Jaki nawilżacz powietrza wybrać: ewaporacyjny, ultradźwiękowy czy parowy?

Niska wilgotność to częsty problem w mieszkaniach i miejscach pracy. Suche powietrze w pomieszczeniach zamkniętych atakuje zarówno jesienią i zimą na skutek intensywnego ogrzewania, jak i latem pod wpływem użytkowania klimatyzatorów. W efekcie pogarszają się stan zdrowia i samopoczucie domowników. Aby nawilżyć powietrze, niezbędne jest odpowiednie urządzenie – nawilżacz powietrza. To skuteczne rozwiązanie, które pozwala utrzymać zdrowy poziom wilgotności w każdej przestrzeni. Na rynku występują 3 podstawowe rodzaje nawilżaczy powietrza, które różnią się metodą działania. W naszym artykule przybliżamy najważniejsze informacje, aby wybór najlepszego urządzenia nie stanowił dla ciebie problemu.

Po co stosować nawilżacz powietrza?

Optymalna wilgotność powietrza mieści się w zakresie 40-60%. Zarówno za suche powietrze, jak i przesadny poziom nawilżenia, odbijają się przykrymi konsekwencjami na zdrowiu i samopoczuciu domowników. Warunki panujące przede wszystkim w sezonie grzewczym sprawiają, że osoby przebywające w pomieszczeniu mierzą się z problemami z górnymi drogami oddechowymi. Wśród pierwszych charakterystycznych objawów wymienić należy kaszel, katar, drapanie w gardle czy pieczenie oczu. Suche powietrze i wysoka temperatura sprawiają, że trudniej im oddychać, mierzą się z bólami głowy czy problemami z koncentracją. Brak odpowiedniego nawilżenia prowadzi także do zapalenia spojówek. Taki mikroklimat sprzyja również przenoszeniu się alergenów, a więc może dojść do nasilenia objawów alergii czy astmy. Nawilżacze to w zasadzie niezbędny element wyposażenia mieszkania, gdy żyją w nim alergicy.

Z drugiej strony zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu prowadzi do pojawienia się pleśni. Wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi wirusów, bakterii i drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia. To mikroklimat sprzyjający zapadalności na wszelkiego rodzaju infekcje. Co więcej, wilgoć negatywnie wpływa na stan techniczny budynku oraz mebli znajdujących się we wnętrzu.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza do użytku domowego: ewaporacyjne, ultradźwiękowe i parowe. Różnią się między sobą nie tylko ceną czy podstawowymi parametrami typu głośność i pobór prądu. Zastosowano w nich zróżnicowane metody nawilżania, dzięki czemu poszczególne rozwiązania oferują zupełnie inną skuteczność i wymagają innej eksploatacji. Co warto wiedzieć, gdy planujesz wybrać urządzenie do swojego domu?

Nawilżacz ewaporacyjny

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza to najczęściej rekomendowane rozwiązanie. Zasada działania opiera się bowiem na procesach zachodzących w naturze. Urządzenia są wyposażone we wkłady chłonne (maty ewaporacyjne lub filtry nawilżające) lub specjalne dyski zamoczone w wodzie. Dzięki wentylatorowi zasysają powietrze z pomieszczenia, a następnie przepuszczają je przez obecny wewnątrz system. Cząsteczki wody obecne na powierzchni zastosowanego wkładu przekształcają się w parę wodną i w tej postaci odparowują do pomieszczenia. W całym procesie wykorzystywana jest więc wyłącznie woda, bez dodatku żadnych środków chemicznych. Ewaporacja to najzdrowszy sposób nawilżania powietrza, w pełni bezpieczny dla użytkowników i środowiska.

Nawilżacze ewaporacyjne wyróżniają się łatwą i tanią eksploatacją. Do zbiornika wlewa się bowiem “kranówkę”, bez żadnych środków chemicznych. Decydując się na model wyposażony w dyski ewaporacyjne, nie ponosisz również kosztów wymiany filtrów. Musisz pamiętać jedynie o regularnym czyszczeniu, by nie doszło do pojawienia się osadu, który utrudnia działanie. Warto również zainwestować we wkłady z jonami srebra, które zabezpieczają przed rozwojem drobnoustrojów w wodzie. Urządzenia pracują cicho i wydajnie, mogą obsługiwać duże pomieszczenia bez wpływu na komfort przebywania w nich; sprawdzają się również jako nawilżacze powietrza do sypialni. Ich zaletą jest także zdolność do zatrzymywania cząsteczek kurzu.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza rozbija wodę na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. Jest wyposażony w wentylator, dzięki któremu rozprowadza wilgotną mgiełkę po pomieszczeniu. Co istotne, starsze modele nawilżaczy ultradźwiękowych pracują na częstotliwościach uciążliwych dla domowych zwierząt. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy urządzenie nie będzie zagrożeniem dla kota czy psa. Nowoczesne nawilżacze ultradźwiękowe pracują w wybranych, bezpiecznych dla wszystkich zakresach fal.

Należy podkreślić, że nawilżacze ultradźwiękowe mogą być bardziej wydajne, niż modele ewaporacyjne. Cechuje je także niska głośność. Co jednak istotne, urządzenia są mniej ekonomiczne. Niektóre modele wymagają stosowania wody destylowanej i/lub filtrów, które zatrzymają związki chemiczne lub drobne nieczystości nim te zostaną rozprowadzone po wnętrzu mieszkania. Uciążliwe dla użytkowników są także mokre plamy i osad pojawiające się dookoła urządzenia, dlatego niektórzy producenci zdecydowali się już na wbudowane technologie zabezpieczające przez emisją białego nalotu.

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe wykorzystują grzałki elektryczne lub inne elementy podgrzewające, które doprowadzają wodę do temperatury wrzenia. Urządzenia emitują ciepłą parę wodną, osiągając dużą wydajność i szybkość działania. Niewątpliwą zaletą urządzeń jest higieniczna czystość i brak kamienia gwarantowane przez wysoką temperaturę. Użytkownicy boją się natomiast ryzyka poparzenia – producenci zastosowali już jednak technologię zimnej mgiełki, która przed nim zabezpiecza. Nawilżacze parowe mogą być więc stosowane również w pokojach dziecięcych. Wśród minusów należy jednak podkreślić wysoki pobór energii – to najmniej ekonomiczne rozwiązanie ze wszystkich.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza, który skutecznie zadba o poziom nawilżenia w okresie grzewczym i poza nim, wymaga dokładnego przyjrzenia się zarówno rodzajowi, jak i parametrom. Więcej o tym pisaliśmy w artykule “Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza powietrza?“. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, weź pod uwagę także swoje potrzeby. Przede wszystkim zmierz wyjściową wilgotność powietrza w twoim domu i dokładną kubaturę poszczególnych pomieszczeń, w których urządzenie miałoby pracować.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo stosowania, koszty eksploatacji i wygodę użytkowania, najlepszym wyborem będzie nawilżacz ewaporacyjny. Ostateczna decyzja jednak powinna być podyktowana twoimi potrzebami, możliwościami oraz gustem estetycznym. Jeśli wciąż nie wiesz, czym podnieść poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu, skontaktuj się z nami – podpowiemy, który model sprawdzi się u ciebie.

 

[]