Zielone przystanki już działają w Poznaniu

Poznań to kolejne miasto w Polsce, które zrealizowało inicjatywę zielonych dachów na przystankach komunikacji miejskiej. Ta innowacyjna ekologiczna inicjatywa ma na celu zwiększenie liczby zielonych miejsc, które są niezbędnym czynnikiem oczyszczającym powietrze w miastach. Projekt, za którego realizację odpowiada AMS i Grupa Międzynarodowych Targów Poznańskich, wzbogacony został w jeszcze jedną ciekawą funkcję, która na pewno przypadnie do gustu użytkownikom.

Podobne rozwiązanie z rodzaju tzw. nature-based spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem mieszkańców Warszawy i Krakowa, gdzie pilotażowa wersja zainstalowana została w 2019 roku. Co więcej ekologiczny inicjatywa AMS “Zielone przystanki” otrzymała srebrną statuetkę w konkursie Innovation 2019.

Głównym celem inicjatywy jest zagospodarowanie dachów wiat przystanków komunikacji miejskiej tak, aby dostarczały korzyści ekologicznych. Wiaty pokryte zostały matami rozchodnikowymi o powierzchni 9 m2 każda. Taka powierzchnia zielona umożliwia zmagazynowanie nawet 90 litrów wody podczas deszczu oraz obniżenie zapylenie powietrza o 15-20% w okolicy występowania. Co najważniejsze, już jeden zielony przystanek umożliwia absorpcję 7,3 kg CO2 w skali roku, a ponadto obniża temperaturę pod dachem wiaty od 3 do 5°C w upalne dni.

Rozchodniki to rodzaj roślin, zwanych sukulentami, które cechuje bardzo duża wytrzymałość, dzięki czemu doskonale nadają się do wykorzystania na dachach miejskich. Sukulenty cechują się odmiennym niż u pozostałych roślin, procesem metabolicznym. W nocy rośliny absorbują CO2 poprzez pory, a następnie przekształcają w kwas jabłkowy. W trakcie dnia, pod wpływem promieni słonecznych, kwas rozkłada się i zachodzi zjawisko fotosyntezy. Co więcej sukulenty bardzo umiejętnie magazynują wodę, dlatego utrata wilgoci, nawet podczas ciepłych i suchych dni, ograniczona jest do minimum. W Poznaniu zielone przystanki docelowo znajdować będą się w najbardziej zurbanizowanych obszarach miasta, m.in. na Rynku Łazarskim czy na placu Bernardyńskim.

[]