Najczęstsze kwietniowe alergie

Wiosna, mimo wszystkich swoich uroków, nie jest najlepszym czasem dla alergików. To właśnie o tej porze roku zaczynają pylić najczęściej uczulające rośliny, w tym trawy i drzewa. Przed nami kwiecień – czas pylenia m.in. olchy, topoli i wierzby.

Kwiecień jest miesiącem, w którym zaczynamy częściej i chętniej przebywać na świeżym powietrzu. Wietrzymy też chętniej pomieszczenia, w których przebywamy. Jesteśmy przez to bardziej narażeni na oddziaływanie alergenów, w tym również na pyłki roślin. Ich stężenie zależy od wielu czynników, w tym warunków pogodowych, jednak zawsze istnieje ryzyko, że uczulające pyłki drzew dostaną się do domu.
Nasze oczyszczacze powietrza są doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Aby złagodzić lub całkowicie wyeliminować objawy alergii, należy na ile to tylko możliwe, ograniczyć kontakt z alergenem. Oczyszczacze powietrza doskonale je filtrują ze wszystkich niepożądanych związków i mikroorganizmów w tym pyłków roślin. Dzięki naszym urządzeniom, czy w pracy, czy w domu, będziesz mógł oddychać czystym powietrzem bez alergenów i zapomnieć o dokuczliwych objawach.

Olcha

Olcha zaczyna pylić wczesną wiosną, najczęściej jeszcze w marcu, choć często pylenie przeciąga się jeszcze na kwiecień. Zarówno początek pylenia, jak i jego intensywność, uzależnione są od temperatury powietrza zimą i wczesną wiosną. Objawy odczuwane przez alergików determinowane są w dużej mierze warunkami pogodowymi, a są to typowe objawy alergii wziewnej, takie jak: wodnista wydzielina z nosa oraz ograniczenie jego drożności, kichanie, zapalenie spojówek oraz kaszel.

Topola

Kwiecień to szczytowy okres pylenia topoli – drzewa, które w Polsce jest bardzo często spotykane, zarówno na łonie przyrody, jak i na terenach miejskich. Należy podkreślić, że pyłki topoli stosunkowo rzadko prowadzą do reakcji uczuleniowej, w tym typowego alergicznego nieżytu nosa. Niemniej jednak charakterystyczny dla topoli biały puch kielichowy, może działać drażniąco na błonę śluzową nosa oraz spojówki. Co więcej, jego występowanie zbiega się w czasie z okresem pylenia traw, które uczulają znacznie częściej. Ich pyłki są jednak niewidoczne „gołym okiem”, dlatego wiele osób odczuwane objawy alergiczne łączy właśnie z puchem topoli.

Wierzba

Okres pylenia wierzby trwa od marca do końca czerwca, przy czym szczytowym momentem jest przełom marca i czerwca. To wtedy reakcja alergiczna na pyłki wierzby jest najwyższa. Pyłek produkowany jest przez kwitnące na gałęziach bazie. Za najbardziej uczulające uznaje się wierzby rosnące na terenach miast, gdzie ruch powietrza dość często bywa ograniczony. Uczulenie na pyłki wierzby występuje jednak dość rzadko. Do najczęstszych objawów alergii na pyłki wierzby należy zaliczyć: katar, któremu towarzyszy świąd i kichanie, nieżyt nosa, kaszel, zapalenie spojówek. Niekiedy pojawiają się bóle głowy i problemy z koncentracją oraz podwyższona temperatura ciała.

[]