Osuszacz powietrza pomoże zniwelować zbyt dużą wilgotność w pomieszczeniach – zarówno w mieszkaniu, w domu, biurze, firmie czy podczas prac remontowo-budowlanych. Czym kierować się przy jego wyborze? Na które modele warto postawić?
Przyczyn zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniach może być wiele, są to m.in. niesprawna wentylacja, brak lub nieprawidłowo wykonana izolacja cieplna budynku, ale także nieszczelny dach, wysoki poziom wód gruntowych, powodzie, zalania czy lokalne podtopienia.
Niezależnie od przyczyny, efekt w postaci pojawiających się wykwitów pleśni i grzybów na ścianach czy zniszczonych mebli i podłóg, które przez nadmiar wilgoci wyginają się, skrzypią i nie domykają się może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ale na tym nie koniec, ponieważ zarodniki pleśni i grzybów obecne są nie tylko na ścianach, ale także w powietrzu, którym na co dzień oddychają wszyscy domownicy. A to może powodować zaostrzenie objawów astmy i alergii u alergików lub ich wystąpienie u osób, które do tej pory takich problemów nie miały. Aby temu zapobiec, warto postawić na domowy osuszacz powietrza.
Jak wybrać najlepszy osuszacz powietrza do mieszkania, domu i biura?
Domowa wersja osuszaczy powietrza jest kompaktowa, ma estetyczny wygląd, a przy tym dostosowaną do potrzeb wydajność i głośność pracy. Wybierać można spośród dwóch typów osuszaczy powietrza: kondensacyjnego i adsorpcyjnego. Wiecej o nich pisaliśmy już tutaj.
Aby dobrać rodzaj i model najlepiej spełniający oczekiwania i potrzeby, warto zwrócić uwagę na:
– wydajność/ sprawność (l/h) – pokazuje ile wilgoci urządzenie jest w stanie odparować w ciągu godziny;
– przepływ powietrza (m3/h) – im wyższa wartość tego parametru, tym urządzenie będzie skuteczniej pracowało w mocno zawilgoconych pomieszczeniach;
– pobór mocy – zazwyczaj im wyższa wydajność sprzętu, tym wyższy pobór mocy;
– głośność – im cichsza praca, tym lepiej – większość osuszaczy powietrza generuje hałas na poziomie 45-60 dB, można jednak znaleźć także modele bardzo ciche, których głośność nie przekracza 40 dB;
– pojemność zbiornika – im jest większa, tym rzadziej trzeba go opróżniać;
– sterowanie pracą urządzenia – możliwe jest sterowanie mechaniczne lub elektroniczne (jest wygodniejsze);
– wyświetlacz LCD – w łatwy sposób prezentuje parametry techniczne osuszania.
Wiele nowoczesnych osuszaczy powietrza posiada dodatkowe akcesoria i funkcje, które w znaczny sposób podnoszą efektywność użytkowania urządzenia. Są to:
– grzałka – sprawia, że osuszacz może pełnić funkcję przenośnego grzejnika;
– lampa UV – działa antybakteryjnie, sterylizuje osuszane powietrze;
– pompa wody – pozwala na odprowadzanie wody na zewnątrz budynku lub do kanalizacji;
– filtr węglowy – pochłania brzydkie zapachy;
– higrostat – umożliwia regulację poziomu wilgotności w konkretnej przestrzeni, co wpływa na mniejsze zużycie prądu;
– higrometr – miernik poziomu wilgotności powietrza;
– regulacja mocy wentylatora – pozwala na dostosowanie mocy do aktualnych potrzeb osuszania;
– odprowadzanie wody – poprawia komfort użytkowania, ponieważ nie trzeba samodzielnie monitorować poziomu wody w zbiorniku;
– auto-restart – pozwala na automatyczne włączanie urządzenia;
– wyłącznik przepełnieniowy – automatycznie wyłącza osuszacz powietrza po zapełnieniu pojemnika, dzięki temu nadmiar wody nie wyleje się;
– automatyczne rozmrażanie – praca w temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza, w przypadku osuszacza kondensacyjnego, może powodować, że na jego wymienniku gromadzi się lód, który w efekcie może blokować przepływ powietrza – funkcja automatycznego rozmrażania nagrzewa wymiennik powodując jego rozmrażanie.
Jak dobrać osuszacz powietrza do powierzchni domu?
Przy wyborze osuszacza powietrza kierujmy się przede wszystkim aktualnymi potrzebami i parametrami urządzenia. Najważniejsza jest wydajność osuszania, to ona decyduje ile wilgoci zostanie pochłonięte.
Gdy chcemy tylko wyregulować poziom wilgotności pomieszczenia wystarczą urządzenia z wydajnością na poziomie 5-10 l/24 h. Do osuszania powierzchni 50 m2 warto postawić natomiast na mocniejszy sprzęt o wydajności około 20 l/24 h.
W przypadku domu jednorodzinnego piętrowego lepiej zdecydować się na dwa mniejsze osuszacze powietrza niż jeden duży. Natomiast chcąc osuszyć pomieszczenia, które zostały zalane należy wybrać dużo bardziej wydajny sprzęt.
Jak zwiększyć efektywność pracy osuszacza powietrza?
Aby osuszacz powietrza pracował efektywniej, warto ustawić go na środku osuszanego pomieszczenia oraz zamknąć okna i drzwi. Dzięki temu osuszane powietrze ma większą możliwość przepływu po całym wnętrzu. Natomiast osuszacz adsorpcyjny można instalować zarówno w pomieszczeniu osuszanym, jak i poza nim.
Zakazane jest jednak umieszczanie urządzenia w pobliżu źródeł ciepła oraz zasłanianie wlotu i wylotu powietrza. Co istotne, osuszacze powietrza należy używać tylko w takim zakresie temperatur, który jest zgodny z instrukcją obsługi. Aby właściwie spełniały swoje funkcje, trzeba dobrze dostosować je do warunków, w których będą pracowały.
Osuszacz powietrza – polecane modele
W sklepie idealnepowietrze.pl dostępne są zarówno kondensacyjne, jak adsorpcyjne osuszacze powietrza. Do najpopularniejszych należą:
Kondensacyjne osuszacze powietrza:
- Sharp UD-P16E-W przeznaczony do pracy w pomieszczeniach o powierzchni do 38 m². Zapewnia cichą pracę na poziomie 48 dB oraz niskie zużycie energii 230 W. Osiąga przepływ powietrza na poziomie do 146 m³/h i usuwa 16 litrów wody na dobę.
- Sharp UD-P20E-W sprawdza się w pomieszczeniach o powierzchni do 46 m². Posiada wysoką wydajność na poziomie 20 litrów dziennie oraz pozwala na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny czy pleśni.
- Air&Me Lary nadaje się do użytku w pomieszczeniach do 40 m². Skutecznie usuwa nadmiar wilgoci z pomieszczenia, aż 12 litrów na dobę.
Absorpcyjne osuszacze powietrza:
- Ecoair DD1 Classic nadaje się do pracy w pomieszczeniach do 45 m². Urządzenie cechuje przepływ na poziomie do 126 m³/h i wydajność sięgająca 7l/24h.
- Air&me Evel sprawdzi się w pomieszczeniach do 40 m², a dzięki zastosowanej technologii może działać nawet w niskich temperaturach.
Przy wyborze osuszacza powietrza nie warto kierować się wyłącznie ceną. Postawmy na urządzenia dobrej jakości wykonane przez renomowanych producentów, co da gwarancję długiego i bezpiecznego użytkowania.