Koronawirus to w ostatnich miesiącach temat, który jest na ustach wszystkich. Teraz, gdy wirus COVID-19 dotarł do Polski, tym większa jest w nas potrzeba informacji na jego temat. Niestety, pomimo że świat mobilizuje się w walce z pandemią w internecie roi się od budzących grozę fake newsów. W tym artykule znajdziesz sprawdzone informacje, które obalają wiele mitów na temat koronawirusa.
Alkohol
Jeszcze kilka tygodni temu jedną z popularniejszych internetowych metod mających zapobiegać zarażeniu koronawirusem było spożycie wysokoprocentowego alkoholu. Był to mylny wniosek, który wysnuto na podstawie informacji, że płyny do dezynfekcji zawierające ponad 60% alkoholu są skuteczne w neutralizacji wirusów i bakterii. Jednak picie alkoholu nie uchroni naszego organizmu przed zarażeniem, ale wręcz może sprawić, że będziemy bardziej podatni na zachorowanie. Dzieje się tak dlatego, że alkohol obniża naszą odporność. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy chcemy aby nasz układ immunologiczny był w jak najlepszej formie.
Szczególnie dotkliwie ów fake news dał się we znaki mieszkańcom Iranu, którzy skonsumowali duże ilość wysokoprocentowego alkoholu chcąc ochronić się przed koronawirusem. Ponieważ w tym kraju alkohol jest zakazany, mieszkańcy korzystali z produktu zdobytego na czarnym rynku. Niestety ten okazał się być wysoce groźnym dla człowieka alkoholem metylowym, co było bezpośrednią przyczyną zgonu 27 osób.
Zwierzęta domowe
Wraz z rosnącą paniką dotyczącą pandemii COVID-19 wiele osób posiadających zwierzęta domowe zaczęło obawiać się, że ich pupile mogą być nosicielami wirusa. Obawa w dużej mierze wzięła się stąd, że „pacjent zero” został zarażony koronawirusem przez łuskowca, który najprawdopodobniej otrzymał go od nietoperza. Zgodnie z moją aktualną wiedzą do pierwszego zarażenia doszło na targu w chińskim mieście Wuhan. Zgromadzenie wielu gatunków zwierząt, które w normalnych warunkach nigdy by się nie spotkały, było prawdopodobną przyczyną mutacji wirusa, który z łuskowca przeniósł się na człowieka dając początek epidemii. Należy jednak pamiętać, że WHO w żaden sposób nie potwierdziła tezy, iż zwierzęta domowe mogą być nosicielami COVID-19 i rozprzestrzeniać wirusa dalej. Taką samą informację znajdziemy również na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Maseczki ochronne
Kontrowersje wokół maseczek trwają od dobrych kilku tygodni, głównie ze względu na fakt, że wiele firm wykorzystując strach społeczeństwa reklamowało swoje produkty jako skutecznie chroniące przed koronawirusem znacząco podnosząc ich ceny. Maski ochronne powinny być noszone przez osoby zarażone, aby zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa drogą kropelkową. Ponadto powinny być to maski z filtrem, które należy odpowiednio często zmieniać, aby spełniły swoją rolę.
Płukanie solą fizjologiczną
Kolejnym popularnym fake newsem jest to jakoby płukanie nosa i gardła solą fizjologiczną miało zapobiegać zarażeniu się koronawirusem. Nie ma żadnych dowodów potwierdzających tę tezę. Nie jest to bardzo szkodliwe dla organizmu, jednak lepszym nawykiem jest picie ciepłych płynów, które nawilżą gardło i śluzówkę, co może zwiększyć skuteczność naturalnych barier organizmu.
Oczyszczacz powietrza
W roku 2004 Sharp, wiodący producent oczyszczaczy powietrza, po epidemiach wirusów: ptasiej grypy oraz świńskiej grypy, przeprowadził badania skuteczności technologii generacji jonów Plasmacluster, która wykorzystywana jest w ich oczyszczaczach powietrza. Jest to zaawansowana metoda jonizacji kationowo-anionowej, która charakteryzuje się zdolnością tworzenia skupisk wokół groźnych mikrocząsteczek, takich jak wirusy. Kitasato Institute Medical Center Hospital, gdzie przeprowadzone były badania, wykazał, że wykorzystując wyładowania plazmowe, jony Plasmacluster wykazują właściwości dezaktywujące wirusy, co w praktyce oznacza, że tracą one zdolność infekowania naszego organizmu. Wprawdzie Sharp nie dysponuje obecnie nowszymi badaniami, których przedmiotem byłaby neutralizacja wirusa COVID-19, jednak metoda działania jonizacji Plasmacluster wobec wcześniej znanych typów koronawirusów pozwala przypuszczać, że będzie skuteczna w dezaktywacji także nowego COVID-19.
Szczegółowe informacje z przeprowadzonych w 2004 roku badań na temat oddziaływania technologii Plasmacluster znaleźć można na tej stronie. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z oczyszczacza powietrza z generatorem jonów nie powinno być jedyną formą prewencji. Konieczne jest zachowanie bezwzględnych zasad ostrożności, higieny i ograniczenie do minimum kontaktu z ludźmi. Pamiętajmy, że zgodnie z oświadczeniem WHO, ponad 80% zakażony koronawirusem przechodzi chorobę łagodnie, nierzadko bezobjawowo. Ważne jest jednak, aby chronić osoby znajdujące się w grupie ryzyka i nie narażać ich na zakażenie.
Na koniec polecamy przede wszystkim zachować spokój i najlepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji na stronach: Ministerstwa Zdrowia, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz WHO. Znajdziemy tam również zasady postępowania umożliwiające zminimalizowanie ryzyka zakażenia.
Materiał opracowano na podstawie danych WHO dostępnych online (stan na dzień 16.03.2020 r.).