Oczyszczacze powietrza z nawilżaniem – zadbaj o odpowiednią wilgotność pomieszczenia

Urządzenia typu 2w1 są wygodne, funkcjonalne oraz wydajne. Oczyszczą powietrze ze wszystkich szkodliwych dla zdrowia substancji i drobnoustrojów, a przy tym odpowiednio je nawilżą. Korzystanie z oczyszczacza powietrza z nawilżaniem mimo, że często niezbędne to przynosi też wiele dodatkowych korzyści.

Oddychanie powietrzem odpowiednio oczyszczonym i nawilżonym jest ważne nie tylko w sezonie grzewczym. Jednak, gdy tylko grzejniki stają się ciepłe to jednocześnie pojawia się smog za oknem i wilgotność w mieszkaniu znacząco spada. Powietrze staje się suche, rośliny tracą swój blask, a u domowników pojawiają się problemy z oddychaniem, suchością w nosie, szorstką skórą, chrypką czy ze snem. Aby skutecznie tym objawom przeciwdziałać zastosuj oczyszczacz powietrza z nawilżaniem.

Co to jest nawilżacz powietrza?

Zadaniem nawilżacza powietrza jest podniesienie wilgotności powietrza w pomieszczeniu do poziomu najbardziej optymalnego dla naszego zdrowia i funkcjonowania, czyli do 40-60%.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżyć domowe powietrze można na kilka sposobów. Najprostszym jest suszenie prania na kaloryferze. Jest to jednak sposób skuteczny przez krótki czas, a dodatkowo trudny do kontrolowania. Lepiej sprawdzają się dedykowane nawilżacze powietrza podłączane do prądu, czyli nawilżacz parowy, ewaporacyjny, ultradźwiękowy oraz oczyszczacze powietrza z nawilżeniem i dodatkowo z jonizatorem.

Oczyszczacze powietrza z nawilżeniem zwiększą wilgotność w pomieszczeniu, ale także skutecznie zlikwidują bakterie znajdujące się w najbliższym otoczeniu. Natomiast oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizatorem generuje w powietrzu jony ujemne (aniony), które neutralizują jony dodatnie (kationy). Wszystko dlatego, że zbyt duża ilość kationów w powietrzu szkodzi zdrowiu i samopoczuciu, a także prowadzi do niedotlenienia organizmu. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizatorem daje potrójne korzyści – nawilża powietrze, zwiększa w nim ilość tlenu, a także uwalnia od wszystkich bakterii, wirusów i pleśni. Dzięki temu powietrze staje się rześkie, a Ty możesz oddychać pełną piersią.

Kiedy stosować oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?

W sezonie grzewczym, czyli od października do kwietnia. Wraz z niskimi temperaturami na zewnątrz pojawia się trujący smog, warto więc w tym czasie ograniczać wietrzenie. A gdy mróz za oknem to w domu i mieszkaniu grzejniki są gorące. Poprawiaj wtedy jakość i poziom wilgotności powietrza posiłkując się oczyszczaczem powietrza z nawilżaczem.

Kto powinien stosować oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?

  • Alergicy i astmatycy – gdy Ty lub Twoje dziecko cierpicie z powodu alergii, regularne używanie oczyszczacza powietrza z nawilżaczem może przynieść wam wyraźną ulgę. Nawilżone i oczyszczone powietrze ułatwi oddychanie, udrożni nos, złagodzi objawy kataru alergicznego.
  • Dzieci – troska o odpowiednią jakość powietrza, którym oddychają najmłodsi członkowie rodziny powinna być priorytetem rodziców. Oczyszczone powietrze z drobnoustrojów, wirusów, zarodników pleśni, grzybów, ale także pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 wpływa na zdrowy rozwój dziecka oraz jego lepsze samopoczucie, a nawilżenie pomaga choćby podczas snu, który jest bardziej wartościowy.
  • Często chorujący na grypę i przeziębienie – oczyszczacz powietrza zneutralizuje drobnoustroje i wirusy, a odpowiednio nawilżone powietrze, czyli z ponad 40% wilgotnością unieszkodliwi i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusa grypy. Odpowiedni poziom wilgotności powietrza to także lepiej nawilżone drogi oddechowe, a tym samym mniej suchego kaszlu i chrypy.
  • Osoby chrapiące w nocy – postawienie oczyszczacza powietrza z nawilżaczem w sypialni przyczyni się do zwiększenia wilgotności w pomieszczeniu, co jednocześnie pozwoli na ograniczenie chrapania i poprawienie jakości nocnego wypoczynku zarówno chrapiącym, jak i słuchającym tego niezbyt miłego dla ucha dźwięku.
  • Wszyscy mający problem z przesuszoną skórą i łamliwymi włosami – sucha, zaczerwieniona i podrażniona skóra, łamiące się i pozbawione blasku włosy to duży dyskomfort, który może zostać zniwelowany przez lepsze oczyszczenie powietrza i odpowiednie nawilżenie.
  • Roślinomaniacy – rośliny są dobrym miernikiem poziomu nawilżenia w pomieszczeniu. Gdy tracą blask, a ich liście żółkną lub stają się brązowe i suche to znak, że nie jest dobrze. Jeżeli nie chcesz ich stracić to oprócz odpowiedniej pielęgnacji, koniecznie regularnie nawilżaj powietrze.

