Oczyszczacz powietrza dla dzieci – jak zadbać o czyste powietrze dla naszych pociech?

Aby dzieciństwo naszych dzieci było beztroskie, oprócz grających zabawek i zajęć dodatkowych zapewnijmy im to, co naprawdę ważne, czyli zdrowy i bezpieczny rozwój. Pomoże w tym odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza.

Dlaczego warto postawić oczyszczacz powietrza w pokoju dziecka?

Pierwszym skojarzeniem rodziców dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym na myśl o tym, co zakłóca spokojną rodzinną sielankę są częste choroby spowodowane wirusami i bakteriami oraz alergie u dzieci. Świeżo upieczeni rodzice dodaliby do tego jeszcze problemy ze snem u niemowląt.

Pierwsze społeczne interakcje najmłodszych, obok budowania więzi emocjonalnych, są też pierwszym kontaktem z bakteriami i wirusami chorobotwórczymi. Dziecko przenosi je potem do domu, zarażając grypą czy przeziębieniem pozostałych członków rodziny.

Podobnie jest z alergiami, które są plagą wśród najmłodszych. Uczulają pyłki traw, zbóż, drzew, a nawet chwastów, sierść zwierząt, zarodniki pleśni i grzybów czy kurz unoszące się w powietrzu. Alergik męczy się z wodnistym katarem, łzawiącymi oczami, duszącym kaszlem, przesuszoną skórą czy sennością.

Sezon jesienno-zimowy to natomiast trujący smog za oknem oraz przesuszone powietrze w pomieszczeniach, a to wpływa na podrażnione drogi oddechowe, chrypę, suchy kaszel, złe samopoczucie czy problemy ze snem oraz chrapanie, nawet u najmłodszych.

Można jednak temu wszystkiemu zapobiec stawiając w pokoju dziecka oczyszczacz powietrza. Dzięki wykorzystaniu technologii i odpowiedniej filtracji, w powietrzu zostaną zneutralizowane chorobotwórcze patogeny, które nie będą przenosiły się na domowników zarażając kolejną chorobą wirusową. Alergicy odetchną pełną piersią i pozbędą się zatkanego nosa czy senności, ponieważ domowy oczyszczacz powietrza z jonizatorem pozbędzie się wszelkich alergenów z powietrza. A najmłodsi będą spali spokojnie, bo w tym czasie oczyszczacz powietrza z nawilżaczem zapewni optymalną, czyli na poziomie 40-60% wilgotność w sypialni.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Mnogość producentów i modeli oczyszczaczy powietrza przyprawia o zawrót głowy, w końcu nadmiar opcji wcale nie jest dobry i powoduje konsternację. Wybierając oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka koniecznie zwróć uwagę na kilka czynników. Niekoniecznie na kolor i cenę, bo jak się okazuje to nie są kluczowe parametry. Urządzenie dobieraj tak, aby jak najlepiej spełniało swoją rolę w pokoju dziecka, nie patrz przez pryzmat całego mieszkania, ponieważ powietrze w poszczególnych pomieszczeniach nie miesza się na tyle, aby jeden oczyszczacz podołał jego oczyszczeniu. Najlepiej będzie, gdy postawisz osobny sprzęt w każdej sypialni. Na starcie sprawdź choćby jego wydajność, głośność czy funkcję kontroli rodzicielskiej.

  • Wydajność podaje się poprzez wskazanie maksymalnego zasięgu pracy oraz wskaźnika CADR, czyli czystości dostarczonego powietrza. Pokazuje on ile czystego powietrza trafia w ciągu jednej godziny do danego wnętrza. Normą jest, że w ciągu godziny powietrze w pomieszczeniu powinno zostać przefiltrowane cztery razy.
  • Filtry – zazwyczaj w oczyszczaczu zamontowane są trzy filtry: wstępny do wyłapania największych zanieczyszczeń, HEPA, który neutralizuje wszystkie cząsteczki pyłów, alergenów, ale także wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i grzybów oraz filtr węglowy, który skutecznie wiąże wszystkie zanieczyszczenia gazowe, w tym brzydkie zapachy.
  • Głośność – oczyszczacz powietrza w pokoju dziecka włączony jest bez przerwy, ważne jest więc, aby nie rozpraszał dziecka głośną pracą i miał nocny tryb pracy, który jest cichszy.
  • Blokada rodzicielska to zabezpieczenie, dzięki któremu dziecko samodzielnie nie włączy lub nie wyłączy urządzenia.

oczyszczacz do pokoju dziecka

Rodzaje polecanych oczyszczaczy powietrza do pokoju dziecka

W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzą się trzy rodzaje urządzeń:

