Oczyszczacz z filtrem HEPA

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA sprawi, że wszystkie zanieczyszczenia zostaną zneutralizowane, a powietrze stanie się czyste i rześkie.

Powietrze, którym oddychamy jest mieszaniną cząstek stałych, ale także gazów i pyłów, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Smog zimowy zawierający trujące tlenki siarki oraz smog letni ze spalinami samochodowymi i pyłem z klocków hamulcowych, do tego kurz, drobnoustroje, zarodniki pleśni i grzybów, LZO i alergeny. Wszystko to wdychane regularnie jest powodem wielu chorób układu krążeniowo-oddechowego oraz nowotworów płuc. Sprzyja to także złej kondycji psycho-fizycznej, problemom ze snem i koncentracją oraz nasilającym się alergiom.

Choć regulacje prawne oraz programy rządowe i samorządowe próbują walczyć o poprawę jakości powietrza, to na razie efekty są niewielkie. Aby zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych postaw na oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, który zadba o odpowiednią jakość powietrza w domu, biurze czy szkole.

Co to jest filtr HEPA? Oczyszczacz powietrza musi go mieć?

Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej zanieczyszczeń powietrza i ich negatywnego wpływu na zdrowie, rośnie także popularność oczyszczaczy powietrza wykorzystujących filtrację z zastosowaniem filtru HEPA.

Filtr HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air to wysokogatunkowy, cząsteczkowy filtr powietrza przypominający swym wyglądem harmonijkę. Wykonany jest z polipropylenu i stosowany nie tylko w oczyszczaczach powietrza, ale także w odkurzaczach, systemach wentylacyjnych czy chłodzących. A właściwie wszędzie tam, gdzie czyste powietrze jest priorytetem.

Obecnie filtr HEPA jest jedną z najważniejszych części każdego oczyszczacza powietrza. Dzięki swoim właściwościom pochłania 99,7% zanieczyszczeń w postaci cząstek stałych: wirusów, bakterii, pyłów zawieszonych, pyłków roślin, roztoczy, kurzu i sierści zwierząt. Oczyszczacz i filtr HEPA sprawią, że będziesz oddychać czystym powietrzem, a w przypadku alergii skutecznie pozbędziesz się wielu nieprzyjemnych reakcji alergicznych. W końcu katar, duszności, chrypka czy łzawiące oczy z powodu męczącej alergii, będą znacząco mniejsze i pozwolą na normalne funkcjonowanie, przynajmniej w domowym zaciszu.

Oczyszczacz: filtr HEPA i jego klasa

Filtr HEPA posiada warstwy oczyszczające, które klasyfikuje się według poziomu ich szczelności. Określa je europejska norma EN1822: 2009 oraz norma ISO 29463:2011, która dzieli filtry na trzy główne grupy:

  • EPA (ang. Efficiency Particulate Air), czyli skuteczne filtry powietrza;
  • HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air), czyli wysokoskuteczne filtry powietrza;
  • ULPA (ang. Ultra Low Penetration Air) – filtry powietrza z najwyższą skutecznością.

Dodatkowo, każda z tych grup podzielona jest na klasy, a każda klasa charakteryzuje się konkretną skutecznością filtracji podawaną w procentach.

Filtr EPA redukujący zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu na poziomie co najmniej 85% to klasa E10, 95% to klasa E11 oraz 99,5% to E12. Natomiast szczelność HEPA H13 wynosi co najmniej 99,95%, a HEPA H14 to 99,995%.

W oczyszczaczach powietrza do użytku domowego najczęściej stosuje się filtry klasy E12 oraz H13. Urządzenia klasy Premium mają filtr HEPA H14. Filtry o najwyższej klasie szczelności, czyli ULPA wykorzystywane są w miejscach, w których mają być zachowane sterylne warunki, czyli choćby w laboratoriach.

Jak każdy filtr, również HEPA należy co jakiś czas wymieniać, aby nie zapychał się i zachował swoją skuteczność. Częstotliwość jego wymiany określa producent danego modelu. Przykładowo, żywotność filtra HEPA w modelu Sharp FP-J40EUW producent określa na ok. 10 lat. Trzeba jednak pamiętać, że na żywotność wpływa nie tylko ilość zanieczyszczeń, ale także tryb pracy urządzenia czy dobowy czas eksploatacji. Zdarzyć się więc może, że intensywne wykorzystywanie urządzenia wymusi częstszą wymianę filtra.

W większości domowych oczyszczaczy powietrza montuje się filtry HEPA klasy H13 i E12, które powinno wymieniać się raz na 1-2 lata. Ich koszt nie jest wygórowany, trzeba się jednak liczyć z wydatkami na poziomie 100 – 200 zł. Filtry HEPA niższych klas znajdujące się w tańszych oczyszczaczach to jednak tylko pozorna oszczędność. Filtry klasy E10 – E11 powinno wymieniać się częściej, co 3 – 6 miesięcy. A to znacznie podraża koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza.

W ofercie sklepu idealnepowietrze.pl znajdziesz filtry wymienne dla większości modeli oczyszczaczy powietrza. Sprawdź ofertę i wybierz filtr HEPA odpowiedni dla Twojego modelu oczyszczacza!

Jak wybrać najlepszy oczyszczacz? Filtr HEPA klasy H13 to podstawa

Wybierając odpowiedni do Twojego domu sprzęt kieruj się wygodą użytkowania oraz funkcjonalnością, ta zasada sprawdzi się też w sytuacji, gdy wybierasz oczyszczacz. Filtr HEPA, aby skutecznie filtrował powietrze i usuwał z niego wszystkie zagrażające zdrowiu cząsteczki musi posiadać klasę co najmniej H13. Oprócz tego w oczyszczaczu powinien znaleźć się filtr wstępny i filtr węglowy, który usuwa nieprzyjemne zapachy, w tym dym papierosowy, opary chemiczne, spaliny i gazy (np. formaldehyd i benzo(a)piren).

Na sklepowych półkach znajdziesz również modele z jednym filtrem, w którym włókna HEPA sprasowane są razem z węglem aktywnym. Takie rozwiązanie proponuje producent oczyszczaczy Ideal z serii PRO. Są też oczyszczacze powietrza, w których filtr HEPA wspierany jest przez generator jonów, nazywa się je jonizatorami powietrza. Okazują się bardzo skuteczne w neutralizowaniu wirusów, bakterii, zarodników pleśni i alergenów.

Niezależnie jednak który z wariantów wybierzesz – postaw na sprzęt z dobrej jakości filtrem HEPA, który zagwarantuje na tyle skuteczną redukcję zanieczyszczeń powietrza, że będziesz mógł spać spokojnie.

 

 

 

[]