Filtrowanie wody przynosi wiele korzyści – od walorów smakowych, przez dłuższą żywotność sprzętów, aż po względy ekologiczne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając najbardziej optymalny rodzaj filtra do wody.
Kiedy trzeba filtrować wodę z kranu?
Nie lubisz smaku kranówki a ciągłe kupowanie wody butelkowanej uważasz za nieekologiczne? Nie Ty jeden! Często okazuje się, że instalacje hydrauliczne w wielu domach i mieszkaniach osiągnęły już swój słuszny wiek, przez co w wodzie może pojawić się rdza czy kamień negatywnie wpływające choćby na żywotność sprzętów kuchennych. Do tego chlor stosowany do uzdatniania wody, który może powodować reakcje alergiczne oraz psuć jej smak i zapach. Co więcej, w wielu miejscach Polski występuje twarda woda, w której znajduje się mnóstwo substancji mineralnych i wytrącających się z niej składników jak magnez, wapń czy żelazo, co w nadmiarze może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, ale także na sprzęty typu pralka, zmywarka, ekspres do kawy czy żelazko.
Czy twarda woda szkodzi zdrowiu?
Twarda woda powoduje, że kranówka nie smakuje, gotowane potrawy gorzej wyglądają, a naczynia i sprzęty AGD mogą być pokryte charakterystycznym nalotem w postaci osadu z kamienia. Co więcej, twarda woda osłabia działanie środków czyszczących i piorących – do zmywarki trzeba dodawać zmiękczacz wody, a do pralki wsypywać większą ilość proszku do prania. Trzeba przy tym pamiętać, że zawarte w twardej wodzie minerały, typu wapń czy magnez wraz z wypitą wodą wchłaniają się do naszego organizmu. A ich niedobór oraz nadmiar jest szkodliwy. Aby mieć pod kontrolą stężenia poszczególnych pierwiastków wykonaj test twardości wody.
Jak zmierzyć twardość wody?
Twardość wody możesz zmierzyć samodzielnie przy użyciu testera twardości wody. Jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić zanim zdecydujesz się na zakup specjalistycznego filtra do wody. Test możesz wykonać samodzielnie, a profesjonalny tester bez problemu znajdziesz w sklepach internetowych. Tester twardości wody sprawdza jakie są w niej stężenia węglanów oraz wodorowęglanów wapnia i magnezu, a także soli innych kwasów – chlorków, siarczanów czy azotanów. Do wyboru masz test paskowy, który jest szybki, jednak dający tylko orientacyjny wynik oraz kropelkowy, który jest dokładniejszy.
Znając wynik testu możesz zdecydować jaki filtr wybrać oraz prawidłowo ustalić parametry zmiękczania wody podczas jego konfiguracji.
Odkamienianie wody, jak można temu zapobiec?
Twarda woda zwiera dużo jonów wapnia i magnezu, choć nie mają one negatywnego wpływu na nasze zdrowie to już na eksploatację i utrzymanie w czystości sprzętów domowych jak najbardziej. To właśnie wapń i magnez znajdujące się w wodzie w nadmiernej ilości powodują powstawanie osadu z kamienia, które mają wpływ na szybsze zużycie i niszczenie urządzeń. Aby temu zapobiec można zastosować zmiękczacz wody oraz odpowiednią filtrację, przykładowo z zastosowaniem odwróconej osmozy.
Odwrócona osmoza – co to jest i na czym polega?
Odwrócona osmoza jest metodą wytwarzania najwyższej jakości wody pitnej. Choć nazwa całego procesu brzmi dość enigmatycznie to zasada jej działania nie jest skomplikowana.
Woda w procesie filtracji przechodzi przez filtr osmotyczny na jego drugą stronę, natomiast zanieczyszczenia zostają na filtrze. Ważna jest jednak gęstość filtra — membrana osmotyczna ma mikroskopijne pory, wielkością przypominające cząsteczki wody, przez co zatrzymuje niemal do 99% substancji, które nią nie są. Trzeba przy tym pamiętać, że większość związków chemicznych ma cząsteczki znacznie większe niż woda.
W zjawisku odwróconej osmozy (wymuszonej dyfuzji przez półprzepuszczalną błonę), nie przepuszcza się jednak całej wody przez filtr, a pozwala, aby część wody przepłynęła przez filtr bez jej oczyszczania. To sprawia, że cały proces jest bardziej skuteczny, a membrana zachowuje kilkuletnią żywotność.
Dzięki odwróconej osmozie z wody zostają usunięte nie tylko nieorganiczne minerały, ale także pozostałe zanieczyszczenia, w tym pozostałości rozpuszczonych lekarstw (antybiotyków, środków przeciwbólowych i leków psychotropowych) nieroztropnie wyrzucanych do kanalizacji i trafiających do wody pitnej, ponieważ oczyszczalnie ścieków nie posiadają tak precyzyjnych filtrów.
Rodzaje filtrów do wody
Decydując się na zakup urządzenia do filtrowania wody w domu lub mieszkaniu możesz wybierać spośród wielu dostępnych opcji.