  1. Oczyszczacz powietrza antysmogowy, który dzięki filtrom HEPA i węglowemu zneutralizuje wszystkie szkodliwe pyły i gazy nagromadzone w pokoju dziecka. Na sklepowych półkach bez trudu znajdziesz taki model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
    Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ zaburza naturalną pracę układu krążeniowo-oddechowego (powodując kaszel i duszności), a także negatywnie wpływa na prawidłowy rozwój mózgu oraz układu odpornościowego.
  1. Oczyszczacz powietrza z jonizacją neutralizuje jony dodatnie emitując jony ujemne. Dzięki temu skutecznie redukuje znajdujące się w powietrzu wirusy, bakterie, roztocza oraz wszelkie alergeny.
    Alergicy borykający się z alergią na pyłki roślin, sierść różnych zwierząt, kurz, roztocza czy pleśń wiedzą, jak nieprzyjemne i utrudniające codzienne funkcjonowanie są objawy alergii. Na szczęście kichanie, zatkany nos, duszący kaszel, swędząca skóra czy senność może być znacznie zredukowane dzięki metodzie jonizacji.
  1. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, który nie tylko oczyszcza, ale i odpowiednio nawilża powietrze utrzymując najbardziej optymalny poziom 40-60% wilgotności. Ważne, aby obie funkcje w oczyszczaczu mogły działać niezależnie od siebie, a nawilżanie odbywało się metodą ewaporacji, która jest najskuteczniejsza, a przede wszystkim bezpieczna.
    Posiadając mieszkanie w dobrze ocieplonym bloku ze szczelnymi oknami utrzymanie odpowiedniej wilgotności w sezonie grzewczym to nie lada wyczyn. A przesuszone powietrze powoduje znaczny dyskomfort, zwłaszcza u dzieci. Od gorszego samopoczucia i snu, przez przesuszoną skórę, po suchą śluzówkę nosa oraz problemy z chrypą i suchym kaszlem.

Oczyszczacz powietrza – polecane modele

Oczyszczacze powietrza różnią się między sobą nie tylko wielkością i wyglądem, ale także sposobem filtracji, wydajnością i funkcjonalnościami. Warto je dokładnie porównać i wybrać te najistotniejsze dla Ciebie i Twojej rodziny. Oczyszczacz powietrza, który stanie w pokoju Twojego dziecka powinien jednak posiadać kilka cech: filtr HEPA oraz węglowy, wydajność dostosowaną do wielkości pomieszczenia, cichy tryb pracy oraz blokadę rodzicielską.

Oczyszczacze powietrza z jonizacją sprawdzą się w pokoju alergików, natomiast z dodatkowym nawilżaczem w pomieszczeniach, gdzie jest zbyt suche powietrze.

W sklepie idealnepowietrze.pl wyselekcjonowaliśmy najlepsze oczyszczacze do pokoju dziecka wyprodukowane przez firmę Sharp. Japoński producent stawiając na innowację i wprowadzając opatentowane rozwiązania został doceniony przez Japońskie Stowarzyszenie Matek, które przyznało mu nagrodę ‘Mother’s Selection Award’. Urządzenia marki Sharp, dzięki wykorzystaniu technologii Plasmacluster skutecznie pozbywają się wirusów, bakterii i wszelkich alergenów z powietrza, którym oddychają dzieci. My szczególnie polecamy dwa modele:

  • Sharp UA-KIN40E-H, czyli inteligentny oczyszczacz powietrza z innowacyjną technologią Plasmacluster o zwiększonej mocy 25000 oraz funkcją nawilżania.
  • Sharp UA-KIN50E-W łączący w sobie: oczyszczacz powietrza, ewaporacyjny nawilżacz powietrza o wydajności nawet 600 ml/h oraz jonizator Plasmacluster (generator High Density 25000).

Oba urządzenia posiadają niezbędne atesty przyznawane przez PZH, dzięki czemu odznaczają się wysokim poziomem bezpieczeństwa zdrowotnego, a ich wpływ na środowisko jest znikomy.

Jaki jest koszt oczyszczacza powietrza dla dzieci?

Oczyszczacz powietrza możesz już kupić za 300 zł, ale nie będzie on właściwie spełniał swojej funkcji. W tanich oczyszczaczach powietrza montowane są najtańsze podzespoły, nie ma w nich odpowiedniego systemu filtracji, który wychwyci mniejsze cząsteczki pyłów, wirusy czy bakterie. A wyłapanie większych drobin czy kurzu w żaden sposób nie wpłynie na poprawę zdrowia czy samopoczucia domowników. Nie mówiąc już o większej głośności podczas pracy takich urządzeń. Zazwyczaj w tańszych modelach częściej trzeba wymieniać filtry, przez co oszczędności są tylko pozorne. Aby wybrać model, który skutecznie oczyści powietrze, do tego będzie cichy, wydajny i posłuży przez długie lata przygotujmy się na wydatek od około 1000 zł wzwyż. To się jednak w dłuższej perspektywie opłaci.

[]