Oczyszczacz powietrza do biura, salonu fryzjerskiego i przedszkola

W miejscach, w których regularnie spotykają się ludzie, powietrze musi być na bieżąco filtrowane i oczyszczane ze szkodliwych patogenów i związków chemicznych. Inaczej ryzyko złapania infekcji albo reakcji alergicznej drastycznie wzrasta. O tym, jak ważne jest codzienne wykorzystywanie oczyszczacza powietrza wiedzą już nie tylko na oddziałach zakaźnych, ale także w usługach i placówkach publicznych. 

Czy oczyszczacz powietrza potrzebny jest w biurze? 

Choć sytuacja w dobie pandemii bardzo zmieniła zasady pracy biurowej, to tym pracownikom, którzy nadal pracują stacjonarnie, oczyszczacz powietrza ułatwi funkcjonowanie. Powietrze, którym przez kilka godzin dziennie oddychają, zostanie odpowiednio przefiltrowane. Po to, aby na bieżąco neutralizować wszystkie wirusy, bakterie, kurz, alergeny, ale także lotne związki organiczne, pyły zawieszone i nadmierną ilość jonów dodatnich. Zwłaszcza, że w każdym biurze znajduje się ogromna ilość urządzeń elektronicznych- komputerów, drukarek i telefonów, które emitują promieniowanie elektromagnetyczne zaburzając tym równowagę kationowo – anionową powietrza. Powoduje to problemy z koncentracją, uczucie zmęczenia i pogorszenie samopoczucia. Dodatkowo, przez drzwi i okna przedostaje się smog z pyłami zawieszonymi PM2,5 i PM10 powodujący astmę, alergie, podrażnienia dróg oddechowych czy spojówek. A w samym pomieszczeniu unoszą się lotne związki organiczne, które obecne są w kleju, farbach ściennych, tapetach czy środkach czystości. Są one bardzo szkodliwe dla układu oddechowego. 

biuro

Oczyszczacz powietrza do biura – jak wybrać?

Oczyszczacz powietrza, który stanie w biurze powinien spełniać kilka funkcji. Obok usuwania zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu (zajmą się tym filtr HEPA i filtr węglowy), powinien posiadać generator jonów, czyli np. Plasmacluster, który emituje dodatnie i ujemne jony. W przypadku tej technologii, jony wodorotlenowe (OH) łączą się z wirusami, bakteriami oraz zarodnikami pleśni i grzybów. Następnie wyciągają z nich cząsteczki wodoru tworząc wodę, dzięki czemu neutralizują je. Dodatkowo, ujemnie naładowane jony łączą się z drobinkami zanieczyszczeń, przez co zwiększają ich masę. Zanieczyszczenia opadają, a powietrze oczyszcza się. Jonizator pozwala także na utrzymanie równowagi kationowo – anionowej w powietrzu, co wpływa na poprawę samopoczucia i zwiększa koncentrację podczas pracy. 

Poza tym zwróć uwagę na głośność urządzenia. Wybierz na tyle cichy oczyszczacz powietrza, aby nie dekoncentrował pracowników. Optymalne modele emitują dźwięki na poziomie 30 dB (na najniższych obrotach). Wybierając natomiast model oczyszczacza z funkcją nawilżania powietrza, pamiętaj, że filtr nawilżacza wymaga regularnego czyszczenia i codziennej wymiany wody w zbiorniku. A pracownikom może być nie w smak dodatkowy codzienny obowiązek… Co jednak ważne, w przypadku prowadzenia firmy, koszt zakupu urządzenia można odliczyć od podatku, a samo urządzenie wziąć w leasing. 

Czy oczyszczacz powietrza potrzebny jest w salonie fryzjerskim?

Pracownicy salonów fryzjerskich przez cały dzień wdychają środki chemiczne zawarte w lakierach, piankach, gumach do włosów, a także amoniak, który uwalnia się podczas koloryzacji. Do tego drobiny obciętych włosów, które rozwiewane są suszarką po całym salonie. Regularne oddychanie taką chemiczną mieszanką może powodować silne reakcje alergiczne u pracowników, jak i klientów. Dodatkowo, kontakt z klientami to także obcowanie z różnorodnymi bakteriami i wirusami, które w sezonie jesienno-zimowym powodują choroby, a przez to absencję w pracy.  

salon fryzjerski

Oczyszczacz powietrza w salonie fryzjerskim – jak wybrać?

