Nawilżacz powietrza przydaje się wszędzie tam, gdzie powietrze w pomieszczeniach jest zbyt suche. Oddychanie przesuszonym powietrzem jest niekorzystne dla naszego zdrowia – powoduje problemy z oddychaniem, nasila alergię, obniża odporność, ale także ma negatywny wpływ na kondycję skóry. Suche powietrze w sypialni pogarsza jakość snu, a nawet powoduje bezsenność.
Poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach zależny jest od pory roku, pogody czy miejsca zamieszkania. Optymalna wilgotność w warunkach domowych powinna wynosić od ok. 40% do 60%, można ją monitorować za pomocą higrometru. Gdy wilgotność jest zbyt niska lub zbyt wysoka, może to powodować różnorodne problemy zdrowotne oraz gorsze samopoczucie. W utrzymaniu optymalnego poziomu wilgotności w pomieszczeniach pomagają nawilżacze powietrza.
Nawilżacze powietrza – w jakich sytuacjach są przydatne?
Nawilżacz powietrza przyniesie ulgę osobom chorującym na astmę lub borykającym się z alergią. Lepsza wilgotność ułatwia oddychanie, łagodzi alergiczny nieżyt nosa, ponieważ zmniejszając stan zapalny tkanek, zapewnia szybką ulgę. A dzięki zwilżeniu tkanek nosa pozwala na łatwiejsze wydmuchanie substancji drażniących i alergenów, co skutecznie zmniejsza objawy alergii.
Naukowcy odkryli, że odpowiednio nawilżone powietrze redukuje ryzyko zachorowania na grypę, ponieważ poziom wilgotności powyżej 40% szybko dezaktywuje cząsteczki wirusa grypy. A to skutecznie zmniejsza prawdopodobieństwo jego rozprzestrzeniania się w pomieszczeniu.
Przesuszone powietrze jest także przyczyną suchego, nieproduktywnego kaszlu. Nawilżacz powietrza zwiększając wilgotność w pomieszczeniu, nawilża także drogi oddechowe co wpływa na ich szybsze oczyszczenie. Lepsza wilgotność powietrza minimalizuje również chrapanie oraz poprawia komfort i jakość snu.
Grzejące kaloryfery przesuszają nie tylko powietrze w wnętrzu, ale także powodują suchą skórę, włosy i paznokcie. Oprócz uczucia suchości skóry, pojawia się zaczerwienienie, łuszczenie, pękanie oraz swędzenie. Stosowanie nawilżacza powietrza pomaga w łagodzeniu uczucia suchej skóry, zmniejsza łamliwość włosów i paznokci.
Nawilżone powietrze sprzyja także kochającym wilgoć roślinom domowym, zapobiega pękaniu tapet i gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych.
Jaki rodzaj nawilżacza powietrza wybrać?
Nawilżacze powietrza produkując parę wodną, nawilżają powietrze w pomieszczeniach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawilżaczy powietrza, które różnią się m.in. sposobem pracy i dostępnymi funkcjonalnościami. Najpopularniejsze rodzaje nawilżaczy powietrza to:
- Nawilżacz powietrza parowy – jest to pojemnik, do którego wlewa się wodę i podłącza do prądu. Woda podgrzewa się i paruje, a przy okazji delikatnie ogrzewa pomieszczenie oraz oczyszcza powietrze. Niektóre modele pozwalają na stosowanie dodatkowo olejków eterycznych. Nie powinno się ich jednak ustawiać w zasięgu dzieci i zwierząt, ponieważ istnieje ryzyko poparzenia. Tego typu urządzenia są tanie w zakupie, ale wysokie zużycie energii elektrycznej sprawia, że są drogie w eksploatacji.
- Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – zasysa powietrze z pomieszczenia, a następnie uwalnia je w postaci chłodnej mgiełki. Jet to energooszczędna, naturalna, a przy tym zdrowa metoda nawilżania, która przy okazji częściowo oczyszcza powietrze z kurzu i pyłków. Obecnie jest to najczęściej rekomendowany rodzaj nawilżacza powietrza, choć dość drogi.
- Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – emituje ultradźwięki, których zadaniem jest rozbicie cząsteczek wody i wytworzenie mgiełki podgrzanej lub chłodnej (w zależności od indywidualnych preferencji). Nawilżacze ultradźwiękowe emitują dźwięki, które mogą być nieprzyjemne dla zwierząt, dlatego nie są polecane właścicielom czworonogów. Co ważne, do nawilżaczy ultradźwiękowych powinno się używać wyłącznie wodę destylowaną lub po odwróconej osmozie. Wlewając kranówkę, narażamy się na wdychanie szkodliwego pyłu kamiennego oraz patogenów i chemikaliów obecnych w wodzie. Stosując się do tej zasady i wykorzystując wodę destylowaną, zwiększamy jednak koszty eksploatacji – nawet do 100 – 150 zł miesięcznie.
- Centralne nawilżacze – wbudowane są bezpośrednio w klimatyzację lub ogrzewanie domu, dzięki czemu zapewniają odpowiednią wilgotność w całym budynku.
- Waporyzatory parowe – podgrzewają wodę, po czym chłodzą ją, zanim wyemitują ją w powietrze. Są tanie i łatwo dostępne, ale mogą powodować oparzenia, więc trzeba zachować ostrożność w przypadku dzieci.
- Nawilżacze wirnikowe – w swoim działaniu wykorzystują wirujące dyski, które pracując z dużą prędkością, wytwarzają chłodną mgiełkę. Nie powodują oparzeń, są więc bezpieczne dla dzieci, mogą jednak utrudniać oddychanie osobom z alergią i astmą.
- Nawilżacze powietrza z jonizatorem – wytwarzają jony ujemne (aniony), które neutralizują jony dodatnie (kationy) w powietrzu. Kationy w zbyt dużej ilości negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie, ponieważ powodują niedotlenienie. Nawilżacz powietrza z jonizatorem nawilża powietrze, a dodatkowo zwiększa w nim ilość tlenu.
Nawilżacz powietrza – zadbaj o czystość urządzenia
Zanieczyszczone elementy nawilżacza powietrza, zwłaszcza zbiorniki i filtry, mogą sprzyjać rozmnażaniu bakterii i pleśni. Brudne i nieczyszczone nawilżacze emitują do powietrza zanieczyszczoną parę wodną, która najwięcej szkód zdrowotnych przynosi osobom z astmą i alergiami. Natomiast u zdrowych osób może powodować objawy grypopodobne.
Aby zapobiec namnażaniu się drobnoustrojów i pleśni, regularnie czyść urządzenie. Najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta danego modelu oraz stosować kilka uniwersalnych zasad.
- Do nawilżacza powietrza wlewaj wodę destylowaną lub zdemineralizowaną, ponieważ ma znacznie niższą zawartość minerałów niż woda z kranu. Dzięki temu unikniesz tworzenia się osadów wewnątrz nawilżacza, które sprzyjają rozwojowi bakterii.
- Regularnie wymieniaj wodę w nawilżaczu, co zapobiegnie tworzeniu się osadów. Wymieniając wodę (najlepiej codziennie) dokładnie osusz wewnętrzne powierzchnie.
- Regularnie czyść nawilżacz, najlepiej co 3 dni – osady mineralne i inne nieczystości usuń za pomocą 3% roztworu nadtlenku wodoru, wybielacza chlorowego lub innego środka dezynfekującego zalecanego przez producenta. Po każdym czyszczeniu dokładnie opłucz zbiornik, aby nie wdychać bez potrzeby chemikaliów z środków czyszczących.
- Wymieniaj filtry nawilżacza – postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.
Wybierając nawilżacz powietrza do użytku domowego postaw na urządzenie renomowanego producenta, które oprócz zapewnienia odpowiedniego poziomu wilgotności, pozwoli także na zdrowie i bezpieczne użytkowanie. Potrzebujesz pomocy w doborze urządzenia? Specjaliści sklepu idealnepowietrze.pl pomogą znaleźć najlepiej spełniający Twoje potrzeby nawilżacz powietrza.