- Dzbanek z filtrem/ bidon z filtrem – sprawdzi się do bieżącego filtrowania wody. Dzbanki z filtrem mają różne pojemności, zazwyczaj są 2-4 litrowe, trzeba więc uzupełniać w nich wodę na bieżąco. Dzbanek kosztuje niecałe 100 zł, jednak decydując się na niego musisz liczyć się ze stałym dodatkowym kosztem zakupu filtrów. Filtr zazwyczaj wymienia się w dzbanku co miesiąc. Bidon z filtrem jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób uprawiających sport, wtedy uzdatnioną do picia wodę mogą mieć zawsze przy sobie.
- Filtr nakranowy/ podzlewozmywakowy – filtr nakranowy instaluje się bezpośrednio na baterii, natomiast podzlewozmywakowy na instalacji. Przepływająca przez nie woda jest na bieżąco oczyszczana z piasku, rdzy i składników mineralnych, dzięki filtracji opartej na wykorzystaniu specjalnego złoża przechwytującego wszelkie osady. Dodatkowo, mogą one posiadać wkłady węglowe, które usuwają chlor, pestycydy oraz inne związki chemiczne.
- Podblatowy filtr do wody z wbudowaną odwróconą osmozą i opcją mineralizacji – przykładem takiego filtra jest wyprodukowany przez koreańską firmę Coway model Cave Spring P-160L. Dzięki wielostopniowej filtracji opartej na systemie odwróconej osmozy (RO) otrzymasz najwyższej jakości wodę miękką zdatną do picia oraz niepozostawiającą osadu z kamienia na żadnych sprzętach AGD. Co ważne, urządzenie nie musi być podłączone do gniazdka elektrycznego, ponieważ wykorzystuje do działania ciśnienie wody, dzięki czemu jest łatwe w instalacji.
- Nablatowy filtr do wody z wbudowaną odwróconą osmozą i opcją mineralizacji – tego typu filtry również produkuje Coway, przykładowym modelem jest Eden Spring P-08L. Dzięki kompaktowej konstrukcji nie zajmuje dużo miejsca, może być ustawiony w dowolnym miejscu nawet w małej kuchni, a dystrybutor nie wymaga podłączenia do gniazda elektrycznego. Urządzenie dzięki wielostopniowemu procesowi filtracji i zastosowaniu różnorodnych filtrów skutecznie oczyszcza wodę z wszelkich zanieczyszczeń oraz poprawia jej walory smakowe i zapachowe.
Zalety filtrów do wody
Filtry do wody są wygodne i łatwe w użytkowaniu, pozwalają na natychmiastowy dostęp do wody pitnej, która ma lepszy smak i zapach. Ich regularne używanie niweluje osad z kamienia na sprzętach AGD oraz zapewnia im dłuższą żywotność. Filtrowanie wody do użytku domowego ogranicza także koszty związane z regularnym zakupem wody w butelkach oraz zużycie plastiku. Co ważne, wymiana filtrów jest łatwa i można ją wykonywać samodzielnie.
Podblatowy czy nablatowy filtr do wody – jak działają?
Filtracja wody przez nablatowy filtr do wody Coway Eden Spring przebiega w kilku etapach. Najpierw filtr Neo-Sense usuwa z wody cząsteczki stałe, czyli pył, rdzę, piasek i ziemię, substancje organiczne i nieorganiczne oraz pozostałości chloru czy lotnych związków organicznych (VOC). Następnie filtr membranowy usuwa metale ciężkie (arsen, bar, chrom, kadm, ołów, rad, selen), szkodliwe chemikalia oraz mikroorganizmy wodne, takie jak wirusy czy bakterie. Filtr Plus Inno-Sense eliminuje materiały wydzielające nieprzyjemne zapachy oraz poprawia smak wody, a filtr higieniczny (antybakteryjny) zapobiega rozwojowi mikroflory bakteryjnej. Opcjonalnie można założyć jeszcze filtr mineralizujący, który wzbogaca przefiltrowaną wodę w wapń, magnez, potas, a także obniża kwasowość wody.
Filtracja w opcji podblatowej, czyli Coway Cave Spring przebiega w podobny sposób.
Podblatowy czy nablatowy filtr do wody – jak często wymienia się filtry?
Niezależnie od tego, którą opcję filtracji wybierzesz musisz liczyć się z regularną wymianą filtrów. Jest ona prosta i nie trwa długo, wystarczy zarezerwować na nią kilka minut. Da Ci to gwarancję, że Ty i twoja rodzina pijecie wodę najwyższej jakości. Producent podblatowych i nablatowych filtrów do wody, firma Coway, rekomenduje wymianę filtra Neo-Sense co 6 miesięcy, filtra membranowego (RO) co 24 miesiące, filtra Plus Inno-Sense co 18 miesięcy, a filtra higienicznego co 12 miesięcy. Każdy z nich kosztuje około 80 -100 zł.
Filtrowanie wody w dzisiejszych czasach to nie fanaberia, to konieczność. Chcąc pić wodę bez zbędnych związków mineralnych i chemicznych postaw na filtr do wody od sprawdzonych producentów. Zapytaj doradców czekających na Ciebie w sklepie idealnepowietrze.pl o dobranie modelu spełniającego wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania. I ciesz się smakiem zdrowej wody przez lata!