Urządzenie znacznie poprawi jakość powietrza oraz usunie z niego wszystkie niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne, wirusy, bakterie i alergeny. Wybierz oczyszczacz do salonu fryzjerskiego z filtrem HEPA, który skutecznie wyłapie zanieczyszczenia od razu po ich przedostaniu się do powietrza oraz filtrem węglowym eliminującym z otoczenia lotne związki organiczne, czyli formaldehyd, benzen i inne zanieczyszczenia gazowe. Zneutralizuje również nieprzyjemne zapachy. Zwróć uwagę także na powłoki antybakteryjne. Pamiętaj, że prowadząc salon fryzjerski, koszt zakupu urządzenia możesz odliczyć od podatku, a samo urządzenie wziąć w leasing. 

Czy oczyszczacz powietrza potrzebny jest w żłobku, przedszkolu i szkole?

Placówki publiczne, czyli żłobki, przedszkola i szkoły to miejsca spotkań dużej ilości dzieci na stosunkowo małej powierzchni. Podczas nieskrępowanej zabawy maluchów w żłobku czy przedszkolu w powietrzu unoszą się miliony bakterii, wirusy, alergeny, kurz, ale także pyły zawieszone PM2.5, PM10 (wystarczy na chwilę otworzyć okno, aby przewietrzyć salę) oraz lotne związki organiczne. Mają one wpływ na zdrowie dzieci, ale także na ich kondycję psycho-fizyczną. Aby zminimalizować ryzyko infekcji oraz alergii wśród najmłodszych, trzeba na bieżąco oczyszczać powietrze w sali. Filtry umieszczone w oczyszczaczu powietrza skutecznie zneutralizują szkodliwe substancje i związki chemiczne, co pozwoli maluchom przetrwać sezon zachorowań z mniejszą liczbą przebytych infekcji na koncie. 

szkoła żłobek przedszkole współpraca

Oczyszczacz powietrza w żłobku, przedszkolu i szkole – jak wybrać?

Wybierając urządzenie, zwróć uwagę na kilka kwestii. W oczyszczaniu powietrza ze smogu najwyższą skuteczność wykazują oczyszczacze powietrza wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Ze względu na panujące w placówkach publicznych normy wentylacyjne, utrzymanie dobrej jakości powietrza wymaga natomiast zastosowania oczyszczacza o dużo wyższej wydajności niż tego, który wybierzesz do domu. 

Ale to nie wszystko. Trzeba bowiem wziąć też pod uwagę obowiązujące w żłobkach i przedszkolach przepisy dotyczące wykorzystywania urządzeń, które nie powinny emitować dźwięków głośniejszych niż 35 dB. Tryb filtracji może być jednak wyższy, ale wtedy, gdy nie ma dzieci w sali. Można więc uruchomić wysokie obroty, aby usunąć zanieczyszczenia nagromadzone poprzedniego dnia, ale zanim dzieci wejdą do pomieszczenia. Istotne jest natomiast, aby przynajmniej jeden tryb był cichszy niż 35 dB. Pozwoli to na wykorzystywanie oczyszczacza powietrza w trakcie pobytu przedszkolaków w placówce. W przypadku szkół przepisy pozwalają na urządzenia o poziomie głośności do 40 dB. 

 

Wybierając oczyszczacz powietrza, obojętnie czy do biura, przychodni, szkoły lub sklepu, porównaj także koszty eksploatacji. Cena oczyszczacza to nie jedyny Twój wydatek, ważne są również koszty eksploatacji sprzętu, czyli cena filtrów i wartość zużywanego prądu. Ale korzyści z posiadania urządzenia będą nie do przecenienia, zarówno dla Ciebie, jak i Twoich klientów lub podopiecznych. 

[]