oczyszczacz powietrza z nawilżaniem

Jak często czyścić oczyszczacz powietrza z nawilżeniem?

Częstotliwość czyszczenia i wymiany filtrów zależy od zaleceń producenta. Po zakupie oczyszczacza powietrza warto dokładnie zapoznać się z polecanym sposobem konserwacji i czyszczenia filtrów, ponieważ to przedłuży jego żywotność i efektywność.

Filtr wstępny jest niewymienny, aby go wyczyścić wystarczy umyć go pod bieżącą wodą lub odkurzyć odkurzaczem. Można to robić co tydzień.

Co dwa tygodnie warto natomiast odkurzyć filtr węglowy i filtr HEPA. Podobna częstotliwość czyszczenia powinna być w przypadku filtrów wodnych, czyli mat ewaporacyjnych znajdujących się w oczyszczaczu. Wykorzystując wodę i kwasek cytrynowy wyczyść kamień osadzający się na filtrze wodnym. To ważne, ponieważ nieczyszczony filtr może powodować nieprzyjemny zapach.

Regularnie powinno się czyścić także zbiornik, do którego nalewa się wodę oraz tackę nawilżacza. Aby nie pojawił się brzydki zapach, zaleca się czyszczenie 1-2 razy w miesiącu.

Jeżeli aktualnie nie korzystasz z funkcji nawilżacza w oczyszczaczu powietrza to wylej wodę z pojemnika i odparuj jej resztki znajdujące się w komorze i na tacce nawilżacza. Jeżeli w pojemniku nawilżacza woda stoi dłużej niż dobę to rozwijają się w niej drobnoustroje.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaniem – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wybierając urządzenie dokładnie sprawdźcie jego funkcjonalności, wiele z nich jest naprawdę przydatnych.

  • Aplikacja mobilna oraz łączność Wi-Fi – pozwala na sterowanie urządzeniem z każdego miejsca w domu, ale także poza nim.
  • Blokada rodzicielska – szczególnie istotna dla rodzin z małymi dziećmi.
  • System autoczyszczenia – to ochrona przed powstawaniem kamienia osadzającego się podczas procesu filtracji.
  • Tryb Humidifier – zapewnia niezależne nawilżanie.
  • Praca automatyczna – dostosowanie działania do jakości powietrza.
  • Tryb Energy-Saving – zapewniający małe zużycie energii.
  • Cichy tryb nocny – zwiększający komfort snu.
  • Wskaźniki wilgotności, poziomu wody oraz temperatury – monitorują jakość powietrza dostosowując do niej tryb pracy urządzenia.
  • Lampa UV – eliminuje drobnoustroje w zbiorniku.
Oczyszczacze powietrza z nawilżaniem – cena

Opcję 2w1, czyli oczyszczacz powietrza z nawilżaczem oferują m.in. marki: Sharp, Panasonic, Ideal, LIFAair czy Philips. Ceny zaczynają się od około 1000 zł do ponad 2500 zł. Wyższe ceny dotyczą zazwyczaj oczyszczacza powietrza z nawilżaniem i jonizatorem.

Oczyszczacze powietrza z nawilżaniem – polecane modele

W sklepie idealnepowietrze.pl szczególną wagę przykładamy do wysokiej jakości i niezawodności sprzętu, który sprzedajemy. Polecamy urządzenia renomowanych producentów. Na półce z oczyszczaczami powietrza z nawilżaczem znajdziesz u nas:

  • Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania i innowacyjną technologią Plasmacluster marki Sharp, które cechują się wysoką skutecznością, cichą pracą, niskim zużyciem energii, a przy tym posiadają niezbędne certyfikaty i atesty. Do wyboru masz aż 90 modeli tego wiodącego producenta, przeznaczonych do różnych powierzchni i o różnym poziomie zaawansowania.
  • LIFAair LAH302, który dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych jest w stanie nawilżyć przestrzeń do 100m2 zapewniając optymalny poziom wilgotności w 10 minut.
  • Ideal AW 40 będący idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie świeże i czyste powietrze, ale nie mają miejsca na duże specjalistyczne urządzenia filtrujące.
[]