która mimo, że najdroższa, to jest najczęściej rekomendowana.
  • Nawilżacze powietrza z jonizacją – nawilżają i jednocześnie oczyszczają powietrze. W czasie pracy emitują w odpowiednich proporcjach jony dodatnie (kationy) i jony ujemne (aniony), które łącząc się z kurzem, bakteriami i wirusami wyciągają z nich atom wodoru, a tym samym neutralizują je. Nawilżacz powietrza z jonizacją to optymalne rozwiązanie zwłaszcza dla alergików, których alergizują pyłki i roztocza.

Na co zwrócić uwagę wybierając nawilżacz powietrza?

Gdy wybierzemy już typ nawilżacza powietrza, warto zwrócić w nim uwagę na kilka kluczowych parametrów, które wpłyną na skuteczność i komfort korzystania z urządzenia.

W pierwszej kolejności sprawdźmy wydajność, która podawana jest w ml/h lub g/h. To ona pozwala na określenie wielkości pomieszczeń, w których dane urządzenie należycie spełni swoje zadanie. Aby dobrać optymalną wydajność nawilżacza powietrza, sprawdź do jakiej powierzchni rekomendowany jest dany model.

Równie ważnym parametrem urządzenia jest głośność pracy. Zwróć na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy szukasz nawilżacza powietrza do pokoju dziecięcego lub do sypialni. Wybierając urządzenie postaw na jak najcichsze modele, najlepiej jak będą one osiągać do 30 dB w najniższym trybie pracy.

Znacząca jest także pojemność zbiornika na wodę – to od niej zależy jak często trzeba będzie dolewać wodę, aby urządzenie mogło pracować bez przeszkód.

Pobór prądu – to istotna kwestia, ponieważ w sezonie zbyt niskiej wilgotności, czyli wtedy, gdy ogrzewamy pomieszczenia, powietrze wymaga nawilżenia, a nawilżacze mogą pracować po kilka godzin bez przerwy. Aby domowy budżet przesadnie nie ucierpiał na dodatkowym urządzeniu podłączonym do prądu, trzeba sprawdzić ile energii elektrycznej będzie ono pobierało. Najlepiej pod tym kątem wypadają modele ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Najmniej opłacalne są natomiast nawilżacze parowe.

Urządzenia renomowanych producentów zazwyczaj wbudowany mają higrostat, czyli czujnik wilgotności. Odpowiada on za sterowanie pracą nawilżacza powietrza w trybie automatycznym – zwiększa moc, gdy poziom wilgotności obniży się do mniej niż 40%, a wyłącza się po przekroczeniu progu 70%.

Poprawie komfortu użytkowania sprzętu sprzyja kilka trybów pracy. Oprócz trybu automatycznego, pojawia się także tryb nocny, który jest cichy i nie przeszkadza podczas snu. Przydatny jest także timer, który automatycznie włącza lub wyłącza urządzenie w ustawionym czasie.

Problem z wyborem nawilżacza? Zobacz, które modele polecamy

Polecanymi przez specjalistów idealnepowietrze.pl modelami nawilżaczy powietrza są:

  • Blaupunkt AHE601 – ergonomiczne oraz wydajne urządzenie, które gwarantuje bardzo naturalne nawilżenie powietrza połączone z jego oczyszczaniem.
  • Stylies Antares – ewaporacyjny nawilżacz Antares szwajcarskiej marki Stylies przeznaczony jest do pomieszczenia o powierzchni do 60 m², skutecznie nawilża i jonizuje powietrze, posiada funkcję aromaterapii oraz nie wymaga konserwacji.
  • Stylies Mira – sprawdzi się w pomieszczeniu o powierzchni do 50 m², wyróżnia się wbudowanym higrostatem, wyświetlaczem LCD, pojemnikiem na olejki zapachowe oraz dwoma matami antybakteryjnymi.
  • LIFAair LAH302 – wielofunkcyjne urządzenie zaprojektowane, aby chronić przed szkodliwymi wirusami, bakteriami oraz pyłami PM2.5, a jednocześnie skutecznie nawilżać powietrze w przestrzeni do 100m2. Wydajność nawilżania sięga aż 600-1000 ml/h zapewniając optymalny poziom wilgotności w jedyne 10 minut. Urządzenie wyróżnia bardzo niskie zużycie energii i niski poziom hałasu. Plusem jest możliwość dolewania wody przez górny panel, bez konieczności wyjmowania zbiornika.
[]