Osuszacz powietrza – jak działa i kiedy się przydaje?

Zbyt duża wilgotność w domu to nie lada problem, który można jednak szybko rozwiązać – wystarczy osuszacz powietrza. Podpowiadamy, na jakich zasadach działa, kiedy się przydaje oraz czy jest skuteczny.

Odpowiednio nawilżone powietrze w pomieszczeniu (z wilgotnością powietrza na poziomie 40-60%) ma wiele zalet – poprawia nasze zdrowie, korzystnie wpływa na samopoczucie, ale także nie zaburza estetyki budynku. Natomiast zbyt duża wilgotność powoduje problemy zdrowotne, łącznie z nasileniem reakcji alergicznych, nieprzyjemnie uczucie chłodu czy nieestetyczne osady z wody, ale także pleśni i grzybów na ścianach. Umyta podłoga czy rozwieszone na suszarce pranie nie chcą schnąć, a okna parują. Co gorsza, wilgoć na ścianach wiąże się także z nieprzyjemnym zatęchłym zapachem oraz wyższymi kosztami ogrzewania. Zdaje się, że wyjściem z tej kłopotliwej sytuacji może być postawienie w pomieszczeniu osuszacza powietrza.

 

Wilgoć w domu – jak jej przeciwdziałać?

Z problemem występowania zbyt wysokiej wilgotności najczęściej borykają się budynki znajdujące się w pobliżu zbiorników wodnych, lasu, ale także położone na terenach zacienionych i podmokłych.

Niestety na co dzień domownicy przyzwyczajają się do takiego stanu rzeczy, a reagują dopiero, gdy na ścianach zobaczą ciemne plamy pleśni albo nieestetyczne ślady na podłodze czy meblach lub – co gorsza – trwałe uszkodzenia podłóg, mebli i ścian.

Zauważenie problemu w porę to natomiast połowa sukcesu. Szybka reakcja i odpowiednie przeciwdziałanie zbyt dużej wilgoci w domu pozwoli ustrzec się przed poważnymi problemami zdrowotnymi i estetycznymi w pomieszczeniach.

Poziom wilgotności można zmierzyć elektronicznym miernikiem dostępnym w sklepach ze sprzętem AGD. Gdy wskaże on zbyt dużą wilgotność, w kolejnym etapie określ jej przyczynę, a następnie obniż zawilgocenie oraz usuń pleśń ze ścian specjalnymi środkami chemicznymi.

Zdawać mogłoby się, że najlepszym sposobem na walkę z wilgocią jest ogrzewanie pomieszczeń – jak się okazuje jest to rozwiązanie jedynie czasowe i bardzo energochłonne. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zakup osuszacza powietrza, który nie ingerując w strukturę budynku może skutecznie obniżyć poziom zawilgocenia.

Co to jest osuszacz powietrza i jak działa?

Osuszacz powietrza służy do wychwytywania oraz usuwania nadmiaru wody z powietrza, powodując obniżenie poziomu wilgotności w mieszkaniu lub w domu.

Urządzenie zasysa powietrze z pomieszczenia, a nagromadzoną w powietrzu wilgoć w postaci pary wodnej skrapla w układzie zbierającym. Otrzymana w ten sposób woda trafia do zbiornika znajdującego się wewnątrz lub na zewnątrz osuszacza powietrza.

Co ważne, na szybkość pracy urządzenia wpływ ma jego wydajność – najlepsze urządzenia potrafią odciągnąć nawet kilka litrów wody, wystarczy im parę godzin działania.

Osuszacze trzeba jednak odróżnić od pochłaniaczy wilgoci, które mają nawet kilkadziesiąt razy niższą skuteczność. Osuszacze powietrza przeznaczone do domu są natomiast od nich droższe oraz mają większą pojemność zbiornika.

Domowe osuszacze różnią się sposobem pracy. Dzielą się na osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjne.

  • Kondensacyjny osuszacz powietrza – jego działanie opiera się na zasysaniu wilgotnego powietrza za pomocą wentylatora, które następnie przepuszczane jest przez filtr i doprowadzane do układu chłodniczego. Tam nadmiar wody zostaje skroplony do zbiornika, a suche już powietrze, po ogrzaniu o około 2 stopnie Celsjusza, kierowane jest z powrotem do pomieszczenia.
  • Adsorpcyjny osuszacz powietrza – posiada pokryty specjalną substancją higroskopijną rotor, przez który przechodzi wilgoć, która po skropleniu trafia do zbiornika.

W obu typach osuszaczy powietrze zostaje osuszone z nadmiaru wilgoci i dodatkowo ocieplone.

Na sklepowych półkach dostępnych jest wiele osuszaczy powietrza. Od kompaktowych rozmiarów stosowanych w małych pomieszczeniach w domu lub mieszkaniu, aż po przemysłowe wersje osuszaczy powietrza stosowane w trakcie różnego rodzaju remontów.

osuszacz sharp

Czym się kierować przy wyborze osuszacza do domu?

Domowy osuszacz powietrza charakteryzuje się wydajnością na poziomie od 5 do 40 l/24 h. Osuszacz kondensacyjny jest wydajny i skuteczny, najlepsze parametry pracy osiąga w temperaturze 30℃ i zawilgoceniu na poziomie 80%. Nie nadaje się więc do użytku w niskich temperaturach. Jest za to łatwy w obsłudze – aby działał sprawnie wystarczy jedynie czyścić w nim filtr powietrza.

Osuszacz adsorpcyjny pobiera natomiast więcej prądu, ale jednocześnie jest lżejszy i ma ładniejszy wygląd. Oferuje jednak nieco mniejszą wydajność osuszania, ale za to jest ona stała niezależnie od temperatury (może być stosowany przy temperaturze od 0 stopni Celsjusza) i wilgotności.

Niektóre osuszacze, poza obniżeniem wilgotności, mogą również: usuwać kurz, eliminować roztocza, jonizować, sterylizować oraz nawilżać powietrze.

Gdy wybierzesz już rodzaj osuszacza, to wybór konkretnego modelu poprzedź analizą jego parametrów. Aby urządzenie właściwie spełniało swoje zadanie, musi być wydajne. Jego sprawność określa się w litrach na godzinę lub ewentualnie l/24 h.

Osuszacz powinien być także cichy – w większości generują one hałas na poziomie około 45-60 dB.

Ważnym parametrem jest także przepływ powietrza, który producenci określają w metrach sześciennych na godzinę. Aby wybrać odpowiedni model, który właściwie osuszy powietrze w pomieszczeniu, trzeba podzielić przepływ powietrza przez kubaturę miejsca, w którym urządzenie ma pracować. Im wyższa wartość przepływu powietrza, tym osuszacz lepiej sprawdzi się w mocno wilgotnych pokojach.

Sprawdź też możliwości sterowania urządzeniem. Zazwyczaj są dwa sposoby – mechaniczny i elektroniczny. Ale tylko sterowanie elektroniczne umożliwia swobodną kontrolę i łatwe wybieranie danych opcji. Więcej możliwości daje także wyświetlacz LCD, na którym widnieją najistotniejsze parametry, co pozwala na lepszą kontrolę pracy i wydajności.

 

Potrzebujesz pomocy w wyborze osuszacza powietrza? Specjaliści ze sklepu idealnepowietrze.pl chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą jaki osuszacz powietrza wybrać.

 

 

[]