W pomieszczeniach zamkniętych spędzamy nawet 21 godzin na dobę. Oddychając, potrzebujemy ok. 8-10 litrów powietrza na minutę. Jego jakość oraz podstawowe parametry mają więc kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Prawidłowa wilgotność to jeden z podstawowych aspektów, na który powinniśmy zwrócić uwagę – zarówno w domach, jak i miejscach pracy. Dlaczego ma tak ogromne znaczenie? Poznaj skutki zdrowotne suchego powietrza oraz za dużej wilgotności. Z naszego artykułu dowiesz się również, jakie urządzenia pozwolą ci zadbać o prawidłową wilgotność powietrza w domu.
Za niski poziom wilgotności w domu
Suche powietrze kojarzy się jednoznacznie z okresem jesienno-zimowym. Sezon grzewczy i znacznie rzadsze wietrzenie mieszkań rzeczywiście prowadzą niekiedy do skrajnie niskich parametrów powietrza. Należy jednak mieć na uwadze, że zbyt niska wilgotność występuje także latem, zwłaszcza podczas fali upałów, gdy w przestrzeniach zamkniętych stosujemy klimatyzatory (wymuszając obniżenie temperatury, usuwają z powietrza cząsteczki pary wodnej). Warto więc kontrolować ją przez cały rok i w razie potrzeby właściwie reagować, stosując odpowiednie urządzenia: nawilżacze lub osuszacze powietrza.
Objawy zbyt suchego powietrza
Jak rozpoznać zbyt niską wilgotność powietrza w pomieszczeniach? Pierwsze sygnały da ci twoje ciało. Wśród objawów suchego powietrza pojawiają się przede wszystkim problemy ze strony dróg oddechowych. Domownicy zauważają u siebie częściej występujące kaszel, kichanie, katar, ból gardła, drapanie, wysuszenie i zatkanie nosa. Nasilają się u nich objawy astmy, częściej zapadają także na choroby płuc i oskrzeli. Kolejnym problemem są objawy skórne, wśród których warto wymienić m.in. suchość, zaczerwienienie, pękanie naskórka. Suche powietrze prowadzi również do zaostrzenia AZS (atopowego zapalenia skóry) czy łuszczycy. Pojawiają się też łzawienie, przesuszenie oczu, uczucie swędzenia czy zapalenie spojówek. Za niska wilgotność powietrza tworzy bardzo dobre środowisko do przenoszenia się alergenów, ale także utrzymywania wirusów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Domownicy mogą więc częściej zapadać na infekcje.
Nieprawidłowa wilgotność we wnętrzu wpływa również na nasze samopoczucie. W przestrzeniach o niskim nawilżeniu zauważalne są uczucie permanentnego zmęczenia, problemy z koncentracją, wahania nastroju. Domownicy dostrzegają u siebie także wyraźne problemy ze snem.
Zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza
W wielu miejscach pojawia się również odwrotny problem: zbyt wysoka wilgotność. To częsta przypadłość starych domów z nieprawidłowo wykonaną izolacją oraz nowych mieszkań, które zostały znacznie za szybko oddane do użytku. Wilgoć w pomieszczeniach pojawia się również na skutek niewłaściwej cyrkulacji powietrza czy pod wpływem niektórych aktywności domowników. Jakiekolwiek jest jej źródło, niezbędne jest jej zwalczanie, ponieważ prowadzi do problemów z budynkiem oraz zdrowiem domowników.
Objawy wysokiej wilgotności
Za wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Te natomiast stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza prawidłowej pracy układu oddechowego. Domownicy mogą zauważyć u siebie katar, kaszel i problemy z oddychaniem. Wzmogą się u nich także problemy alergiczne i objawy astmy. Wilgotne środowisko sprzyja również problemom ze skórą – może prowadzić do swędzenia, zaczerwienienia czy infekcji skórnych.
Należy również mieć na uwadze, że wysoki poziom wilgotności względnej wpływa negatywnie na stan budynku. Oprócz widocznych pleśni na ścianach, może dochodzić do ich pękania. Grzyb pojawia się także na ramach okiennych i w ich pobliżu. Duży poziom nawilżenia może stać się przyczyną pękania drewna czy korozji metalu. Warto pamiętać, że mocno wilgotne powietrze trudniej ogrzać, a więc wzrosną rachunki za ogrzewanie mieszkania.
Jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza w domu?
Znając ryzyko zbyt niskiego i za wysokiego poziomu nawilżenia, warto w końcu odpowiedzieć na pytanie, jaka powinna być wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu? Jej optymalny poziom oscyluje w zakresie 40-60% i jest bezpośrednio związany z wysokością temperatury – ta natomiast powinna mieścić się w przedziale 18-22°C. Należy pamiętać, ze im cieplej w pomieszczeniu, tym wilgotność powinna być niższa, by zachować komfort cieplny we wnętrzu. Oznacza on dobre samopoczucie, brak nieprzyjemnych skutków zdrowotnych oraz negatywnego wpływu na stan techniczny budynku i zgromadzonych we wnętrzu przedmiotów.
Jak zmierzyć wilgotność względną?
Utrzymanie wilgotności względnej na prawidłowym poziomie wymaga jej stałej kontroli. Nawilżenie powietrza możemy kontrolować za pomocą higrometru – urządzenia są dostępne w sklepach budowlanych i kosztują dosłownie parędziesiąt złotych. W tym celu możemy posługiwać się również bardziej rozbudowaną domową stacją pogodową. Pomiar wilgotności powietrza w mieszkaniu zapewniają także nowoczesne urządzenia do utrzymania wysokiej jakości powietrza i jego optymalnych parametrów: nawilżacze, oczyszczacze powietrza czy osuszacze.
Nawilżacze powietrza i osuszacze – kontrola właściwej wilgotności
Problem niewłaściwej wilgotności w domach i mieszkaniach należy szybko zwalczać. W tym celu można posłużyć się nowoczesnymi urządzeniami do jej kontroli i utrzymywania optymalnych warunków. Na rynku dostępne są nawilżacze i osuszacze powietrza. Przydatne mogą okazać się także oczyszczacze powietrza, zwłaszcza modele z funkcją nawilżania.
- Nawilżacze podnoszą i utrzymują prawidłową wilgotność w domu poprzez wpuszczanie do wnętrza pary wodnej. Skutecznie walczą z problemem przesuszenia powietrza zarówno w okresie grzewczym, jak i latem.
- Osuszacze zmniejszają poziom nawilżenia powietrza poprzez kondensację wilgotności w postaci wody, którą następnie gromadzą w zbiorniku lub odprowadzają na zewnątrz.
- Oczyszczacze służą przede wszystkim usuwaniu zanieczyszczeń. Wymuszając ruch powietrza, nieznacznie wpływają na obniżenie poziomu wilgotności. Mogą jednak być wyposażone w funkcję nawilżania (zbiornik na wodę i filtr nawilżający), by go skutecznie podnosić.